Nagy Béla: MLSZ kiskönyvtár 1. Futballkrónika 1901-1959 (Budapest, 1981)

1903. június 11., Budapest, Margitsziget MAGYARORSZÁG-AUSZTRIA 3:2 Góllövő: Pokorny 2, Buda. Holies (MUE) - Nagy (MTK), Manglitz (FTC) - Gorszky (FTC), Skrabák (BTC), Bayer (MAC) - Braun (FTC), Buda (BTC), Pokorny (FTC), Vincze (MAC), Weisz (FTC). Szövetségi kapitány: Gillemot Ferenc. Válogatott mérkőzés a Margitszigeten! Akkor még csak itt volt füves pálya, ennek ellenére több válogatott mérkőzést nem rendeztek a Margitszigeten, Néhány mondat a „szigeti győzelemről": „Miután az első félidő 0:0-ra végződött, a második félidőben Pokorny két gólt lő és Buda egyet. A góllövések elismerésre méltók voltak, csak az csök­kentette az értéküket, hogy a nálunk jól ismert kirohanás és lefutás útján ér­ték el.” „Lefordítva: nem összjátékból, hanem egyéni akciókból születtek a gólok, amelyek úgy látszik, akkor csak „másodrendű gólnak" számítottak... És egy hiba is csúszott a tudósításba: a magyar válogatott ugyanis Pokorny góljával már az I. félidőben 1:0-ra vezetett. 1903. október 11., Bécs AUSZTRIA-MAGYARORSZÁG 4:2 Góllövő: Borbás 2. Sipos (BTC) - Berán (FTC), Nagy (MTK) - Schaár (MTK), Skrabák (BTC), Bodor (MUE) - Blazsek (BTC), Károly (MTK), Kertay (Postás), Vincze (MAC), Borbás (FTC). Szövetségi kapitány: Gillemot Ferenc. „Az első gólt a magyar csapat szerzi Borbás révén. A bécsi csapat 15 perc cél később kiegyenlít, ez azonban off-side állásból történt. A magyar csapat csaknem egész félidőn át támadott és csatárainak több alkalma volt gólt el­érni, de kapu előtt olyan fejveszett kapkodást vittek véghez, hogy a bécsi pub likum őket kinevette. A második félidőben a bécsiek játszván hátszéllel, s állandó ostrom szín­helyévé teszik a magyar kaput. Sipos bámulatra méltó hősiességgel véd, de képtelen tartani azon labdákat, melyeket a hátvédek hibázása folytán lőttek közvetlen közelségből. Studnicka az elsőt, Huber ügyes fejpassz révén a má­sodikat s csakhamar előbbi újabb góllal szaporítja a bécsiek pontjait. A félidő vége felé közeleg, midőn a magyar csapatnak ismét sikerül a bécsi védelmen áttörni s Borbás révén újabb gólhoz jutni." 16