Kiss Gy. Csaba - Szilcz Eszter (szerk.): A másik Magyarország hangja. Dokumentumok az Írószövetség 1986-os közgyűléséről - RETÖRKI könyvek 16. (Lakitelek, 2016)

Az MSZMP KB Tudományos, Közoktatási és Kulturális Osztályának jelentései a Politikai Bizottság ülésére (1986. november 4., november 18.)

A másik Magyarország hangja I. 1. / A művészeti szövetségek - köztük az írószövetség - az ellenfor­radalom utáni konszolidációs folyamat részeként alakultak újjá. A szakmai és érdekvédelmi feladatok mellett az írószövetség akkor fontos közéleti­politikai funkciót is betöltött: hozzájárult az értelmiség egy részének vé­leményformálásában hagyományosan szerepet játszó írók politikai lojali­tásának megteremtéséhez, a szövetségi politika e körben történő érvénye­sítéséhez, a társadalmi céljainkat szolgáló irodalmi élet kereteinek kiala­kításához. A hatvanas évek folyamán gyakorlatilag minden számottevő író belépett az írószövetségbe. A szervezeten belüli akkori erőviszonyokat a párt politikája mellett elkötelezett, nagy közéleti tekintéllyel rendelkező írók (Darvas József, Dobozi Imre, Garai Gábor stb.) vezető szerepe és befolyása határozta meg. Az ideológiailag eltérő nézetek képviselői az írószövetség életében akkor még nem kaptak hangot, a teljesen soha fel nem számolt csoportharcok háttérbe szorultak, a szövetség a művészetpolitika céljainak közvetítésében reá háruló feladatokat lényegében teljesítette. 2. / A hetvenes évek közepétől a nemzetközi helyzet alakulása, a gaz­dasági növekedés lelassulása és megtorpanása, egyes szocialista országok belső fejlődésének nehézségei, a jobboldali és konzervatív ideológiai irány­zatok világméretekben észlelhető újraerősödése és más okok az írók egy részében eszmei elbizonytalanodáshoz, olykor távlatvesztéshez vezettek. Ezek a jelenségek elsősorban az irodalmi közéletben, de időnként a mű­vekben is ellentmondásos ideológiai-világnézeti törekvések megerősö­dését, a nézetkülönbségek nyíltabbá és élesebbé válását, a párt politikájától eltérő, sőt számos kérdésben azzal szemben álló eszmei-politikai törekvések kialakulását, illetve újraéledését okozták. Ezeket a folyamatokat felerősítették további, az írók körében közér­zetromlást kiváltó tényezők: a művészetek támogatására fordított központi, állami eszközök arányának, illetve reálértékének csökkentése; a kultúra tár­sadalmi presztízsének csökkenésétől való félelem; a kommercializálódás vélt és valódi jelei; a művelődési szokások és viszonyok alakulása; a vizuális kultúrának a technikai fejlődéssel is összefüggő erőteljes térhódítása; az ol­vasásra fordított időmennyiség társadalmi méretű csökkenése, az olvasó- közönség érdeklődésének változása; a szépirodalom - ezen belül nem kis mértékben a mai magyar irodalom - iránti érdeklődés mérséklődése, s nem 28

Next

/
Thumbnails
Contents