A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei I. kötet - A Balatonnak és környékének fizikai földrajza. 1. rész: A Balaton környékének földrajzi leírása, orografiája és geologiája, Geofizikai függelék 1-3. szakasz (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1911)

Eötvös Loránd: A Balaton nivófelülete s azon a nehézség változásai. Erre vonatkozólag az 1901 és 1903. években a jég hátán végzett megfigyelések

A Balaton nivófel iilete s azon a nehézség változásai. 9 hogy az eltéréseket ez eszményi, normálisnak is nevezett alaktól lehető pontosság­gal és részletességgel megállapítsa. A nehézség változása a geoid-felületen úgy, mint azt az észlelések megismer­tetik, ugyancsak nem fejezhető ki teljes szigorúsággal valamely analytikai egyszerű kifejezéssel, de itt is megállapítható egy olyan formula, mely az összes észlelt érté­kektől lehetőleg kevéssé tér el. Egy ilyen formula a ma leginkább elfogadott HELMERT-féle. Az ennek megfelelő értékeket normálisoknak, az attól való eltéréseket pedig rendellenességeknek nevezzük. Ez eszményi vagy normális viszonyokra vonatkozó adatok a következők: A BESSEL-féle ellipsoid: A kisebb (forgási) tengely fele: <£ = 635 607 895 cm A nagyobb(aequator)tengely fele: a = 637 739 716 cm A HELMERT-féle formula: ^- = 978,00 (l-f 0,00531 sin 2 <p) hol <p a geográfiai szélességet jelenti. Ez utóbbi képlet szerint a nehézség gradiense a geoid-felület északi felén mindenütt észak felé, déli felén pedig mindenütt dél felé irányított s nagysága a geográfiai szélességgel változik, legnagyobb a 45-ik szélességi fok körül és nullái egyenlő a sarkokon s az aequator mentén. E gradiens a 45-ik szélességi fok alatt: GrM = 8-16.10­9 Budapest 47"5° szélessége alatt pedig: Gr i l. b(g) = 8-12.10-9 mely értéknek megfelelőleg az előbbi fejezet következtetései értelmében, a függón irányának eltérése 5842 méter emelkedésnél 1 másodpercet ér el és pedig déli irányban. A normális földalaknak és a HELMERT-féle formulának megfelelőleg számítás útján találjuk, hogy a nehézség nagyobbodása lefelé centimeterenként 3086.10~ 9, tehát méterenként 0,0003086, vagyis a gyorsulás értékét 980 C. G. A.-nek téve, ennek három tízmilliomod része. Egyet jelent ez egy kilogramm nehézségének 0'3 milligrammnyi változásával. 3. A nehézség a nivófelület horizontális érintő síkjában. Ábrázolja H—H az N—N nivófelületet C pontban érintő síkot, azaz a C pont­hoz tartozó horizontális síkot (1. a következő oldalon az 5. ábrát). A rajzból köz­vetlenül kitűnik, hogy az erőnek e horizontális síkba eső derékszögű összetevője, azaz a vízszintes síkban ható erő csak a C pontban lesz null. Általában véve ezért a nehézség a horizontális síkban is gyakorol hatást és minthogy a nehézségre vonat­kozó kutatásaimnál éppen ezt a hatást használtam fel, ezzel itt részletesebben kell foglalkoznunk.

Next

/
Thumbnails
Contents