Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)

Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)

1992. augusztus 20-án jelent meg Csurka István (akkor még az MDF egyik alelnöke) Néhány gondolat... című, valóban szélsőséges megállapí­tásokat is tartalmazó írása. E vitatható kijelentéseket az MDF elnöksége és Országos Választmánya azonnal elutasította, s erről Antall József az Ország- gyűlést is tájékoztatta. Ennek ellenére Csurka írását Tom Lantos, az amerikai kongresszus képviselőháza külügyi bizottságának akkori magyar származású vezetője is olyan veszélyesnek minősítette, hogy másfél órás, de csekély ér­deklődést kiváltó (hét képviselő volt jelen) vitát rendezett róla a washingtoni képviselőházban. Az elítélő „nemzetközi” visszhangra is támaszkodva 1992. szeptember 24-én megrendezték a legnagyobb chartás tüntetést, amely 10-15 ezer ér­deklődővel indult. Először Konrád György beszélt a Petőfi-szobornál (ezt a Magyar Hírlap közölte másnap), majd a politikusok (Vitányi Iván, Magyar Bálint) mellett főleg „civilek”, Mészöly Miklós, Jancsó Miklós, Kerényi Imre és Donáth László szóltak a Parlament épülete előtt, a Kossuth téren össze­gyülekező 50-100 ezer emberhez (ezeket az utóbbi beszédeket a 25-ei Nép- szabadság hozta le). Neményi László így írt a Beszélőben az eseményről: „Mindenki, aki tiszta szívbó'l örült a rendszerváltásnak, és most a demokrá­cia iránti aggodalomból ott volt a téren, szemezhetett ragyogó arcú, vén és kevésbé vén bolsevikokkal, akik röpdöstek az örömtől, hogy mert ők előre megmondták: Pozsgay árulása fasizmushoz fog vezetni. (...) Sokan kínosnak találták, hogy hétpróbás antidemokratákkal és meggyőződéses cenzorokkal együtt kellett tüntetniük a demokrácia és a sajtószabadság mellett. De, saj­nos, ez elkerülhetetlen volt.” A szélsőséges baloldal tehát - szokásához hí­ven - annyira eltúlozta a nem létező szélsőjobboldali veszélyt, hogy rögtön összefogott a volt kommunistákkal. Ami a tüntetés hangulatát és „küllemét” illeti: csendes tapsok, kevés zászló, ügyetlen transzparensek jellemezték a demonstrációt. Afféle értelmi­ségi visszafogottság és a populizmustól való teljes tartózkodás lengte át a te­ret. Ez nem zárta ki, hogy az összejövetel rockzenével záruljon, és a tüntetők kéz a kézben együtt énekeljék a „We shall overcome”-ot. Vidéken is volt megmozdulás. Miskolcon felolvasták a Charta felhívá­sát, majd Konrád György budapesti beszédéből idéztek részleteket. Tüntetések könyve 94

Next

/
Thumbnails
Contents