A Sarló jegyében. Az újarcú magyaroktól a magyar szocialistákig, a Sarló 1931-iki pozsonyi kongresszusának vitaanyaga (Pozsony : Sarló Országos Vezetősége, 1932)

Negyedik nap: A keleteurópai kérdés - Horváth Ferenc: A keleteurópai agrárnépek helyzete az imperialista kapitalizmus korszakában

A keleteurópai agráritépek helyzete az im­perialista kapitalizmus korszakában Irta: Horváth Ferenc A modern imperializmus csirái a Nyugateurópában kifej­lődött kapitalista ipari termelésből hajtottak ki. Első életjelenségei visszanyúlnak egészen a XV-ik századba, amikor a nagy fölfede­zések uj nyersanyag-területek és mérhetetlenül nagy piacok meg­szerzésének lehetőségét tárják föl az európai burzsoázia számára. Az imperializmus, természetéhez hűen, hódításokkal kezdődik, amelyeket kereskedő társaságok indítanak meg és az abszolút monarchiák államai folytatnak. A nemzetközi háborúkká növe­kedő gyarmati küzdelmek természetesen csak kisebb részben zaj­lanak le az újonnan fölfedezett földrészeken: a legnagyobb össze­csapások Nyugateurópában történnek, ahogy a döntés is mindig Németország. Franciaország, Hollandia és Belgium területén, ille­tőleg a Nyugateurópát övező tengereken játszódik le. Ez a tény kikerülhetetlenül belesodor a nemzeti burzsoáziák világküzdel­meibe minden európai népet és igy érthető, hogy a keleteurópai népek modern történetének döntő mozzanatait is a nyugati kapi­talizmus piacokért folytatott imperialista küzdelmei szabják meg. Az összefüggés a nyugateurópai nagyipari termelés létrejöttével még teljesebbé válik, mignem kialakul az a helyzet, amelyben a keleteurópai népek a gyarmati népek sorsára jutnak a „fehér faj" világ-fölényéért folytatott küzdelemben. Keleteurópa történeti alárendeltsége termelési viszonyaiból és földrajzi fekvéséből származik. Míg nyugaton az ipari terme­lés és a kereskedelem kedvező föltételekre talált és a polgári állam kifejlődésével egyidejűleg hatalmas gazdasági erőket teremtett a bőven rendelkezésére álló ipari nyersanyagokból, addig Kelet­európa gazdasági élete alig változott az évszázadok folyamán. Nagyobb része még mindig a török uralom alatt élt, amely mili­tarizmusával és hübérrendsízerével nem nyújtott alkalmat: a döntő ipari termelés kialakulására. A Duna-medencében elterülő Magyar­országnak viszont részben nem volt megfelelő számú polgársága,, részben már a XVIII-ik századtól félig gyarmati helyzetbe került az osztrák és a cseh ipart támogató bécsi vámpolitika folytán. Igy történt, hogy mialatt nyugaton állami támogatással fejlesztik íuz ipart, csatornákat, utakat, majd vasutakat épitenek, tudományo« kutató intézetek szerveznek és kiépítik a közművelődés intézmé­nyeit, mindent ugy, ahogy a növekvő ipari termelés és a fejlődó városi élet azt megköveteli, addig például Magyarországon egésze»

Next

/
Thumbnails
Contents