A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei III. kötet - A Balaton környékének társadalmi földrajza. 1. rész: A Balaton-mellék történelme (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1913)

3. szakasz. A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban / Békefi Remig - 1. A Balaton környékének egyházai a középkorban - 1. Veszprém

A Balaton környékének egyházai és várai a középkorban. 55 A kápolna ajtaja csúcsíves, kőajtószárral. Tőle két oldalt oszlop, ennek fején barock motívumokkal. Ezt is, meg a kápolna több architektonikus részének átala­kítását is a XVIII. századi (1772) restauratio eredményezte. A kápolna emeletének északi oldalán fenmaradt részletek átmeneti stylusra vallanak. A püspöki palotától északra eső kanonoki ház déli falához támaszkodva, ugyanis még ma is látható két falpillérnyaláb, melyeknek szárát félhengerek alkotják. A nyugati falpillérnyaláb fejezetét felülről levélcsomók, ezek alatt meg növénylevclek ékesítik. A keleti falpillérnyaláb fejezetén meg állati alakok fogódznak egymásba A falpillérnyalábokat csúcsivek csatolják egybe. S a belőlük másik oldalról kiszökő csúcsívek is láthatók még, a mint az egyik nyugatra, a másik meg keletre fut (9. és 10. ábra.) Még napjainkban is látható a kápolna északi és déli falán hat-hat apostol élet­nagyságú képe. Ezek között legépebb a kápolna bejáratától balra (északra) eső két apostol — Szent János és Szent Péter — képe. Mind a kettőn majdnem bokáig érő 11. Szent János és Szent Péter a veszprémi Gizella-kápolna falfestményein.

Next

/
Thumbnails
Contents