A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei III. kötet - A Balaton környékének társadalmi földrajza. 1. rész: A Balaton-mellék történelme (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1913)
3. szakasz. A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban / Békefi Remig - 1. A Balaton környékének egyházai a középkorban - 3. Szerzetes egyházak
.4 Balaton környékének egyházai és várai a középkorban. 231 Kívülről a templom déli részén öt, a délnyugati és délkeleti sarkon egy-egy és az apsis három oldalánál is egy-egy támpillér van, a melyek jó magasra, majdnem a tetőzetig felnyúlnak. A szentélyt északról egy, a hajót négy támpillér támogatja. A templom északi oldalán kolostor terült el, a melybe a hajóból csúcsíves ajtó nyílt A szentély északi oldalán négyszögletű torony emelkedik. Ez déli oldalával a templom északi fajára támaszkodik ; északi oldala pilléreken nyugodott ; a nyugati oldalán is alul csúcsíves nagy nyílás. A torony kapcsolatban volt a kolostori épülettel. Van a tornyon keletről egy kis hosszúkás, följebb egy nagyobb csúcsíves ablak, melyből a mértani mű már kitörött. E fölött egy nagy félköríves ablak, a mely újabb keletű. Északról ugyanilyen korú három félköríves ablak. Nyugatról alul egy hosszú keskeny, följebb egy szélesebb csúcsíves ablak mértani művel. Legfölül egy 95. ábra. A ferenczesek kőröshegyi egyháza délről. új félköríves ablak. Ugyanilyent látunk a déli oldalon is legfölül. A csúcsíves templom a XIV. vagy XV. század alkotása. De a templom hajójában és szentélyében régibb templom alapfalaira is akadtak.1 III. Zala-vármegyében. Keszthely. Keszthely (a Balaton északnyugati sarkánál) 1368-ban ferenczrendi kolostorral.2 A mai csúcsíves plébániai egyház a legújabb restauratio eredménye. Ennek végbemenetele előtt Eitelberger szakavatott szeme vizsgálta meg a templomot. Föl1 Gerecze Péter: A Műemlékek helyrajzi jegyzéke és irodalma 723.1. (B. Forster Gyula: Magyarország Műemlékei II. k.)- Mon. Episc. Vespr. II. 199.