Helgert Imre - Mészáros Gyula: A Magyar Honvédség a rendszerváltás sodrában. Néphadseregből - Magyar Honvédség 2. kötet - RETÖRKI könyvek 28/2. (Lakitelek, 2017)
VII. fejezet - Dr. Helgert Imre: A Magyar Honvédség civil irányításának és ellenőrzésének kísérlete, a Magyar Honvédség Parancsnokságának létrehozása
Dr. Helgert Imre A Magyar Honvédség a rendszerváltás sodrában II. megkerülhetetlen. Ebben a folyamatban a honvédelmi vezetés és ezzel együtt az MSZP legfőbb vezető testületéinek is az egyik dilemmája a haderő további irányítási, ellenőrzési modelljének kialakítása volt. A megoldás az év végére alakult ki. November 30-án a kormány döntött a Honvédelmi Minisztérium átalakításáról, a Magyar Honvédség - akkor, mint alább írom, még Néphadsereg a hivatalos megnevezés - Parancsnoksága (MH Parancsnoksága) megalakításáról. (A haderő neve ekkor még Magyar Néphadsereg volt. A Magyar Néphadsereg Parancsnokságát 1989. december 1-je és 1990. március 31-e között kellett megalakítani, vagyis a szervezetnek a működőképességét március 31-éré kellett elérnie. A Néphadsereg megnevezés 1990. március 15-ével Magyar Honvédségre változott. így ahol nem eredeti iratból idézek, már az új megnevezést alkalmazom.) E szervezési megoldásnál a honvédség vezérkarát és a különböző katonai szakmai kérdéseket szervező, koordináló, ellenőrző (fő-) csoportfőnökségeket leválasztották a minisztériumi struktúráról, és a Honvédelmi Minisztériumtól külön álló Magyar Honvédség Parancsnokságába szervezték. Ennek során a korábbi Politikai Főcsoportfőnökség, mint Nevelési és Szociálpolitikai Főnökség, épült be az új szervezetbe. A Politikai Főcsoportfőnökség feladata az MSZMP politikájának érvényre juttatása volt, a szervezet tagjai egyidejűleg az adott szintű pártapparátus (MSZMP) részét is alkották. Az MH Parancsnoksága élén álló - 1989. december 1-jén kinevezett - Magyar Honvédség (MH) parancsnoka teljes felelősséget viselt a honvédség szervezeteinek állapotáért, fejlesztéséért, felkészítéséért, harckészültségéért. A Magyar Honvédség parancsnoka szolgálati alárendeltségébe tartozott, mint a munkáját segítő törzs, az MH Parancsnoksága, valamint a Magyar Honvédség minden szervezete, teljes személyi állománya. A Honvédelmi Minisztérium vezetői értekezlete A Németh Miklós vezette kormány, 1989. november 30-ai ülésén a Néphadsereget (honvédséget) érintő számos kérdésben döntött. Egyetértett a honvédelmi miniszter előterjesztésével, és támogatta a Honvédelmi Minisztérium szervezetének, vezetési rendjének átalakítását.4 A megvalósítás érdekében módosította a Minisztertanács kinevezési jogkörét, és így a megalakuló új szervezet 4 10 HL (Hadtörténeti Levéltár) MN VIII. 2.1948-1989 f. HM T 42. d - ELŐTERJESZTÉS a védelmi doktrína megvalósítása a Magyar Néphadseregben.