F. Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 1996/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 1996)
HÍREK - „Tornyot raktam” ifjúsági műemléki konferencia. Szováta - Az OMvH-t bejegyezték a Phare brüsszeli főigazgatósága által összeállított Phare-tacis központi szaktanácsadói nyilvántartásba (Rácz Jolán)
Turizmus - műemlékek Oktatáspolitika - általános tevékenység Közügyek - konferencia szervezés - könyv, kiadványszerkesztés, kiállításszervezés - audio-vizuális média A PHARE Központi Szaktanácsadói Nyilvántartásba való bekerülés jelentősége: A PHARE program egyik alaptevékenysége a „technical assistance", mely szakmai támogatást, segélynyújtást jelent, az oktatásban, szaktanácsadásban, tanulmányokban megtestesülő szellemi termékek átadása révén. Ennek leggyakoribb megvalósulási formái: szakértők, konzulensek szerződtetése egy programhoz vagy projekthez, tanulmányok, stratégiák, koncepciók készítése valamely témában, oktatás, képzés. Mindezen tevékenységek jogi kereteit a szakértői szerződések nyújtják. A szakértők kiválasztása egy vagy két lépcsőben történik. Un. „hosszú lista" készül azokról a cégekről, amelyek az adott területen megfelelő referenciával rendelkeznek. A hosszú listára azok a cégek kerülhetnek, amelyeket regisztráltak a PHARE Központi Szaktanácsadói Nyilvántartásában (CCR = Central Consultancy Register) vagy amelyek az EU hivatalos lapjában közzétett felhívásokra jelentkeznek. A felhívások követése az OMvH számára gyakorlatilag lehetetlen egyrészt a hozzáférhetőség nehézsége, másrészt a kiadványok óriási terjedelme miatt. Ezután bizonyos esetekben még szűkített listát is készítenek, s az ezen szereplő cégek közül versenyegyeztetés alapján választják ki a megfelelő szakértőt. Magánszeméllyel csak kivételes esetben kötnek szakértői szerződéseket. Általában a szerződés olyan céggel jön létre, amely vállalja a kiválasztott szakértők szolgáltatásainak folyamatosságát, a projektek menedzselését és az egyéb személyi feltételek megteremtését. A nemzeti Phare-programok esetében a konzulensek kiválasztását a programok végrehajtásáért felelős Phare-programirodák (PMU) végzik, a brüsszeli Phare hatóságokkal és az EU képviselettel együttműködve. A több ország együttműködésével megvalósuló multi-country Phare-programok esetében a konzulensek kiválasztását az adott program irányításáért felelős országban működő koordinációs iroda (Programme Coordination Unit) végzi, a brüsszeli igazgatósággal együttműködve. Ahol nem hoznak létre koordinációs irodát, ott a Phare Főigazgatóság vagy az általa megbízott szervezet foglalkozik a konzulensek kiválasztásával. A közvetlenül Brüsszelből irányított, ún. horizontális programokhoz szükséges konzulenseket a brüsszeli hatóságok választják ki. Rácz Jolán *