Lővei Pál szerk.: Horler Miklós Hetvenedik születésnapjára Tanulmányok (Művészettörténet - műemlékvédelem 4. Országos Műemlékvédelmi Hivatal, 1993)

Granasztóiné Györffy Katalin: A színpadszerűség és anyagszerűség megjelenése az északkelet-magyarországi oltárművészetben

ket. Barkóczy püspököt az abszolutisztikus vezetés különösen jellemezte. A hatal­mas birtokokkal rendelkező földesúr, két megyének a főispánja, olyan vállalkozá­sokba kezdett, amelyek elsősorban az ő hatalmasságát voltak hivatottak dicsőíteni, és nem voltak arányban a helyi viszonyokkal és hagyományokkal. Természetesen a nag)' építkezésekhez számos mesteremberre volt szükség, akik nagy számban érkez­tek az egri püspökök kapcsolatai révén Bécsből és más ausztriai tartományokból. Az uralkodni vágyó, kiváló képességekkel megáldott Barkóczy püspök megte­remtette az anyagi és társadalmi feltételét az új művészet, a rokokó elterjedésé­nek, amely elsősorban a templombelsők díszítésében, az oltárművészetben és a szobrászatban bontakozott ki. Az egyházmegye északi vidékein a fafaragásnak a középkortól kezdve komoly hagyományai voltak, amelyek a barokk idején is to­vábbéltek vagy újra éledtek. A késő gótika legszebb szárnyasoltárai még a 18. szá­zadban is több felvidéki templomban, így Kassán és Lőcsén is eredeti helyükön ta­lálhatók. Az ideérkező, itt letelepedő művészek a megfelelő feltételek közölt, az élő hagyomány hatása alatt, az igényes megrendelők számára olyan műveket hoz­tak létre, amelyek az ország más vidékein csak elszórva fordulnak elő. Az egri egyházmegye területén terjedt el az a függönyös, vagy drapériás oltártí­pus, amely magán viseli a rokokó oltárok ismert jellegzetességeit: a színpadszerű­1. kép Langenzersdorf (Alsó-Ausztria), r. k. plébániatemplom, főoltár, Matthias Steinl műhelye, 1711-15; fotó: Bundesdenkmalamt, Wien, Neg. Nr.: N 18122.

Next

/
Thumbnails
Contents