Prágai Magyar Hirlap, 1938. március (17. évfolyam, 49-75 / 4492-4518. szám)

1938-03-01 / 49. (4492.) szám

193S mátcfns 1, kedd* ^zimAz»Kbr^Kai>TUitai, A losonci járási magyar közművelődési testület téli kulturelőadásai r LOSONC — Február 26-&n f©J«zte be a losonci Járási magyar közművelődési testület a Losoncot környező 34 magyar községben teljesített magyar kulturális munkáját. Hivatalos statisztika ugyan még nem áll renddke zésünkre ezekről a bultur- előadásokről, de már most megállapíthatjuk, hogy nagymértékben járultak hozzá a falu kultuTszinvo- Halának emeléséhez. Az előadások deoember első vasárnapjától kez­dődtek és február utolsó vasárnapján értek véget E báromhónapos kulfcutridény alatt, amikor a fa­lusi nép munkája szünetel, majdnem minden köz­ségre esett hat-hét kuüturelőadás a legidőszerűbb, a falusi nép érdeklődési körét legjobban foglalkoz­tató kérdésekről. Irodalmi, történelmi, népegész­ségügyi, gazdasági témák szerepeltek a változa­tosnál változatosabb műsoron. A hivatásának ma­gaslatán álló tanítóság pedig szavalatok betanítá­sával, karénekszámokkal, színdarabok rendezésé­vel tette ünnepélyessé az előadások keretét. Jellemző a falusi nép kulturszomjára, hogy eze­ken az előadásokon a falu apraja-nagyja csaknem ■teljes számban vett részt, legtöbb helyen az iskola padjait kihordva, a fáradtság legceekélvébb jele nélkül állva hallgatták végig a többórás érdekes é« élvezetes műsort. Természetesen nagy és felbe­csülhetetlen jelentőségű szolgálatot teljesítenek az egyes falusi kulturházak, amelyek célszerű beren­dezéseikkel jelentős mértékben segítik elő az ilyen előadások és rendezések sikerét. Az előadások iránt mutatkozó nagy érdeklődés váltotta ki a falu népének leikéből azt az egyetemes óhajtást, több helyen elhatározását, hogy kulturházak épí­tésével szolgálják a magyar kultúra szent ügyét és céljait Ezeknek a feulturefl őad ás oknak tartására lelkes odaadással és készséggel vállalkoztak Losonc vá­ros magyar szellemiségének képviselői — minden ellenszolgáltatás nélkül: papok, tanárok, tanítók, orvosok, ügyvédek, egyes gazdasági és kulturális szervezetek vezető tényezői — nem nézve más célt, mint a magyar kultúrának becsületes és ön­zetlen szolgálatát. Minden vasárnap délután öt órakor találkozott egymással a magyar szellemi életnek ez az elit- gárdája a Scherer Lajos nyug. tanárnak, az egye­sület buzgó titkárának és kipróbált szervezőjének seregszemléje után autókba szállva robogott a téli sötétségbe burkolt nógrádmegyei falvakba, hogy a tudomány fáklyájával világítson 'bele annak mélységeibe s felkeltse a lelkekben az érdeklő­dést a lelki és szellemi művelődés kincsei és ér­tékei iránt. —y— BWOSBMjgáMw^iÍÉi • ....■ i iiiim . SPORT A vezető csapatok vereségével kezdődött a nyugati divízió tavaszi idénye Az otthonukban játszó csapatok sorra győztek ■ A VAS-Rapid sikerült bemutatkozása ii A LAFC felzárkózott a vezető csoporthoz ■■ Ujbót nyílt lesz a bajnokság >■ POZSONY. — A nyugati divízió idénynyitó for­dulója meglepetéssel kezdődött. A tabella élén álló szlovák csapatok idegenben nem tudtak pontot szerezni a különösen feltűnő a kiesési zónában fekvő Zólyom győzelme a bajnokjelölt Trencsén fölött. A pozsonyi Vas-Rapid első szereplése győ­zelmet hozott és ezzel a csapat elkerült az utolsó helyről örvendetesen megerősítette pozícióját a LAFC amely Tapolcsány legyőzésével felzárkó­zott az élcsoportba, ahol most négy csapat között csupán egyetlen pontkülönbség van. A KFC és az ÉSE is kikapott idegenben s kedvezőtlenül áll a kiesési zóna közelségében. A tömörülés különben is igen szoros, hiszen a tabella hatodik helyezett­jét alig négy pont választja el az utolsótól. így hát a nyugati divízió tavaszi idénye igen nagy harcot fog hozni, teljesen nyílt a* elsőség és a kiesés kér­dése. A részletes eredmények a következők: VAS-Rapid—Komáromi 5:4 (1:3) POZSONY. — A Vas-Rapid első divlziós mérkő­zését óriási érdeklődés előzte meg. Mintegy 2200 néző előtt Bazata bíró sípjelére a következőképpen állt fel a két csapat: VAS-RAPID: AbraJham — Precs, Halada — Si- dó, Hudek, Smistik — Balogh n., Porubszky, Ba­logh I., Fürszt, Janotta. (*) A Csehszlovákiai Magyar Tudományos, Irodalmi és Művészeti Társaság márdus 6-án délután 2 órakor tartja rendes évi közgyűlését. A közgyűlés tárgysorozata: elnöki megnyitó, a múlt közgyűlés jegyzőkönyvének fölolvasása és hitelesítése, zárszámadás és évi mérleg előter­jesztése, a főszámvizsgálók Jelentése, a követ­kező évre szóló költségvetés, a három osztály és a főtitkár jelentése, esetleges indítványok. (*) Sereghy színtársulata Losoncra ér­kezett Márdus 5-étől kezdve a színtársulat Fü­leken is tart néhány előadást, amelyek iránt máris nagy érdeklődés nyilvánul meg, annál is Inkább, mivel a társulat a múlt évben Füleken igen jó előadásokkal szerepelt. (*) A pozsonyi SzMKE gyermekelőadást tar­tott a Lux-mozgó termében. A SzMKE ezt az előadását a „Szülőföldünk" dmü folyóirat szer­kesztőségével és az Állatvédő Egyesülettel kar­öltve rendezte meg. Madárképek jelentek meg a Vásznon, a pintyőke, a rigó és sok más kedvence a fiatalságnak. Mindegyik madárhoz verset mon­dott egy-egy iskolásgyermek. A mottó az volt: „Ne bántsátok a hasznos madarat!" A verseket Sze- pessy-Seidl Sándor tanár, a „Szülőföldünk" szer­kesztője irta. Ezután szavalatok, állatmesék vol­tak a műsoron. Annus néni és Sári néni szaval­tak és meséltek, Szepessy-Seidl egy nagyobb ál­latmeséjét adta elő, végül pedig négy iskolésfiu tréfás állathangversennyel fejezte be a műsort. (*) Myrtle Leonard amerikai hangverseny- énekesnő, aki nemrég érkezett Európába, ahol nagy turnéján már sok sikert aratott, egyetlen prágai hangversenyét márdus 3-án, csütörtökön tartja 8 órai kezdettel a prágai Városi Könyvtár nagytermében. Myrtle Leonard a newyorki Metropolitan opera tagja. Műsorán Haydn, Gluck, Schubert, Strauss, Hugó Wolf, Debussy, Rachmanlnov és angol szerzők dalai szerepelnek. (*) A budapesti színházak e heti műsora. — MAGYAR KIR. OPERAHAZ. Kedd: A nürnbergi mester dalnokok. Szerda: Aida. Csütörtök: Márta. Pén­tek: Siegfried. Szombat: Lakmé. Vasárnap délután: Hoffmann mesél; este: SybllL — NEMZETI SZÍN­HÁZ. Kedd: Zivatar. Szerda: A nők barátja. Csütör­tök: Rang és mód. Péntek: Zivatar. Szombat: Rang *s mód. Vasárnap délután: Süt a nap: este Zivatar. - NEMZETI KAMARASZINHAZ. Egész héten minden este és vasárnap délután: Kék róka. — VÍG­SZÍNHÁZ. Kedd, csütörtök, szombat és vasárnap >ste: Bors István. Szerda, péntek és vasárnap délután: iajnali vendég. — PESTI SZÍNHÁZ. Szerdától min­ién este és vasárnap délután: Hatodik emelet —• vIAGYAR SZÍNHÁZ. Szerda, péntek, szombat is vasárnap délután: Ketten egyedül. Kedd, csütörtök és asárnap este: Egyetlen éjszakára. Vasárnap délelőtt: }öraögő Dömötör (gyermekelőadás). — ANDRASSY >ZINHAZ. Egész héten minden este és vasárnap dél- itánt A hölgy hozzám tartozik. — MŰVÉSZ SZÍN-, RADIÓÉLET lllllllllllllll! lllllllilllillllllllllllUlllllilllllllllllllllllltlIllllllllllllllillllllillll újból kapható ára Ki 1.20 Előfizetési ára egy negyedévre Ke ,15.— Előfizetéseket felvesz minden ujságáru- sitó, vagy a csehszlovákiai vezérképvi­selet NOVITAS, laoUsynöktég BRATISLAVA, Frantiskánské nám. 8. KFC: Ványa — Simon, Czirók — Bokrosey, Vi­tálos, Weimtraiuib — Drózdy, László, Katz, Tóth, Messinger. A játék hatalmas meglepetéssel kezdődött. A lebecsült KFC pompásnál pompásabb támadások­kal veszélyeztette a pozsonyiak kapuját és Vitálos 20-méteres lövése már a 3-ik percben utat talált a kapuba. Egy perccel később Drózdy futtából már a második gólt lőtte. A KFC továbbra is támadott, de a nagy iramot nem bírta sokáig. Lassan szóhoz jutott a Vas-Rapid is. A következő gólt azonban Ismét a KFC lövi: a 39-ik percben Messinger Drózdynak adta a labdát, aki a pompás labdával a hálóba talált. Három perc múltán Porubszky fe­jesgóllal megszerezte a Vas-Rapid első gólját. Szünet után a komáromi csapat erősen vissza­esett és á Vas-Rapid, formába lendült. A 25-lk percben Balogh II. és Janotta akciójából az utóbbi 2:3-ra javított. A 31-ik percben Balogh messzi lö­vését Ványa elnézte és négy perccel később ugyan­csak Balogh I. lőtt gólt, hasonló körülmények kö­zött. A 35-ik percben Messinger egyenlített és 4 perccel a befejezés előtt Porubszky lövése meg­szerezte a pozsonyiaknak a győzelmet. A győztes csapat játéka csalódást keltett. Egye­dül Hudek és Balogh I. volt teljesértékü ember. A KFC egy félidőig kitünően játszott, de azután kiütközött a kondíció hiánya. Vitálos és a szélsők tetszettek leginkább. Bazata biró objektív volt, de gyakran hibázott. LAFC—Tapolcsányi SK 3:2 (2:1) LOSONC — 1000 néző előtt szép győzelemmel indult meg a divízió tavaszi fordulója Losoncon. A közönségnek évek óta ilyen izgalmas mérkőzés­ben nem volt része. A felállítások: LAFC: Eszter; Bufcovszky, Tolmácsy; Kostyái, Ménessy, Madaraesy; Schleicher, Molnár, Majlik, Trenka, Tulák. TSK: Hlavina; Tomasek, Suslnov; Gajdos, Grnan, Hlebik; Vrba, Farsky, Exner, Bartosievicz, Markó. Heves támadásokkal Indult meg a mérkőzés s Majlik már a második percben megszerezhette volna a vezetést, de kezelt. A 8-ik percben feljött Tapolcsány e csak Eszter bravúros védése tisz­tázta a (helyzetet. A 10-ik percben Farsky meg­szerezte sarokrúgásból a vezetést 0:1. A LAFC támadásait a tuldurva tapolcsányi hátvédek ne­hezen mentik, de csak büntetőket vétenek. A 17-ik percben Madarassy 16-o$ büntetőjét Hlavina rövidre öklözte, amit Trenka behelyezett. 1:1. A LAFC továbbra is fölényben maradt és Schleicher szép beadását Majlik a rendeltetési helyére küldte. 2:1. Ilyen szép gólt már régen nem láttak Loson­con. A második félidőben Molnár fejesgólját érthe­tetlenül nem Ítélte meg a biró. Á 28-ik percben Toraaeek durva faultja miatt megítélt 16-ost Kos- tyál kapura ívelte és Majlik ezt is befejeli. 3:1. A mérkőzést a biró Igen kiengedte a kezeiből s egyik durvaság a másikat követte. Egy esetnél Majlikot (LAFC) és Exnert (Tapolcsány) kiállí­totta. Az iram ezután lanyhult és főleg mezőnyjá­tékkal telt az idő. A 47-ik percben egy tulszigo- ruan megítélt kezelés miatt 11-sel sújtotta a biró a LAFC-ot, amit Farsky értékesített. 3:2. A LAFC minden tekintetben felülmúlta ellenfe­lét. A közvetlen védelem egy hilbát sem követett el, a halfsorban Ménessy remekelt, a csatársor bel­ső triója kielégítette a közönséget, mig a szélsők közt Schleicher volt a jobbik. Tapolcsány durván küzdött. Legjobbjuk: Hla­vina, Tomasek, Markó, Farsky, annak ellenére, hogy mind a két gólt ő szerezte, nem mutatott semmit. Rapid Nagyszombat—Rattkai FC 3:0 (2:0) NAGYSZOMBAT. — 1200 néző előtt BrüU Emil pártatlan és mintaszerű bíráskodása mellett a nagyszombati csapat fölényesen győzött, úgyhogy a 3:0-ás eredmény nem is fejezi ki hűen a játék képét. A győzelem ellenére a. Rapid csapata nem elégített teljesen ki, főleg a csatársor hibázott so­kat. Igen jó volt a védelem, mig a halfsorban csak Kristofik játszott jól. A vendégcsapat a rossz hí­rek ellenére is kedvező benyomást keltett és igen fairen küzdött. Az első gól a 3-ik percben esett Malatinsky révén, mig a második gólt Bouska sze­rezte meg a 33-ik percben. Közben a Rapid egy ll-ést mellélőtt. A második félidőben Ruttka, jól védekezett, úgyhogy a honi együttes csak egy gólt tudott szerezni Kaiser révéu. A 45-ik percben ll-est vétett a ruttkai védelem, de a büntető be­lógására már nem telt az időből. Zsolnai SK—Érsekújvári SE 3:1 (2:1) ZSOLNA. — Izgalmas küzdelem után tudta csak a zsolnai együttes az ÉSE-t legyőzni Michel (2) és Frstik góljaival. Az ÉSE részéről Vitéz volt ered­ményes. A mérkőzést Veres biró vezette. Zólyomi TK—Trencséni IS 3:1 (1:0) ZÓLYOM. — A bon! egvűttes megérdemelt győ­zelmet aratott a vezető TTS ellen. A gólokat Be- glna, Stryc és Lukovszky, Illetve Löwenbein rúg­ták. Biró: Jákob volt. A nyugati divízió pontállása az első tavasz! forduló után: 1. Tapolcsányi SK 11 6 2 8 80:19 14 2. Trencséni TS 11 6 2 8 21:15 14 3. Füleki TC 10 5 8 2 21:15 13 4. Losonci AFO 11 6 1 4 28:19 18 5. Zsolnai SK 11 5 2 4 24-:18 12 6. Rapid, Nagyszombat 11 5 1 5 25:20 11 7. Komáromi FC 11 4 2 5 24:24 10 8. Érsekújvár! SE 11 4 1 6 18:23 9 9. Zólyomi TK 11 4 1 6 19:27 9 10. VAS-Rapid, Pozsony 11 3 2 6 24:40 8 11. Ruttkai FC 11 3 1 7 13:27 7 * A szabadnapos Füleki TC a losonci Slavia el­len játszott barátságos mérkőzést és azt jó formá­ban küzdve 9:0 (5:0) arányban legyőzte, A gólokat Siegraund (4), Havran (2), Juracsek, Mibók és Kovács lőtték. Az FTC-ban Csukás és Siegmund tűntek ki. Jó biró volt Kovács. A Slavia súlyos vereséget szenvedett Náchodon A Sparta Prágában legyőzte az SK Bratislavát PRAGA. — Az államliga-bajnokság 14-ik fordu­lója annyiban hozott meglepetést, hogy a Slavia Ismét súlyos vereséget szenvedett. Prágában a Sparta — amint várható volt — legyőzte az SK Bratislavát, amely azonban szimpatikus játékával megnyerte a közönség tetszését. A pozsonyi csa­E at továbbra is a harmadik helyen maradt, mig a iladno biztosította magának a második helyet. Az eredmények voltak: SPARTA—SK BRATISLAVA 3:1 (1:1). Gyö­nyörű időjárásban 11.000 néző előtt a Sparta a má­sodik félidei fölényével győzött Zeman (2) és Bou- Cek góljaival. A Bratislava becsületgólját Dauéik szerezte az első félidőben, A teplitzi Duben biró sokat hibázott. SK PARDUBICE—VIKTÓRIA ZSIZSKOV 3 : 0 (2:0). A pardubitzi csapat a Sparta-pályán megér­demelt győzelmet aratott Rulc (2) és Chládek gól­jaival. Bíró Krist volt. ZSIDENICE—SK PROSTEJOV 5:1 (4:1). A pross- nitzi csapat saját pályáján 6000 néző előtt szenve­dett vereséget. VIKTÓRIA PILREN—SK PILSEN 2:1 (2:1). 6000 néző Pilsemben. SK NÁCHOD—SK SLAVIA 5:2 (1:0). 4000 néző. Meglepő vereség. Gólok: Vesely és Scíbloger 2—-2, valamint Zitko, illetve Bic-an (Slavia). Biró: Vicék (Prága). SK KLADNO—SK SLEZSKA OSTRAVA 3:1 (0:1). Kladnón 3500 előtt a helyi csapat csak egyen­HAZ. Szerda, csütörtök, péntek, szombat és vasár­nap este: Vacsora a Ritzben. Kedd és vasárnap dél­után: Déligyüraölcs. - BELVÁROSI SZÍNHÁZ. Kedd és szerda: Nincs előadás. Csütörtök (e)őször), péntek, szombat, vasárnap délután és este: Duó. .— VÁROSI SZÍNHÁZ. Kedd, csütörtök, szombat, va­sárnap délután és este: Júlia. — ROYAL SZÍNHÁZ. Szerda és péntek: Eltévedt báránykák. Csütörtök és szombat: Ezüstlakodalom (a bécsi Theater in dér Josefstadt vendégjátéka). — TERÉZ-KÖRUTI SZÍN­PAD. Csütörtökig minden este és vasárnap délután: Karnevál 1938. Péntek: Nyilvános főpróba: Lulu. Szombat (először),vasárnap délután és este: Lulu. — ERZSÉBETVÁROSI SZÍNHÁZ. Csütörtökig min­dennap: Kicsire nem nézünk. — JÓZSEFVÁROSI SZÍNHÁZ. Csütörtökig mindennap: Fehérvári huszá­rok. — KISFALUDY SZÍNHÁZ. Csütörtökig minden nap: Vőlegényem a gazember; A poesoMfi mozik mSsoea: ALFA: Königsmark. (Kalandorfilm.) ÁTLÓN: A hindu síremlék. (La Jana.) LUX: A szerelem országa. METROPOL: A sárga ördög. (V. Inkisinow.) TÁTRA: Marietta. (Eggerth M.) URÁNIA: Hajnalhasadás. (Annabella.) VIGADÓ: Ha a szerelem divatot csinál. AZ UNGVÁRI MOZIK HETI MŰSORA: PASSAGE MOZI Márc. 1—2—3: Egy nyolcadista regénye. Márc. 4—5—6: Az anyasziv. Márc. 7—8: A hálókocsik madonnája. RÁDIÓ MOZI Márc, 1—2: Hajrá a halálba. Márc. 3—4—5—6: A falusi kislány. Márc, 7—8: A Ilester-uccai fiuk* rangú küzdelem során győzött Kloc (2) és SeidI góljaival. Moták szerezte az ostraui csapat egyet­len gólját. A bajnokság állása: Sparta 14 11 1 2 42:21 23 SK Kiadu o 14 9 1 4 29:19 19 SK Bratislava 14 8 1 5 31:27 17 Slavia 14 7 1 6 37:22 15 Zsidenice 14 7 1 6 33:21 15 SK Pandubice 14 4 5 5 21:25 13 Viktória Pilsen 14 4 4 6 26:32 12 Viktória Zsizskov 13 5 2 6 16:23 12 SK Prostejov 14 3 5 6 30:41 11 SK Pilisen' 13 4 2 7 29:38 10 SK Nádhod 14 4 2 8 26:37 10 SK Slezeiká Ostrava 14 4 1 9 25:39 9 Hollandia—Belgium 7:2 (1:0) ROTTERDAM. — 60.00(rHiéző előtt a holland csapat fölényes győzelmet aratott a Braine-nel ki­álló belga válogatott ellen. Gólok: Smith (3), Wels (2), Vente, Van Spandonck a hollandok, Braine és Voorhoff a belgák részéről. A mérkőzés sáros ta­lajon folyt le, amelyen a helyi együttes jobban ér­vényesült. Gradjanski=Osztrák válogatott 2:1 <1s1> BÉCS. — Az osztrák válogatott első gyakorló­mérkőzése a világbajnokságra kudarccal végző­dött Az újdonsült jugoszláv serleggyőztes zágrábi Gradjanskl Retschury csapatát 2:1 (1:1) arányban legyőzte. A vezetőgólt Lesnik (Gradjanski) sze­rezte meg, amit Neumer egyenlített ki. A győz­tes gól a kitünően játszó Plese lövéséből esett. Az osztrák csapatban a védelem volt igen gyönge. B. válogatott-—Utánpótlásos csapat 3:1 (1:1). Gólok: Führer, Joksch és Barili, illetvo Kadner. A két mérkőzésnek 10.000 főnyi nézője volt 7