Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Barabás, református templom. A falképek vizsgálata (Lángi József) - A 2001. évi beregi árvíz által okozott károk (Simon Anna - M. Veres Lujza)

BARABÁS, REFORMÁTUS TEMPLOM. A FALKÉPEK VIZSGÁLATA A középkori eredetű templomból ma csak hajójának falai állnak, mert szentélyét és diadalívét a 19. század elején történt bővítés idején lebontották, tornya is ekkor épült. 1865-től újabb nagy beavatkozásra került sor, tornyát megmagasították, stukatúrozták a mennyezetet, és 1866-ban Fergencz Károly kifestette a templomot. Ezek a munkák 1871-ben fejeződtek be az orgona felállításával. A kazeines technikával készült díszí­tőfestés beborítja a teljes felületet. Jellegzetes és jó színvonalú példája a református templomfestés harmadik nagy korszakának, amikor élénk színvilágú, teátrális alko­tások születtek. Falait márványozott alapon hatalmas pillérek tagolják, északi falán pedig gazdagon keretezett, festett ablakok láthatók. Mennyezetén hatalmas rozetták találhatók, melyek fából faragott csillagjai talán a korábbi famennyezetről származnak. Véleményünk szerint a karzatmellvédeket is a falképeket készítő mester festette. Mivel a jelenlegi jó állapotú, átfestetlen díszítőfestés alatt más értelmezhető festést nem talál­tunk, javasoltuk a jelenlegi megtartását. Tettük ezt azért is, mert hasonló dekoráció sok templomban készült a 19. század második felében, de az ízlésváltozás miatt napjaink­ra már alig néhány maradt fenn. Elsősorban nem művészi kvalitásai miatt javasoltuk megőrzését - megjegyzendő viszont, hogy korának egyik legjobb színvonalú alkotása - hanem azért mert a 19. századi református templomfestés jellegzetes emléke és fontos dokumentuma. Közülük pedig néhányat fontos fenntartanunk. Lángi József A 2001. ÉVI BEREGI ÁRVÍZ ÁLTAL OKOZOTT KÁROK A beregi árvíz levonulását követő napokban, 2001. március 20-21-én az ÁMRK Kutatási Osztályának munkatársai, M. Veres Lujza és Simon Anna művészettörténészek vala­mint az Építészeti Osztályról Vándor András statikus helyszíni szemlén mérték fel az árvíz által érintett terület egyházi műemlékeinek állapotát. Általános tapasztalat volt, hogy az árvíz közvetlenül nem károsította a templomokat, haranglábakat. A helybeliek erőfeszítéseinek köszönhetően a lerakott homokzsákokkal sikerült legkésőbb a temp­lom küszöbénél megállítani vizet. Ugyanakkor a megemelkedett talajvíz szinte minde­nütt veszélyeztette az épületeket, berendezésüket. A szemle során találkoztunk műemléki kutatást követően helyreállított épületek­kel (Tákos, ref. templom és harangláb, Csaroda, ref. templom és harangláb; Vámosatya, ref. templom és harangláb; Tarpa, ref. templom; Uszka ref. templom berendezése), folyamatban lévő kutatással illetve helyreállítással (Lónya, ref. templom és harangláb; Marokpapi, ref. templom és harangláb) és néhány eddig nem, vagy kevéssé ismert nívós emlékkel. Közülük egynek, a barabási református templomnak a helyreállítást megelő­ző kutatása javaslatunk nyomán megtörtént. Az épületszerkezetek helyreállítása azóta

Next

/
Thumbnails
Contents