Nagy Béla: Fradival a Föld körül. Az FTC labdarúgói a világ 265 városában (Budapest, 1986)

A Ferencváros az 1937—38-as máltai túrán különösen az utolsó két mérkő­zésen ontotta a gólokat. Az Army elleni 11—3 után — az eredményből követ­keztetve — „sétameccsre” gondolhatnánk. Ám a mérkőzés korántsem volt ilyen könnyű. Elég, ha elmondjuk, hogy a félidő eredménye 2-1 volt, és még a 73. percben is 3—3-ra álltak a csapatok! Az utolsó 17 percben Toldi és Sá- rosi révén alakult ki a túlzott gólarányú győzelem. Háda ezen a mérkőzésen már a harmadik 11-est védte a máltai túra során! A Fradi egy tucat góllal búcsúzott a szigetország labdarúgóitól: a válogatot­tat 12—3-ra verték. Sárosi ezen a találkozón nyolc gólt rúgott! A „gólgyáros” így nyilatkozott: — őszintén és túlzás nélkül beszélek, amikor azt mondom, hogy a Ferenc­város ezen a mérkőzésen úgy játszott, mint apa a fiával. Egyik támadásunk szebb volt, mint a másik. A közönség szinte végigtapsolta az egész mérkőzést és mi bemutattuk a magyar futball minden erényét. Remek búcsú volt. ☆ 17 évvel később már korántsem volt ilyen könnyű dolog egy. máltai győze­lem. A Málta válogatott elleni 2—2, majd a szintén ott túrázó belgrádi gárda elleni 2—1 azonban ezúttal is tornagyőzelmet jelentett. Azután elérkezett az idő — 1972 — amikor a vereség keserű ízét is megkóstoltuk a távoli város­ban ... LEEDS (Anglia) Az FTC mérkőzései Leedsben: 1968. augusztus 7. Leeds United-FTC 1-0 1969. november 12. Leeds United—FTC 3—0 Egy város, ahol még nem született ferencvárosi gól! Két kupamérkőzés — két vereség. Különösen az első fájó, hiszen az WK döntő volt! Az ott ka­pott gól mind Géczi István kapusunknak, mind az FTC-nek egyik legfájóbb emléke. A YVK döntő egyetlen gólja ugyanis szabálytalanság után született: a 42. percben Lorimer szögletrúgása után kapu elé csavarodott a labda, Géczi és J. Charlton ugrott fel és az angol játékos meglökte kapusunkat, aki így nem is tudott a labdához érni. Jones ott termett és 4 méterről a hálóba vágta a labdát. Sokat támadtak az angolok, de a védelem jól zárt. A hajrában nekünk is vol­tak lehetőségeink: Varga és Rákosi hibázott nagy gólhelyzetben. A leedsi 0-1 után a kupát az angol csapat nyerte ... LE HAVRE A francia város neve tulajdonképpen „kikötőt” jelent. A kikötőt I. Ferenc francia király alapította 1517-ben. Eleinte Havre de Gracenak nevezték arról a Notre Dame Grace kápolnáról, amely ezen a helyen állott. 68