Az épített örökség szerepe a társadalmi-gazdasági fejlesztés folyamatában (A 23. Országos Műemléki Konferencia Balassagyarmat, 2005)

Plenáris ülés. Elnök: Varga Kálmán és Fegyverneky Sándor - Varga Kálmán: Örökségvédelmi stratégia a nemzeti fejlesztési tervben

kuló új intézményekben, vagy a meglévő intézmények megújításában és magában a végrehajtásban is. Tehát ott kell lennünk a tervezés, a megalkotás, és ott kell lennünk a végrehajtás folyamatában is. Azt hiszem, hogy elmondhatjuk, hogy a Nemzeti Fejlesztési Terven kívül, vagy ettől bizonyos értelemben függetlenül is ar­ra kell törekednünk, hogy az Örökségvédelmi Hivatal és intézményei újra helyzet­be hozzák az örökségvédelmet, és a műemlékvédelmet, ezen belül ilyen szempont­ból a mi törekvéseink nem igazán különböznek az itt felvázolt és valószínűleg országos stratégiává emelkedő törekvésektől, de egy biztos, hogy ehhez kapcsoló­dóan is tovább kell folytatnunk intézményünk belső építkezését. Fel kell készül­nünk a házon, vagy a házainkon belül is azokra a feladatokra, amelyek majd ránk hárulnak. Belső fejlődésünknek el kell érnie az eddig kicsit háttérbe szoruló terü­leteket is, mint például a határon túli műemlékeket, hiszen a tervben is szó volt a határközeli térségek, határmenti régiók fejlesztéséről. Ebben a rendkívül fontos kapcsolatrendszerben, amelyet mi nem csak gazdaságilag és turisztikailag akarunk ápolni, hanem azért is, mert a nemzeti kultúránk része, ebben a kapcsolatrend­szerben fel kell tudjuk futtatni mindazt, amit eddig elkezdtünk és meg kell próbál­nunk egy olyan belső egységet is létrehozni, amely egy ilyen feladatban nagyon markánsan részt tud venni. Persze említhetném azokat a speciális célokat, törek­véseket is, amelyek nem feltétlenül jelennek meg egy ilyen nagyvonalú program­ban és éppen egyediségük révén nem kapnak önálló teret, tehát kimaradnak. Ezek felfuttatását, támogatását egyfajta ellensúly politikával is biztosítanunk kell. Kiemelkedő szerepe van annak is, hogy meg tudjuk erősíteni a hatósági, illetve államigazgatási feladatokat ellátó egységeinket is. Ezek nélkül az örökségvéde­lemmel összefüggő jelentős programok bizony nagyon nehezen fognak megvaló­sulni. Fel kell készülnünk arra is, hogy a hatósági feladatkörben, a régészeti feladatkörben és az örökségi terület más vonatkozásában, mint például a műtár­gyfelügyeleti területen ezek a dinamikus programok milyen plusz hatásokat és el­várásokat jelentenek. Ezekre nem csak létszámban, infrastruktúrában, hanem anyagi vonatkozásban is precíz szakmai munkával kell felkészülnünk. Mindaz, amit vázlatszerúen elmondtam, csak rövid áttekintése ennek a feladatrendszernek és egy ilyen fajta koncepció kimunkálásában betöltött szerepünknek. A végrehaj­tás során sokkal erőteljesebben kell majd részt vennünk, mint az eddigi hasonló, de kevésbé nagy horderejű, de mégis jelentős politikai vagy gazdasági programok­ban. Befejezésül munkatársaim nevében azt szeretném mondani, hogy mi maximá­lis tudásunkat adjuk a fejlesztési programhoz, de vannak elvárásaink, amelyeket reményeink szerint érvényesíteni szeretnénk. Az eljövő időszaknak ez lesz a fő munkája, és én azt hiszem, hogy ebben mindannyian részt fogunk venni. Ehhez eredményes munkát és sok sikert kívánok.

Next

/
Thumbnails
Contents