F. Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 1992/1. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 1992)
KIÁLLÍTÁS - Kerny Terézia: A zsámbéki premontrei templom és kolostorrom. Kiállítás az Országos Műemlékvédelmi Hivatalban
KIÁLLÍTÁS Kerny Terézia A ZSÁMBÉKI PREMONTREI TEMPLOM - ÉS KOLOSTORROM Kiállítás az Országos Műemlékvédelmi Hivatalban 1992. III. 9.-1992. IV. 26. „Sót fővárosunk legközelebbi szomszédságában,Zsambék-mezővárosban is (három órányira Budától) nevezetes rom talál tátik a' byzánczi építészetből az ó-német építészetbeli átmeneti stylben,... Más országokban ezen templomunk' fent leírt ritkasága kitűnő hírt és számos látogatást nyert volna,,, nálunk ellenben az illyen építészet-történeti tekintetben, olly felette fontos emléknek csak hírét is csaknem egészen a' vak esetnek kell köszönnünk, sőt az illy művek' létezéséróli tudomásulvételünk majdnem egészen fölfedezéshez hasonlít." (Henszlmann Imre: Figyelmeztetés a' művészef maradványai' megőrzése iránt. Pesti Hírlap 1845. szept. 19.541. sz. 191.) „Láthatni itt egy török mecsetet; fürdő csatorna maradványait, mellynek segedelmével a helység felett fekvő forrás vezettetett a városba; továbbá egy felette régi goth szentegyházat a mellé ragasztott épülettel..." (Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, mellyben minden város, falu és puszta betűrendben körülményesen leíratik. IV. Pesten, 1851.334.) Talán még sohasem volt kiállítva ennyi, Zsámbékra, illetve egykori premontrei prépostsági templomára és kolostorára vonatkozó dokumentum, mint éppen 1992 márciusában és áprilisában Budapesten. A Magyar Nemzeti Galériában a gróf Széchenyi István születésének kétszázadik évfordulója és az Akadémia rekonstrukciója kapcsán rendezett, „A Magyar Tudományos Akadémia és a művészetek a XIX. században" című reprezentatív tárlaton az egykori Archaeologiai Bizottság tevékenységét többek között Klösz György 1882-ben készített zsámbéki fényképfelvételei illusztrálták (MTA Könyvtárának Kézirattára, Ms. 4404 (225-230.).Az OMvH zsámbéki bemutatójának egészen más természetű események adtak aktualitást. 1991-ben befejeződtek azok a régészeti kutatások, amelyek Valter Ilona vezetésével 1986-tól folytak a templomrom területén. Időközben az OMF 1987-1988-ban a Möller, majd a Lux-féle restaurálás óta elhanyagolt zsámbéki kőtárat helyreállította és újjárendezte. Megkezdődött földolgozása is Guzsik Tamás jóvoltából, egyéb másodlagosan beépített faragványok számbavételével. Megíródott eközben számos tanulmány és elődokumentáció. Mindezekkel a munkálatokkal párhuzamosan pedig Sedlmayr János elkészítette a prépostsági templom helyreállítási terveit. Ezeket az OMF Tervtanácsa 1991-ben elfogadta és még az év szeptemberében megindulhatott a kivitelezés is.