Helgert Imre - Mészáros Gyula: A Magyar Honvédség a rendszerváltás sodrában. Néphadseregből - Magyar Honvédség 2. kötet - RETÖRKI könyvek 28/2. (Lakitelek, 2017)

VII. fejezet - Dr. Helgert Imre: A Magyar Honvédség civil irányításának és ellenőrzésének kísérlete, a Magyar Honvédség Parancsnokságának létrehozása

A Magyar Honvédség a rendszerváltás sodrában II. Dr. Helgert Imre csökkentés - minthogy párhuzamosan a költségvetési támogatás is csökkent- lényegében egy kisebb méretű hadsereg szintjén konzerválja a korábbi (és jelenlegi) állapotokat.” A Németh Miklós vezette kormány 1989 végén szétválasztotta a Honvé­delmi Minisztériumot minisztériumra és a Magyar Honvédség Parancsnokság­ra, folytatódik a kormányprogramban az értékelés. Az így kialakított szervezet egy kis létszámú „hiányos jogkörökkel rendelkező, felelős működésre kevésbé alkalmas minisztériumot” és egy túlszervezett, bizonyos kormányzati jogkö­rökkel is felruházott, indokolatlanul nagy létszámú, sok vezetési szervből álló parancsnokságot eredményezett. Az Antall-kormány „jelentős szervező munkát indított annak érdekében, hogy a Honvédelmi Minisztérium vezetésének jogállása egyértelműbb, tisz­tább és joghézagoktól mentes legyen, azaz alkalmas és feljogosított legyen a honvédelemmel kapcsolatos kormányzati feladatok szervezésére, illetve ellá­tására”. A fentiek mellett - a kormány tervei szerint - a Magyar Honvédség Parancsnoksága hatáskörében majd továbbra is ellátja, a hadászati-hadműve­leti tervezést, a csapatok operatív vezetését békében és háborúban egyaránt. „A kormány a jövőben kialakítja az egyértelmű, rendezett vezetés szervezeti feltételeit”, összegezték a feladatokat az Antall-kormány szakemberei. Ettől kritikusabban értékelte a Magyar Honvédség parancsnoksága meg­alakítását visszaemlékezésében Für Lajos, az Antall-kormány honvédelmi mi­nisztere. Álláspontja szerint az új struktúra „a hadsereg közvetlen vezetését, irányítását kivette a honvédelmi minisztérium, a miniszter, tágabban tehát a kormány kezéből.48 [...] Amikor a közvetlen irányító jogkört elvették, a Honvédelmi Minisztérium és a miniszter hatás- és jogköre példátlan módon beszűkült, egyenesen degradálódott.”49 Nos, hosszasan lehetne elemezni a megállapításokat. Nem vitatható a kormányprogram megállapítása, miszerint a MH Parancsnokságát bizonyos kormányzati jogkörökkel is felruházták, így a minisztérium jogkörei hiányosak. Ugyanakkor, ahogy korában szóltam róla, a változások előtt - a pártállamban- a miniszter parancsadási joggal rendelkezett a csapatoknak, így a miniszter „közvetlen vezetését” valóban meg kellett szüntetni. Für Lajos miniszter a továbbiakban úgy fogalmazott, a hadsereg közvet­len irányítását [előbb a vezetésről volt szó - H. I.] kivették a minisztérium, 48 49 32 Für Lajos: i. m. 260. Uo. 261.

Next

/
Thumbnails
Contents