Szijártó István: Diákújságírás Somogyban. Voluntas: 1919; új évfolyamok: 1969-1980 - Iskola és Levéltár 22. (Kaposvár, 1985)

3. A Voluntas bemutatása - 3.1. Hogyan segít a Voluntas, a kaposvári Táncsics gimnázium diáklapja, az iskola másfél százados hagyományainak őrzésében?

- 24 a természet törvénye, hogy az ifjúság, az új nemzedék a jelen­ből indul ki és a jövőbe tekint, A múlt abból a szempontból ér­dekes és válik izgalmassá, igazán élővé számára, hogy mire tanít a jelenben,'mennyiben ad hitet, önbizalmat a jelen harcaihoz." A hagyományápoláshoz is távlatok kellenek. Csak a jövő felvetítő se, a történelmi-társadalmi perspektíva segíthet bennünket az otthonteremtő közelrenézésben." Azt az érzékenységet, mely a tel jes emberi élet szocialista igényeit állítja előtérbe - csak a tudás, az életforma és a gondolkodás együttes forradalma segíti kialakítani. Századunk fő problémái, melyekre a megoldást keres­ve, mi és az utánunk jövők is visszafordulnak hagyományaink fe­lé, erőt, segítséget gyűjtve: 1, Miképpen kerülheti el az emberiség az esetleges nukleáris háborúhoz vezető konfliktusokat? 2. Miképpen hasznosíthatnánk a világ erőforrásait oly módon, hogy az emberiség meg tudjon birkózni a nyomor halasztást nem tűrő problémáival, ezt követően pedig hasznosabb kér- désekre fordíthassa figyelmét?9 Jelentős előrehaladás mindegyik fronton volt az elmúlt idő­szakban, Pontos az is, hogy Gunnar Myrdal Nóbel-díjas svéd köz­gazdász-íróhoz hasonlóan egyre többen látják ma már mindenütt a tennivalókat. "A kapitalista világon belül megütköznek a ter­mészet- és társadalomtudósok optimista nézetei /pl. a tudomány meg tudja oldani az emberiség nagy problémáit, elsimítja a tár­sadalmi ellentéteket, biztosítja az egyén boldogságát; - jóléti állam, fogyasztói társadalom, az értelmiségi elit vezet stb./5 és a polgári életmóddal elégedetlen fiatal értelmiségiek neoro- mantikus tudományellenessége. Az ^újbaloldalnak4' nevezett utób­biak éppen a tudományos-technikai forradalom hatásaiból vonják le azt a következtetést, hogy vissza kell térni a természethez, s a szükségleteit korlátozni tudó embereszményhez."^ Ezzel a vi­lággal kell a szocialista államoknak vitatkozva együttműködni, vigyázva, hogy ez ne fedje el a lényegi különbséget: nálunk ab­ban különbözik a tudományos-technikai haladás elve a tőkéstől, hogy éppen a társadalmi viszonyok megváltozása miatt nem kerül­het ellentmondásba az egész társadalom érdekeivel. A nagy töme­gek művelése, szakmai felkészítése, a tudomány, az irodalom, a művészetek támogatása, a szocialista magatartás és életmód kia-

Next

/
Thumbnails
Contents