Nagy Béla: Fradival a Föld körül. Az FTC labdarúgói a világ 265 városában (Budapest, 1986)

MAR DEL PLATA (Argentína) 1980. január 15. 1980. január 17. 1980. január 19. 1980. január 26. Az FTC mérkőzései Mar del Hátában: FTC-Independiente 1-1 FTC-Boca Juniors 1-1 FTC-Racing Club Buenos Aires 3—2 FTC-River Plate 1-0 Valamennyi találkozót egy nemzetközi torna keretében játszottuk. Az In- dependiente ellen kitűnő mérkőzést játszottak a mieink. Az argentin lapok így írtak: „Magyar akadémia”, „Futball-bemutató” stb. A Boca Juniors ellen is helytálltak a zöld-fehérek, majd két nap múlva a Racing következett. Csapatunk 0-1-es félidő után 3—2 arányban győzött. Ekkor ilyen hang­vételű cikkek jelentek meg: „Ki fogja legyőzni a magyarokat?” Egy hét pihenő következett napi két edzéssel . . . Ekkor természetesen mód nyűt a város megtekintésére is. A fradisták jártak a halászkikötőben, cirkuszban — ahová a magyar tulaj­donos hívta meg a gárdát. Egyébként a szálló tulajdonosa, a jó játék elisme­réseként, meghívta a csapatot közeli birtokára — egy hangulatos ökörsü­tésre ... A River Plate ellen zsúfolt stadionban, forró hangulatú mérkőzésen Szo- kolai góljával 1—0-ra a mieink nyertek! Ez annál is értékesebb eredmény­nek számított, mivel Szokolait a II. félidő 25. percében kiállították, így a siker 10 emberrel született meg. A tornát végül az Independiente nyerte, a Ferencváros a 2. helyen végzett! MARSEILLE Legismertebb névváltozata i.e. 6. századból Massalia. A város a Kisázsiából ki­rajzott görögök kolóniájaként keletkezett. Az FTC mérkőzései Marseilleben: 1932. december 26. 1933. december 31. 1934. február 18. Ferencváros—Olympique Marseille 4—2 Donau Wien—Ferencváros 6—1 Francia Dél-Kelet vál.-FTC 2-1 1932- ben nemzetközi csapat fogadta Marseilleben a mieinket. Három an­gol, egy olasz és egy magyar játékos is szerepelt a francia bajnokság élén álló Olympique gárdájában. A magyar játékos az az Eisenhoffer volt, aki nyolc évvel ezelőtt még a Fra­di színeiben lőtte a gólokat. Egyet ezúttal is lőtt Háda kapujába, de a zöld-fe­hér csapatnak ez meg sem kottyant. 3-0-as vezetés után már egy újabb pom­pás győzelemnek örülhettek. 1933- ban a marseilleiek a szintén ott túrázó — és pihent! — bécsi csapattal „engedték” össze a mieinket. Sárosi gólja után még lőttünk egy kapufát és 81