dr. Tóth Sándor (szerk.): A Bakony természettudományi kutatásának eredményei 16. - A zirci arborétum élővilága I. (Zirc, 1985)
DR. TÓTH SÁNDOR: Adatok a zirci arborétum szitakötő faunájához (Insecta: Odonata) – Angaben zur Libellen-Fauna des Arboretums von Zirc (Insecta: Odonata)
3. ábra — Abb. 3: Libellula depressa 4. ábra — Abb. 4: Agrion virgo Coneagrion puella puella (LINNÉ, 1758) : Hazánkban mindenütt közönséges, a Bakony magasabb részein sem ritka. Egyes években az arborétum halastavában is nagy számban fejlődtek a lárvái, elsősorban az 1970-es évek közepén. Coenagrion pulchellum interruptum (CHARPENTIER, 1825): Hazánkban elsősorban a sík és a dombvidékeken közönséges, de a hegyvidékeken sem ritka. Lárvája az arborétum halastavában is előfordul. Ischnura elegáns pontica SCHMIDT, 1938: Hazánkban elsősorban sík és dombvidékeken gyakori, helyenként közönséges, de a hegyvidékekről sem hiányzik. Lárvája főleg állóvizekben fejlődik, egyes tavakban nagy tömegben található. Korábban az arborétum halastavában is nagy számban fejlődött. Ischnura pumilio (CHARPENTIER, 1825): Hazánkban általánosan elterjedt, a Bakonyban is sokfelé közönséges szitakötő. Lárvája lassú folyású erekben, patakokban, tavakban és mocsarakban egyaránt előfordul. Az arborétumban nemcsak a halastóban, hanem a Cuha lassú folyású, főleg szárazabb időjárású években állóvíz jellegű részein is fejlődik. Sympecma fusca (van der LINDEN, 1820) : Hazánkban általánosan elterjedt szitakötő, melynek érdekessége, hogy az egyetlen olyan hazai faj, mely imágó alakban telel át. Ezért kifejlett alakja a hideg téli napok kivételével gyakorlatilag állandóan gyűjthető. Lárvája állóvizekben és lassú folyású patakokban fejlődik. Feltételezhető, hogy az arborétum halastavában is előfordul, bár lárváját ott nem sikerült megtalálni. Imágója azonban a parkban is gyűjthető. Természetesen nem kizárt az sem, hogy az itt megfigyelhető példányok nem az arborétumban fejlődtek, hanem kívülről kerültek oda. Erre a fajra ugyanis jellemző, hogy a lárvájának fejlődési helyéül szolgáló víztől messzire elkalandozik. Lestes barbarus (FABRICIUS, 1798): Hazánkban sokfelé, így a Bakony területén is általánosan elterjedt szitakötő. Imágója olykor az arborétumban is megfigyelhető,