Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)

Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)

Tüntetések könyve szerint még nőket is vertek. (Ezt sok külföldi turista is láthatta, hiszen a Bel­városban is idegenforgalmi főszezon volt, sőt a BBC egy véletlenül épp arra járó forgatócsoportja is készített felvételeket.) A mintegy 1 000 főre duzzadt tömeg „ÁVHV\ „Fasiszták!” „Rendőr- állami” „Igazságot ’56-nak\” „Nagy Imrei” kiáltásokkal a Vörösmarty térre vonult. Mécs Imre ezen a helyszínen újabb rövid beszédet mondott, de moto­ros rendőrök - immár gyalogos társaikkal együtt - itt is „akcióba” léptek, és „oszlattak”, miközben sok tüntetőt megvertek, köztük újra nőket is, például a demokratikus ellenzék ismert személyiségét, Solt Otília szociológust. Este fél nyolckor a Mártírok útján (ma Margit körút) lévő Ferences templomban csendes megemlékezés volt, melyen mintegy háromszázan vet­tek részt. A gyászmisét a hatalom - az Állami Egyházügyi Hivatalon keresz­tül — letiltatta. Ezt egy idős szerzetes közölte a jelen lévőkkel, így csak egy rövid közös imádkozásra volt lehetőség a halottak lelki üdvéért. A templom­ból kijövő megemlékezők hosszú ideig farkasszemet néztek a rohamrend­őrökkel, ezúttal komolyabb incidens nélkül. A történtek értékelése kapcsán meg kell említenünk, hogy Grósz Ká­roly, az MSZMP májusban megválasztott főtitkára június 12-én, a munkásőr- parancsnokok országos értekezletén arról beszélt, hogy nem szabad tétlenül szemlélni az ellenzék erőgyűjtését, és - amennyiben a helyzet úgy kívánja - adminisztratív eszközöket is kell alkalmazni. Négy nappal ezután a hatalom példát adott abból, hogy mit is érthetünk „adminisztratív” eszközökön, ami itt az „erőszakosság” szinonimája lett. A rendőrség másnap a következő hivatalos közleményt tette közzé: „Csütörtökön a délutáni órákban az 1956-os októberi események idején aktív ellenséges tevékenységet kifejtő személyek egy csoportja és mások a rendőri szervek előzetes figyelmeztetése ellenére a Belvárosban gyülekeztek. Rend- szerellenes jelszavakkal megpróbálták az általuk mozgósított mintegy 350- 400fős tömeget befolyásuk alá vonni. A rendőrség a közrend fenntartása ér­dekében megtette a szükséges intézkedéseket. Ennek során előállítottak több személyt, köztük Rácz Sándor, Demszky Gábor, Hódosán Róza, Nagy Jenő és Égető Péter budapesti lakosokat.” (A letartóztatottak száma összesen 15 fő volt.) A napi eseményekről a BBC felvételén kívül „Magyar június” címmel magánkészítésű videofilm is született, mely a párizsi emlékmű-avatást is be­mutatta. Ekkor még senki sem tudhatta, hogy a következő évben nemcsak engedélyezett lesz a megemlékezés, de a hivatalos újratemetés is megtörté­nik ezen a napon. 62

Next

/
Thumbnails
Contents