A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei I. kötet - A Balatonnak és környékének fizikai földrajza. 1. rész: A Balaton környékének földrajzi leírása, orografiája és geologiája. Függelék: A Balatonmellék palaeontológiája 2. kötet (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1912)

Frech Frigyes: A werfeni rétegek vezérkövületei és pótlékok a cassiani és raibli rétegek kagylósmeszének, valamint a rhaetiai dachsteini mész és dachsteini (fő-)dolomit faunájához

88 C) A Megalodus Tofanae és Damesi csoportja 18. Megalodus Damesi HOERN R. — — R. H OERNES : Materialien zu einer Monographie der Gattung Megalodus, 2—6. tábla. 33. old. — — F RECH F.: Uj kagylók és brachiopodák a bakonyi triászból, 110— 111. old. Két példány — valószínűleg Tata rhaetiai dachsteini meszéből — teljesen megegyezik a Travernanzes-völgyből származó HOERNES RUDOLF-féle eredeti példá­nyokkal. Ez a megegyezés mindenesetre csak a külső alakra vonatkozik, minthogy a magyar példányon a zár nem maradt meg. Több kicsiny kőbél, a melyeket a sümegi Szőlőhegyen különösen a magasabb I. rétegben találtak, teljesen megegyezik a kicsiny, zárral megmaradt croda dallagoi kőbelekkel, a miket én a 133. ábrán (id. h. 111. old.) ábrázoltam. A meglepő hasonlóságot a finomszemű fehér dolomit azonos minősége csak fokozza. Egy további példány a sümegi Szőlőhegy mély 2. dolomitrétegéből teljes biztossággal meg nem állapítható. Tehát Magyarországon és az Alpokban nemcsak ugyanazok a fajok fordulnak elő, hanem ugyanannak a főalaknak csak nagyságuk és kicsinységük által jellegzett változatai, együtt ugyanabban a szintben jönnek elő. GONODUS. Gouodus dolomUicus nov. sp. A bal teknőnek egy lapos kőbele meglehetős világos megmaradásban mutatja a jobb héj félnek megfelelő zárat két kicsiny zárófoggal, egy elmosódott mellső és egy élesebb hátsó oldali fog­gal. A mellső izombenyomat jól feltűnik, a hátsó adductor kevéssé világosan. A lapos domborulat és a héj kör­vonala a Gouodus astartifor­mis-xa (VII1 tábla, fönt 9 a— r ábra) emlékeztet; de a fia­talabb fajon az alsó perem erősebben kiöblösödött. A legismertebb: Gonodus Mel­lingi fajhoz a szóbanforgó vékonyhéjú alak semmiféle rokonságot sem mutat. Termőhelye: A sümegi Szőlőbegy 2. rétegének dachsteini dolomitja. Egy példány. 20. ábra. Gouodus dolomiticus n. sp. Fődolomit 2. létege. Sümegi szőlőhegy.

Next

/
Thumbnails
Contents