F. Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 1998/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 1998)

SZEMLE - Kanako Tanaka: Absence of the Buddha image in early buddhist art – towards its significance in comperative religion (Lővei Pál)

2. Bhárhut, (India), sztúpa, i. e. 2. száz; Buddha hármas lépcsőjének ábrázolása egyik domborművön. vizsgálat tárgyává nem tett tény­re, hogy Buddha személyét a buddhizmus első négy évszáza­dában - az i. e. 3. századtól az i. u. 1. század végéig - egyáltalán nem ábrázolták, csupán jelké­pekkel helyettesítették! A hívők ezalatt a vallásalapító emlékét magukban őrizték, és tanításai­nak tanulmányozásához nem tartották szükségesnek a szemé­lyiségének külsődleges jegyeit hordozó képmás megalkotását. A könyvet rövid, a problé­mákat és a későbbiek gondolat­menetét vázoló bevezető után három egymásra épülő fejezet alkotja. Először a művészettör­téneti állapotfelmérést végzi el a szerző, megvizsgálva a műalkotásokat, bemutatva jellemzőiket, téma szerint csoporto­sítva a hasonló jeleneteket, majd elemezve ezek egymással való összefüggésének ter­mészetét. A következő rész az ily módon feltárt vizuális tényeket szembesíti a korszak­ra vonatkozó vallási, művészeti és politikai ismeretekkel. Végül egy széles körű kite­kintés következik arról, mi módon kapcsolódik a Buddha-ábrázolás hiánya más népek és kultúrák vallási és eszmerendszeréhez. A recenzensnek be kell vallania, a mű jelentős része nem érthető meg a buddhiz­musra vonatkozó, komoly előzetes ismeretanyag nélkül. A szövegben sokszor szere­pelnek mindig dőlt betűs szedéssel - a vallásalapító életére, kultuszára, az ábrázolt jelképekre vonatkozó buddhista kifejezések, amelyek gyakran igen hasonló szóalakban jelennek meg. A szerző feltételezi, hogy a leggyakrabban használt, legegyszerűbb ki­fejezések jelentése közismert, így ezek fordítását, magyarázatát nem is látta szükséges­nek közölni - bár amszterdami tapasztalatai ennek ellenkezőjéről győzhették volna meg. Igaz azonban, hogy itt egy résztémába magát beleásó monográfiáról van szó, nem pedig valamilyen népszerűsítő, ismeretterjesztő írásról. Kanoko Tanaka az olvasó által ismertnek gondolja India szóba jövő műemlékeit, szent helyeit is, így az ezekre vonat­kozó általános magyarázatokra, legalább egy térkép erejéig földrajzi helyzetükre, az épületek egészének leírására alig-alig fecsérli idejét és a papírt. A könyv szerves része a négy részből álló illusztrációs rendszer. Táblázatok mu­tatják egyrészt a fontos ábrázolási elemek és a rájuk vonatkozó irodalmi utalások pár­huzamait, másrészt az üres trón jelentésváltozatait a buddhizmus, illetve más vallások

Next

/
Thumbnails
Contents