Nagy Béla: Kupatörténetek. Ezüstlabda, KK, BEK, KEK, UEFA kupa

A 100. KUPAMÉRKŐZÉS FELÉ . . . Ferencváros—FF Kalmar 2:0 KbK — 1978/1979. Az újászervezett csapat első nemzetközi mérkőzése sikert hozott. Nem látványos, hanem inkább küzdelmes mérkőzésen született meg az első győ­zelem. A két gól története: a 16. percben Ebedli ívelt szabadrúgására Nyila­si berobbant és 4 méterről a léc alá fejelte a labdát. A 43. percben Ebedli szögletét Major 16 méterről a lábak között vágta a kapuba. A II. félidőben elmaradt a gólgyártás, pedig voltak helyzetek: Nyilasi labdáját a gólvonalról kirúgták a svédek, majd Takács lövése csarttant a kapufán ... A mérkőzés után Friedmanszky Zoltán edzőnk így értékelte a látottakat: ,,Az eredmény szép, az eredmény jó, tényleg úgy alakult, ahogy szerettem volna. Most mégsem vagyok nyugodt. Legalábbis akkor nem, ha a vissza­vágóra gondoiok. Félreértés ne essék, ez a két gól ugyanígy lehetett volna megnyugtató előny is, ha olyan játékkal párosul, amelyet az utóbbi hetek teljesítménye alapján vártam." Mint később kiderült, az edző nem csalódott csapatában, s a visszavá­gón a ferencvárosi gárda becsületeseen helytállt. FF Kalmar—Ferencváros 2:2 A visszavágót igaz, hogy hideg időben játszották, de mégjobban lehű- tötte a ferencvárosiak kedélyét a gyorsan kapott két gól. A 18. percben vitatható tizenegyesből, majd a 26. percben potyagólból találtak a svédek a Fradi kapujába. Bár a mezőnyben a zöld-fehérek tetsze­tősen játszottak, csak a II. félidő második fele hozott kedvező fordulatot. ,,A 74. percben szépített a Ferencváros. Szabadrúgáshoz jutottak a zöld-fehérek a svédek kapuja előtt. Ebedli lövése a szétnyíló sorfal között, s a mozdulatlan kapus mellett a bal alsó sarokba vágódott. Most már bát­ran támadott az FTC, s a 80. percben kiegyenlített. Pogány átadásával Szo- kolai a bal összekötő helyén kiugrott, s a kifutó kapus fölött a hálóba emelt. A gól után Nyilasinak volt egy szép szólója, még a kapus mellett is elhúzta a labdát, de végül szerelték. Már jóval a mérkőzés lefújása előtt elindultak hazafelé a szomorú ha­zai szurkolók. A zöld-fehérek nagyszerűen helytálltak a visszavágón, akkor sem roppantak össze, amikor az ellenfél behozta két gólos hátrányát. Lel­kesen harcoltak, 6 perc alatt kiegyenlítettek, s az összesítésben 4:2-es gól- különbséggel jutottak tovább a KEK-ben." Vass István Zoltán tudósításához csak annyit tennénk hozzá, hogy ez a döntetlen eredmény a Ferencváros 100. pontját jelentette a nagy európai kupák küzdelmeiben: Ferencváros 86 43 14 29 160—108 100 Ez az eredménysor azt is jelenti, hogy ezzel a teljesítményével a Ferenc­város a magyar csapatok közül a legeredményesebb az európai kupákban! 71