Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)
ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Bajna, Sándor-Metternich-kastély (B. Benkhard Lilla)
Bajna, Sándor-Metternich-kastély. A déli oldalon lévő barokk pincefolyosó feltárás közben. Fotó: B. Benkhard Lilla, 2001. ban kb. 15-20 évvel ezelőtt végeztek egy kb. 30 cm-es szintsüllyesztést, valószínű azonban, hogy már a Sándor család építkezései közben is történt tereprendezés, hiszen a bolygatatlan talaj ilyen magasan való jelentkezése és a korábbi járószintek teljes hiánya ezzel lehet összefüggésben. Ugyanakkor az egész terület talaja, illetve annak összetétele is változó. Az udvar délkeleti sarkában egy kőből falazott barokk vermet tártunk fel, a déli oldalon álló „C" épület folyosón pedig rossz megtartású, szintén barokk - északdéli irányú - falmaradványt azonosítottunk. A nyugati homlokzat két vége elé húzott árokban (2.10. és 11. számú árkok) nagyobbrészt szintén újkori falakra és az északnyugati sarokban egy kelet-nyugati irányú pincére leltünk. A pince boltozatának egy szakaszára már korábbi kutatásaink alkalmával rábukkantunk, de kiterjedését és pontos helyzetét akkor még nem tudtuk azonosítani. Magába a pincébe nem bontottunk bele, de nyugati zárófalát megtaláltuk. A kastélyegyüttes főépületén kívül eddig egyetlen helyen, a délnyugati sarok előtt tártunk fel a nemesi kúria második periódusához tartozó részleteket. A nyugati falhoz merőlegesen csatlakozó, kelet-nyugati irányú kiszedett fal vonalát illetve falsarkát és pusztulási - erősen égett, faszenes - rétegét találtuk meg. A kiszedett fal külső, nyugati oldalánál jelentkező vastag, égett réteg egy tűzesetben elpusztult fa tetőzetre, zsindelyre enged következtetni. Sajnos a későbbi építkezésekkel a további szakaszt megsemmisítették.