F. Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 1994/1. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 1994)

Beszámoló az Europa Nostra/IBI közgyűléséről és nyílt napjáról (Muszikné Faltin Vera) - „A temetők művészete — konferencia és kiállítás Wroclawban" (Lővei Pál)

cizáló síremlékei is eltérő jellegűek, mint a karlsruhei gyűjteményben szereplő, ha­sonló stílusú emlékek. A temetők, síremlékek helyreállítási kérdéseivel is foglalkozott néhány előadás. Andrzej Koss és Agnieszka Zambrzycka, - a fent említett Procykhoz hasonlóan - a varsói Képzőművészeti Főiskola kőrestaurálási tanszékének munkatársai, a varsói temetők­ben végzett természettudományos vizsgálatokról, a hallgatók által végzett restaurálási munkákról számoltak be. Jan Poltz a lódzi zsidó temetőben magasodó Poznanski-ma­uzóleumot és az itáliai Salviati-műhelyből származó, 100 m 2-es kupolamozaikjának kilenc évig tartó restaurálását mutatta be. Pénz hiányában csak a megszállottság tette lehetővé a munka elvégzését. Vegyszereket a mozaik kényes anyagai miatt nem használhattak, a néhol 3 mm vastag, igen kemény sókiválást homokfúvással távolí­tották el. További lengyel példákat követően Christine Becker művészettörténész a Berlin-charlottenburgi temetők történeti, művészettörténeti, helyreállítási dokumen­tációjának elkészítéséről, és a restaurálási munkára szánt pénzeknek a német egyesítés nyomán történt átcsoportosítása miatt a program kényszerű leállásáról számolt be. Andrzej Michalowski, a Történeti Kertek és Kastélyok Műemléki Hivatalának (Varsó) igazgatója az általános lengyel helyzetről közölt statisztikai adatokat. Lengyelország mai határain belül mintegy 30 000 temető található. Parlamenti törvény született védel­mük szükségességéről. A Kulturális és Művészeti Minisztérium 1980-ban rendelte el nyilvántartásba vételüket, a munkát a Történeti Kertek és Kastélyok Hivatala végzi. Eddig a temetők nem egészen felének regisztrálása történt meg, és mintegy 2000 sírköveinek kartotékrendszere is elkészült. Az arra érdemes temetők vagy egyes sír­emlékek műemléki védettség alá kerülnek (jelenleg mintegy 3000 terület vagy egyedi síremlék szerepel a műemlékjegyzékekben), és a természeti értékek, fák védelméről is gondoskodnak. Fontos szerepet játszanak a nagyobb városok temetőinek fenntar­tására, megőrzésére alakult társadalmi egyesületek, mert a kormányzati eszközök önmagukban nem elegendők a szükséges munkák elvégzésére. A Hivatal kiadásá­ban több közigazgatási terület temetőinek jegyzéke jelent már meg (a temetők rövid leírásával, helyzetének bemutatásával - a bennük található sírkövek, síremlékek fel­dolgozása nélkül),valamint közzétették a párizsi Montparnasse és Pere Lachaíse temetőkben nyugvó, több száznyi lengyel személyiség életrajzi adatait, sírfeliratát. A konferencia idején a múzeum könyvesboltjában irigylésre méltó válogatással találkoztunk a közelmúlt temetőkkel foglalkozó kiadványaiból. Lővei Pál *

Next

/
Thumbnails
Contents