Nagy Béla: MLSZ kiskönyvtár 1. Futballkrónika 1901-1959 (Budapest, 1981)

1918. október 6., Bées MAGYARORSZÁG-AUSZTRIA 3:0 Góllövő: Payer 2, Braun. Zsák (33 FC) - Fogl II. (ÜTE), Payer (FTC) - Kertész II. (MTK), Károly (BAK), Ging (Törekvés) — Braun (MTK), Komád II. (MTK), Pataki (FTC), Schaffer (MTK), Schlosser (MTK). Szövetségi kapitány: Fehéry Ákos. A magyar csapat meglepő biztos győzelmét a bécsi publikum nehezen viselte el. A mérkőzés után mind a játékvezetőt, mind a magyar játékosokat tettleg bántalmazták . . . Payer egyébként mindkét gólját tizenegyesből szerezte: lövései bombaként vágódtak a hálóba! 1919. április 6., Budapest, Üllői út MAGYARORSZÁG-AUSZTRIA 2:1 Góllövő: Orth, Braun. Zsák (33 FC) — Zatykó (Vasas), Fogl II. (UTE) — Kertész II. (MTK), Ging (Törekvés), Tury (Vasas) — Braun (MTK), Konrád II. (MTK), Orth (MTK), Schaffer (MTK), Szabó P. (MTK). Szövetségi kapitány: Fehéry Ákos. A Tanácsköztársaság ideje alatti egyetlen válogatott mérkőzésről lelkesen tudósítottak az újságok: „Az októberi forradalom óta ez az első megnyilatko­zása a magyar sportnak, s kiáltó bizonysága a külföld előtt, hogy Magyaror­szág a teljes rend jegyében megy keresztül az újjászületésen A magyar foot- ballsportnak ma lezajlott szép ünnepe így nem csak a sport ügyét szolgálta, de szolgálta az ország politikáját is, nyilván legalább akkora eredménnyel, mint magát a footballsportot. Minden lobogója, minden dísze a pályának vörös volt, a forradalom színé­ben fürdött a leáldozó nap, de egy röpke percre a match kezdetén mégis ki­villantak a nemzeti színek. Akkor történt, mikor a zöld inges bíró jelenlétében a fehér dresszes Popovich a vörös dresszes Kertész II. magyar kapitánnyal sor­solt a kapukra. Kevesen vették észre, s nem is törődtek vele. Amint hogy az sem keltett különösebb feltűnést, hogy a magyar címer - ezúttal először - hiányzott a vö­rös ingekről." Az osztrákok vezető gólja után Orth 20 méteres, középmagas lövéssel egyenlített, majd 10 perccel a befejezés előtt Braun egyéni akcióból szerezte a győztes gólt. 44