Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)

Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)

I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) kárával. Ez világossá tette, hogy a pártállamnak voltak ugyan fenntartásai a tüntetéssel kapcsolatban, de nem fogja megakadályozni annak megtartását. Ennek különösen nagy jelentősége volt azután, amit a június 16-i tüntetések rendőri szétverése kapcsán tapasztalhattunk, hiszen ezek az egyeztetések csupán néhány nappal később, június 20. környékén zajlottak. A Népsza­badságjúnius 17-i számában tudósított a romániai menekültekkel kapcsola­tos sajtótájékoztatóról, mely szerint 4977-en kaptak letelepedési engedélyt Magyarországon. Ezek egy része valóban a falurombolás, és szinte mind­egyikük a Ceauşescu-diktatura áldozata volt. És szinte valamennyien ma­gyarok! Június 27-én este hét óra után megtelt emberekkel a Hősök tere. A több tízezer - sokak véleménye szerint legalább százezer - tüntető elénekelte a Himnuszt, majd az ekkor 30 éves színész, Bubik István felolvasta Csurka István beszédét. A résztvevők nagy ünneplése közepette Csoóri Sándor kí­séretében megjelentek a romániai menekültek képviselői. A Csurka-beszé- det követően Nagy László ügyvéd felolvasta a román nagykövetnek címzett beadványt. Fél kilenc táján a tömeg gyertyákat, fáklyákat gyújtva indult el a Thököly úti román nagykövetség felé. A menet élén erdélyi népviseletbe öltö­zött fiatalok egy Bethlen Gábor címerével ellátott trikolórt vittek. A rendőrök által védett nagykövetség előtt Nagy László megpróbálta átadni a memoran­dumot, de nem nyitottak ajtót. Ezt követően a tüntetők visszavonultak a Hősök terére, és ott koszorút és virágot helyeztek el az Árpád-házi királyok szobrainál. Felolvasták nyu­gati magyar szervezetek és Lech Walejsa, a lengyel Szolidaritás vezetőjének tüntetést üdvözlő táviratát, majd Csurka István zárszavát. Másnap a Népszabadság - az MTI hírei alapján - 17 sorban meglehe­tősen „visszafogottan”, szigorúan a tényekre hagyatkozva tudósított a de­monstrációról, és mindössze mintegy 30 ezer főre taksálta a résztvevők szá­mát. A Magyar Hírlap viszont első oldalon hozta a hírt: „Budapesten, a Hő­sök terén tegnap este 7 órakor megkezdődött az a demonstráció, amelyet a romániai falvak felszámolása ellen tiltakozásul szerveztek különböző állam- polgári csoportok. ...A tízezreket megmozgató tüntetés nem Románia, vagy a román emberek, hanem a romániai vezetés intézkedései ellen irányultak.” Az utókor „bölcsességével” megállapíthatjuk, hogy sok ezer ember számára ez az esemény a rendszerváltoztatás kezdetének első élménye volt. 65

Next

/
Thumbnails
Contents