Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)
ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Bakonyszentlászló, evangélikus templom (Koppány András - László Csaba)
Bakonyszentlászló, evangélikus templom. A belső Bakonyszentlászló, evangélikus templom. A feltárt tér a kutatás után, kivitelezés közben. Fotó: déli kapu. Fotó: Koppány András, 2001. Koppány András, 2001. mérhető volt. Érdekességük, hogy a nyílások béllete, kávája merőleges, lépcsős kialakítású. A forma viszonylag ritka, jobbára toronyablakokból ismert. A templom középkori kapuja a déli oldalon nyílott. A bélletes, oszlopos kapu egyik oldalának lábazati rétege a falban megmaradt, a másik oldal lábazati köveit a befalazáskor a tereplépcsőbe építették. Sajnos a Rómer Flóris által még lerajzolt fejezet elveszett. A kaput az újkorban szüntették meg oly módon, hogy a középkori teherhárító ív alatti falszakaszt teljesen kibontva, az új falba építették be azt a barokk kőkeretet, amely ma a torony falába áthelyezve a templom bejáratát alkotja. A templombelső szintje eredetileg néhány lépcsőfokkal mélyebben volt a külső terepszintnél. A templomhajó kétszakaszos keresztboltozatának csupán a lenyomata maradt meg. A szentély kutatás előtti boltozata 1816-ban épült, a középkori boltozat lenyomata megmaradt a később szűkített, lépcsős tagozású diadalív keleti falsíkján. A templomot vele egyidőben épített övezőfal kerítette, amelynek bejárata vélhetően az északkeleti oldalon nyílott. Koppány András - László Csaba