Károlyi Zsigmond—Nemes Gerzson: Szolnok és a Közép-Tiszavidék vízügyi múltja I. rész, Az ősi ártéri gazdálkodás és a vízi munkálatok kezdetei (895-1846) (Vízügyi Történeti Füzetek 8. Budapest, 1975)

3. Az ősi ártéri gazdálkodás és a feudális kor vízimunkálatai — a Közép-Tisza vidékén - 3.4 A vízszabályozások kezdetei és az ártéri gazdálkodás hanyatlása - 3.4.4 Az ősi ártéri gazdálkodás nyomai a terület gazdasági életében

Az erdő és a gyümölcsös kapcsolatához hasonlóan természetes az erdő és a kert, főleg az „öntözött", ártéri erdő és a kert kapcsolata, hiszen a ve­temények legjobb talaja a fekete erdőtalaj. Az erdei irtásokat a gyümölcster­melés mellett mindig is elsősorban a zöldségeskertek céljából végezték. Igy lehetett ez területünkön is. A már a középkorban ismert zöldségfélék terme­lése, főleg a Szolnok alatti szakaszon és a Körösök völgyében, ahol a török alatt is gyakorolták, a XVIII. században újraéledt, sőt kibővült a törökök ál­tal meghonosított új kultúrákkal, elsősorban a dinnyével és a dohánnyal.** A század folyamán területünk ártérperemi településein, munkaigényessége ellenére is, gyorsan terjedt s nagy területeket foglalt el a szőlő- és gyümölcstermelés. Mind a szőlős, mind a dohányos kertek méretei nem egyszer külön-külön is vetekszenek a legnagyobb te­lepülésekkel. Ugyancsak feltűnő, hogy mindkét kert, szinte kivétel nélkül, a vízpartokon ta­lálható. Ez a dohányos kertek esetében érthető is, hiszen a dohány gondos kertművelést kívánó vízigényes kultúra, mely nem palántázható öntözés nélkül. Ezért alakultak ki a dohánykertek mindenütt az erek, vízfolyások, tavak vagy folyók mentén, lankás partjain: a korábbi jó talajú kertek és „öntözött' rétek helyén — a növekvő piaci kereslet hatására gyakran ki­szorítva a régebbi, differenciáltabb zöldségtermelést is. Amikor a híres „hevesi" dinnyéről és dohányról beszélünk, nem szabad csupán a mai Heves vármegyére gondolni, hanem a történelmi Heves és Külső-Szolnok vármegyére és a Jász-Kun-Kerületekre is, amely egészen a Körös-Berettyóig terjedt, s amelynek éppen a déli szélein honosodott meg talán először ez a két kultúra. Ezek területünknek éppen olyan jellegzetes termékei lettek, mint az Alsó-Tiszavidéken a paprika és a hagyma. A dohánytermelés népszerűsítésében különösen nagy szerepe volt a már említett nagy bir­tokszerző és szervező Károlyi Sándornak.

Next

/
Thumbnails
Contents