Egy új együttműködés kezdete; Az 1622. évi soproni koronázó országgyűlés - Annales Archivi Soproniensis 1. (Sopron-Budapest, 2014)
Dominkovits Péter - Katona Csaba: A Magyar Királyság egy fontos 17. századi országgyűlése. Egy meghatározó esztendő Sopron város aranykorából (Szerkesztői előszó)
A kötet fent jelzett tematikai bővülése nyomán Pálffy Géza, a MTA BTK TTI „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport vezetője8 — a téma kiemelkedő koronázás-történeti jelentőségére, valamint kutatócsoportja több tagjának a konferencián és a kötetben való akítv szerepvállalására tekintettel — a közös kiadás lehetőségét vetette fel. Hálás köszönet neki és Fodor Pál igazgató úrnak (MTA BTK TTI), hogy ez az együttműködés sikeresen megvalósult. Itt szeretnénk megköszönni a Nemzeti Kulturális Alap Közgyűjteményi Kollégiumának, az MTA BTK TTI „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport által elnyert „Lendület” kutatási projektnek (2012—2017), a Soproni Tudós Társaságnak a kötet megjelentetésének pénzügyi támogatását, valamint Kiss Melindának (Soproni Múzeum) az igényes borító tervezését, Dominkovitsné Szakács Anitának (MNL GyMSM SL) több német nyelvű összefoglaló fordítását, illetve Radek József ügyvezető igazgató úrnak és a Palada Nyomda és Kiadó Kft-nek gondos nyomdai munkáját. A tanulmányokat egységes jegyzeteléssel, nem a szerzők nevének ABC- sorrendjében, hanem tematikus blokkokba rendezve, az általunk leghelyesebbnek ítélt sorrendben közöljük. Valamennyi írás végén német vagy angol nyelvű rezümé segíti a nem magyar nyelvű olvasókat, amint ezt a tartalom- jegyzék is jelzi. Őszintén reméljük, hogy e tanulmánykötet — amely témaválasztásától is indokoltan a Soproni Levéltár évkönyveinek első kötete — kezdetét jelenheti annak az új tudományos vállalkozásnak, amelynek köszönhetően Sopron 17. századi aranykorát és az itt tartott koronázó országgyűlések időszakát mind a soproniak, mind a történelmünk iránt érdeklődők országszerte egyre elmélyültebben megismerhetik. Sopron számára ugyanis e korszak Európa-szerte komoly hírnevet hozott, hiszen neve Spanyolországban, osztrák, német és olasz földön az egykorú újságok címlapjára került, s bejárta az egész kontinenst. így erre méltán lehet büszke minden soproni lokálpatrióta és magyar állampolgár. Sopron, 2014 Kisasszony hava A. Magyar Királyság egy fontos 17. s%á%ai országgyűlése Domnkovits Péter—Katona Csaba Hajdú-Bihar Megyei Levéltára és Győr-Sopron Megyei Levéltárának Soproni Levéltára közös kiállításáról. Szerk.: Ólmosi Zoltán. Bp., 2013. 36—48. 8 A projektről és a kutatócsoportról: Pálffy Géya: Állami és nemzeti reprezentáció az újkori Magyarországon: a magyar uralkodókoronázások és a Szent Korona (1526—1916) Kutatási munkaterv a Lendület II. Programra (2012-2017) Történelmi Szemle 54. (2012) 3. sz. 491-502. 13