Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)

Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)

I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) „Dunaszaurusz” - Tüntetés a bős-nagymarosi vízlépcsőrendszer építése ellen (1988. szeptember 12.) A „Dunaszaurusz” egy „beszélő című”, 1984 és 1988 között készített ✓ másfél órás dokumentumfilm, a „rendszerváltás filmje”. Csillag Adám ren­dező nemcsak a nagyberuházás természetkárosító hatását mutatta be, de a diktatórikus társadalmi berendezkedés csődjét is. A film keletkezésének idő­szakában teljes hírzárlat volt a vízlépcső építésével kapcsolatban. A filmből kiderült, hogy volt miről hallgatni. A még akkor szocialista Magyarország és Csehszlovákia kormánya 1963-ban megállapodott abban, hogy közös beruházási programot dolgoz­nak ki a bős-magymarosi vízlépcsőrendszer megépítésére. Ennek megvaló­sítására 1977-ben államközi egyezmény született. A megvalósítás azonban a gazdasági nehézségek miatt késett. Időközben a Magyar Tudományos Aka­démia tudományos vizsgálatokat folytatott a beruházással kapcsolatban, és 1983-ban a környezeti veszélyek miatt lényegében annak leállítását javasol­ta. A kormányzat ezt nem vette figyelembe, sőt 1986-ban egy osztrák gátépí­tő céggel megállapodást kötött a nagymarosi erőmű megvalósítására. Közben 1984 augusztusában megalakult a vízlépcsőellenes civil szer­vezet, a Duna Kör. Célja az emberek felvilágosítása volt a várható kör­nyezeti ártalmakról. 1985-ben a Duna Kör alternatív Nobel-díj kitüntetést kapott, melyet vezetője Vargha János vehetett át. A nyílt szembeszegülés a hatalommal, a tiltakozások egyre dagadó tüntetések formájában 1988 tava­szától kezdődtek. Ezek közül a legnagyobb a szeptember 12-i több tízezer fős budapesti tüntetés volt, hogy az országgyűlést a beruházás leállítására bírja. A tüntetés szervezői nagyjából azonosak voltak az erdélyi falurombolás elleni megmozdulás előkészítőivel, kiegészülve a Nagymaros Bizottság 15 tagcsoportjával. Ezek és a 14 egyéb független szervezet tagjai Budapest más és más pontján gyülekeztek, és vonultak a központi gyülekezőhelyre, a Vö­rösmarty térre, egyre több embert csatlakozásra késztetve. A Bajcsy-Zsilinsz- ky úton már több tízezer ember hömpölygött táblákkal „felfegyverkezve”: Nagymaros”, „Grószmaros”, „Grószmars”, „megszólítva” az MSZMP ak­kori főtitkárát, Grósz Károlyi is, utóbbival már távozását sürgetve. De ennél egyértelműbb politikai tartalmú feliratok is voltak: „Követeljük a nagymaro­si építkezés azonnali leállítását!” „Írjanak ki népszavazást!” „Bős-Nagyma­ros panamac sator na\” 67

Next

/
Thumbnails
Contents