F. Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 1992/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 1992)

MŰHELY - Tamási Judit: Bátori-kúria – Bátori-várkastély. Előzetes jelentés a nyírbátori műemlék magtár 1992. évi kutatásáról

Tamási Judit BÁTORI-KÚRIA — BÁTORI-VÁRKASTÉLY Előzetes jelentés a nyírbátori műemlék magtár 1992. évi kutatásá­ról Az OMvH Tudományos Főosztálya 1987 óta folytat kutatásokat Nyírbátorban, a műemlék magtár, azaz a volt Bátori-várkastély területén. 1 A18. században magtárrá alakított épület a 15. század végén — 16. század elején épült, mint a Bátoriak vár­kastélyának északi palotája. Az okleveles adatok azonban semmi kétséget nem hagy­nak afelől, hogy a Bátori családnak már a várkastély felépülését megelőzően is volt a mezővárosban udvarháza, minden bizonnyal nem is csak egy. Amikor ugyanis 1433-ban Bátori Péter fia János három fia megosztozott kúriáin és birtokain, már állt Bátorban a család ősi atyai udvarháza („curia eorum paterna aviticia"), amely a szokásjog szerint a legifjabb testvérnek, Bertalannak jutott, míg a másik két fivér, István és János számára a Krisztus Teste kerek templom — nagy valószínűséggel a református templom északi oldalán feltárt nyolcszögű hajójú kápolna — melletti kis utcában jelöltek ki néhány telket a célból, hogy azon ki-ki saját kúriát építtethessen („pro curia nobilitatis" [!], „locus curiae"). 2 Ezen nemesi udvarházak lehetséges elhelyezkedése sokféle találgatásra adott al­kalmat, megbízható helyhezkötésükre azonban pusztán az írott forrásokra támasz­kodva, régészeti támpontok hiányában nem nyílt mód. A lokalizálásukra kísérletet tevő kutatók zöme egyiküket mindenesetre a mai magtár—szülőotthon—iskola által közrefogott területen, azaz a későbbi várkastély helyén kereste. Entz Géza és Szalontai Barnabás számára e megállapítás alapjául a már idézett 1433. évi oklevélen túl az a tapasztalat szolgált, miszerint az udvarház rendszerint a kegyúri templom (ese­tünkben a későbbi református egyház) közelében helyezkedett el. 3 Topográfiai egy­beesésre engedett következtetni Magyar Kálmánnak az a megfogalmazása, hogy a Bátoriak egy már meglévő udvarházukat alakíttatták át gótikus, illetve reneszánsz várkastéllyá. 4 Kubinyi András pedig a Bátoriak egy, a 14. század folyamán épült várát feltételezte itt, bár rögtön hozzátette, hogy ezt a régészeti adatok nem támaszt­ják kellőképpen alá. 5 Magunk e feltevéseket korábbi tanulmányainkban 6 határozot­tam cáfoltuk, mondván, az eddigi kutatások során a 15. század végénél korábbra datálható leletanyag — nem számítva természetesen a ritkán bekarcolt párhuzamos egyenes vonalakkal díszített fazékoldal-töredékek alapján a 13. századra datált égés­réteget, amelyet az 1272-ben és 1279-ben oklevélben említett Bátor possessio marad­ványaként határoztunk meg 7 — nem jött elő. Mindez igaznak is bizonyult 1992 nyaráig, amikor a magtár keleti falától alig 3 m-re feltártunk egy, a bolygatatlan barna homokba mélyedő objektumot (18. rajz).

Next

/
Thumbnails
Contents