Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)
ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Várpalota, vár. A falfestések kutatása (Lángi József)
nyugatra, az egykori udvarra nyíltak. A nagyterem nyíláskáváit, falait alakos festéssel díszítették. Feltehetően a nyugati homlokzat előtt húzódott a külső lépcső. A korábbi szakirodalomban olvasható, hogy a palotát és a tőle északra lévő középkori templomot övező fallal egybekapcsolva, négy sarkára tornyokat emelve, a 15. század derekán alakult ki a szabályos, négy saroktornyos váregyüttes. A felvetések szerint mindent, ami „kilógott" az övező falak elé, lebontottak. Az ásatások tanúsága szerint azonban még a 16. századi erődítéshez kapcsolódható építkezés után is áll még a palota déli vége, a nagyterembe épített, földszintjén - a többiekhez hasonlóan - boltozott délkeleti toronnyal. Bontására legkésőbb a 18. század elején került sor, a vár barokk palotává történő átalakításának megkezdésekor. Ennek során a több középkori építési periódusban felépített nyugati és déli palotára második emeletet húznak, lebontják a templomot és a hozzá csatlakozó koraújkori helyiségeket. A földszinti gazdasági funkciójú terekből indítva boltozott csatornát indítanak a várárok felé. A részben járható csatorna a keleti palotaszárny alatt átbújva vezeti a vizet a vár melletti patakba. A déli szárny földszintje feltehetően a későközépkorban vagy a 16. század első felében épült, de a helyiségek boltozására később került sor. A szárny első és második emelete mai formájában már a Zichy-féle barokk építkezések eredménye. Várpalota, vár. 18. századi esővízlevezető csatorna, amely a vár keleti oldalán folyó patakba vezeti le a vizet. Fotó: László Csaba, 2001. László Csaba VÁRPALOTA, VÁR. A FALKÉPEK KUTATÁSA A bonyolult építéstörténetű vár feltárása az 1950-es években indult meg. Gergelyffy András művészettörténész vezetésével az 1960-as években folytak kisebb léptékű, de mégis jelentős eredményeket hozó kutatások, a jelenleg folyó munkákat pedig László Csaba régész irányítja. Már a korai - bányászati módszerekkel végzett - feltárások idején megtalálták az Újlakiak által felépített négy saroktornyos vár előtt itt lévő palotát. A