Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)
ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Alsóörs, református templom (Koppány András)
ALSÓÖRS, REFORMÁTUS TEMPLOM A templom részbeni kutatására a millennium kapcsán történő újbóli helyreállítás adott lehetőséget. Külön kutatási keret nem lévén, a feltárás és falkutatás a kivitelező által biztosított munkásokkal és időben történt. Az ásatás során előkerült a templom középkori szentélyének falkiszedése, illetve a szentély déli falának kő alapozása. A szentély végződése a keleti templomtérben elhelyezkedő karzatfeljáró miatt pontosan nem volt meghatározható. Mivel az északi falkiszedés feltárt vége és a jelenlegi templom végződése között a távolság meglehetősen kicsi, nagy valószínűséggel felvethető, hogy a szentély egyenes záródású volt. (Ez azonban régészetileg nem igazolt.) A jelenlegi bejárat a 18. századi átalakításkor készült. A középkori déli kapu teljes kőszerkezetét ekkor ide áthelyezték. Maga a középkori kapuhely előkerült a templom déli falának nyugati szakaszán. A padlástérben jól kivehető volt, hogy a templomnak a jelenlegi párkányvonalnál alacsonyabb tetőszerkezete volt, a torony barokk, korai architektúrája ehhez illeszkedik. Ugyanakkor a jelenlegi tetőszerkezet is kettéoszlik a középkori hajó végződésének vonalában. A tetőszerkezet korábban síkmennyezetes volt, ennek elfűrészelt gerendái jól láthatók a tetőtérben. Alsóörs, református templom. A szentély falkiszedési árka az északi oldalon. Fotó: Koppány András, 2001. Alsóörs, református templom. A 18. században áthelyezett középkori déli kapu. Fotó: Koppány András, 2001.