A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei III. kötet - A Balaton környékének társadalmi földrajza. 1. rész: A Balaton-mellék történelme (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1913)
3. szakasz. A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban / Békefi Remig - 1. A Balaton környékének egyházai a középkorban - 2. Megyés s plébániai egyházak (ecclesiae parochiales et plebaniae) és kápolnák a Balaton környékén
A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban. 155 alakul meg. A hegyes ágakat egymással szög alatt kapcsolódó csúcsívek veszik körül. A torony ajtaja átmeneti korból való ; csúcsíves hengertag-béllettel. Nagyon becses a nagy-pécseli templom falfestménye. Ennek főjelenete a „liturgia divina“. Van ugyanis egy egyszerű áldozati oltár, melynek elejét kilencz, körbe foglalt, hatágú csillagokból alakuló sor alkotja. Az oltáron kereszt és románkori kehely, fölötte az ostyával. Az Üdvözítő, a kin vörös bélésű fehér palást van, jobbjával az ostyát áldja ; sebes baljával meg a palástját tartja. A kereszt fölött angyal ereszkedik le és két kezével az ostya és kehely felé lendíti a gömbölyű füstölőt. A kép alatt fogdiszítmériy fut. Ezen, az előbbi jelenet mellett nőalak felső57. ábra. Az egykori nagy-pécseli ev. ref. templom falfestménye. teste emelkedik ki. Fehér tunika felett vörös palástot visel, a mellén összefoglalva. Dicskörrel övezett fején fehér fejfödél és fehér nyílt korona. Kezében fehér kereszt. Fölötte ablak, melynek bélletében két hatszögbe foglalt díszítmény fut lefelé. Heraldikáikig jobb oldalon az alakok elmosódtak ; mindössze is, némi ruharészletek mellett, csak hat láb ismerhető fel.1 (52—57. ábra.) Nevegy vagy Nivegy 1. Szent-Jakab-falva. Nivegy vagy Nevegy 1. Szent-Jakab-falva. 1 Ezen utóbbi részletek kiegészítésére nézve lásd Römer Flóris : Régi falképek Magyarországon. (Magyarországi Régészeti Emlékek. III. köt. I. rész. 8. 1.)