Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Velence, Meszlényi-kastély. A falfestések kutatása (Lángi József)

párták a mustrákról, előtűnt a nyers vakolat barna színe, és így éles kontraszt alakult ki a fehér alapszínen. Hasonló technikával készült díszítés töredéke a pozsonyi klarissza templom déli kapuja felett maradt fenn. A belső terek festései sem egy periódusban készültek, de közülük most csak a jól értelmezhető figurális ábrázolást említjük meg. A déli oldalon egy egyenes záródású, nagy ablakokkal megnyitott, freskókkal díszített terem kapott helyet, amelynek ablak­bélleteiben feltártuk a szinte sértetlen ülőpadkákat. Itt még a padkák közti falsíkon is előkerült a festett vakolat. Az egyik ablak bélletében már Gergelyffy András kutatásai idején megtalálták a fél életnagyságnál nagyobb, világi alakokat ábrázoló falképeket, de most a két ablak közti mezőben egy másik, dinamikusan előrelépő alakkal szembe­forduló kétfejű sárkányt tártunk fel. Sőt egy kerek keretbe foglalt arc töredéke is előke­rült. Sajnos az ajtótól északra eső ablak bélletében megtalált, vörös alapvakolatra festett - feltételezhetően heraldikai - ábrázolást néhány éve ismeretlen személyek nagyrészt elpusztították. Érdekes megfigyelést tettünk az ötös ablakcsoport bélleteiben is, ahol kiderült, hogy alul a két szélső, négyszögletes, kőkeretes ablak bélletében fa borítás volt. Tiplifáinak helye mindenütt megtalálható. A három ablak felett kiváltóként egy nagy tölgyfa gerenda futott végig. Középső keskenyebb ablakának bélletét viszont figurális ábrázolás díszítette. A kutatások alapján szinte minden adat rendelkezésünkre állt a homlokzat elvi rekonstrukciójához. A korábbi és a jelenlegi feltárások alapján egy rendkívül jelentős - belül figurális falképekkel díszített, kívül festett homlokzatú - palota képe körvona­lazható, amely a magyarországi emlékanyagban egyedülálló. Világi épületek esetében alig néhány középkori falkép ismert hazánkban, melyek között a várpalotaiak nagy jelentőséggel bírnak. Lángi József VELENCE, MESZLÉNYI-KASTÉLY. A FALKÉPEK KUTATÁSA A romos épület falképeinek kutatására a Várfal Kft. kérésére került sor. A három jelentős építési korszakban létrejött kisméretű kastélyegyüttes legkorábbi része az észak-déli tájo­lású barokk kúria, melynek egybenyíló teremsora előtt nyitott, árkádíves folyosó futott végig. Valószínűleg a 18. század közepén Meszlényi Antal építtette. Homlokzatait fehér­re meszelt höbörcsös vakolat fedte, csak a nyíláskereteket övezte besimított szalagkeret. Alaprajzi elrendezésében és méretében közeli rokonságban áll a lovasberényi Cziráky­kastély nyugati szárnyának barokk kori állapotával. Klasszicista és 20. századi bővítése­kor ez a szárny mellérendelt, gazdasági funkciót kapott, így eredeti belső dekorációjából semmi sem maradt ránk. Osztófalainak is csak kisebb része áll eredeti helyén. A 19. század első harmadában épülhetett fel a jelenlegi klasszicista, kelet-nyuga­ti tájolású főszárny, melynek reprezentatív tereiben dekoratív kifestéseket tártunk fel.

Next

/
Thumbnails
Contents