Prágai Magyar Hirlap, 1935. november (14. évfolyam, 250-274 / 3802-3826. szám)

1935-11-12 / 258. (3810.) szám

1>RXGAI,MaG^ARH!RIíAI> 9 1535 november 12, kedd. ^Pompásan sikerűit a reváns a zürichi vereségért IMagyarország válogatottja 6:1 (3:0) arányú, fölényes győzelmet aratott Svájc felett Remekelt a magyar csatársor ■■ Napsütéses időben 20.000 néző gyönyör­ködött az élvezetes mérkőzésben ■ Csődöt mondott a svájciak W-rendszere Jávor Pozsonyban megverte Budapest csapatát Budapest, november 11. (Budapesti szer- cesztőségünk telafónjelentése.) Magyarország válogatott futballcsapata az utóbbi észté ml ok­ién legsúlyosabb és legváratlanabb vereségét tavasszal szenvedte el Zürichben a Svájc csa- *ata ellen vívott EK-mérkezésen. Akkoriban i:2 arányú vereséggel tért haza a magyar Tátogatott és ennek a mérkőzésnek revánsa- céppon került sor tegnap Budapesten az Jllői-uti sporttelepen a Magyarország—Svájc látogatott mérkőzésre. A svájci csapatot az utóbbi időiben nagy mu­musnak tartották, mert jelentős nemzetközi dkereket ért el és legutóbb is biztos modor­ban győzte le Norvégia és Franciaország válo­gatottjait. A magyar csapatnak azonban teg- iap 20.000 néző előtt, ideális napsütétes őszi utballidöben sikerült a svájci csapat felett íagyarányú fölényes győzelmet aratni. A mérkőzés első busz percéiben még nem dákult ki olyan döntő formában a magyarok ölénye és a meglehetős változatos játék olyamán mindkét csapat felváltva támadott, gaz ugyan, hogy a magyar csatársornak lé- jyegesen töbíb gólhelyzete volt. A 20. perc­ben végre megtört a jég és Cseh gyors táma- lását góllal fejezte be. Ezután a svájciak VObegglen vezérletével néhány gyors lefutást végeztek, de a magyar védelem minden ve­szélyt elhárított. A 38. percben Toldi be- őtte a második magyar gólt s a félidő utolsó nercében Vincze gyönyörű huszonötméteres bombájával már 3:0 lett a félidő eredménye. Újrakezdés után a svájciak rendkívül szí­vósan küzdöttek és minden igyekezetükkel izépiteni akartak az eredményen. A magyar csatársor azonban ebben a játékperiódusban s veszélyesen támadott, noha gólt nem si- íerült lőnie. Megint a 20. perc volt a kriti­kus forduló, amikor Sárosi Toldi passzából megkerülte a svájci védelmet és negyedszer Is hálóba juttatta a labdát. 4:0. A gól titán a svájciak még jobban beleteíküd<tek a játék­ba és egy szerencsétlen kapuelőtti kavarodás­ból ötször-hatszor ide-ota pattogó labdából Abegglennek sikerült a svájciak becsületgól­ját megszerezni. Ezzel azonban végkép meg­tört a svájciak lendülete, a remek formában levő magyar csatársor magára talált, a 37. percben Sárosi Cseh ideális átadásából az ötödik s a mérközéss utolsó percében Vince rendkívül gyors és ötletes támadásából a ha­todik gólt lövi Svájc kapujába. Svájc csapata csalódást keltett, a techni­kailag jól képzett játékosok tulmerev W- rendszert szorgalmaztak és ez ellen a ma­gyar támadósornak nem volt nehéz dolga. Abegglen, Jáek és Jaeggi nem tudtak ered­ményesek lenni a jól működő magyar véde­lemmel szemben. A svájci fedezetek csak .mindkét félidő első húsz percéig bírták az iramot, azután visszaestek. A védelem volt aránylag a legjobb csapatrész. Seohehay ka­pus remek dolgokat mutatott. A győztes magyar csapat minden tekintet­ben fölülmúlta ellenfelét és teljes mértékben megérdemelte a nagyarányú győzelmet. A legjobb csapatiész a csatársor volt, Cseh II. jobb szélen való szerepeltetése szerencsés húzásnak bizonyult, mert a nagytehetségü játékos szokatlan posztján is pompásan ját­szott. Az egész magyar támadósor ritkán látott lendülettel, ötletességgel és gyorsaság­gal operált és különösen gólhelyzetek ki­használásában volt határozott. A fedezetsor­ból Szalay és Dudás váltak ki, Szűcs gyön­gébb volt. A védelem jól állt a lábán. Bar- lassina olasz biró, mint mindig, ezúttal is hibátlannak bizonyult. A nagy mérkőzés előjátékaiként a vidéki amatőrök mérkőztek a budapesti amatőr vá­logatott ellen és változatos játék után 5:4 arányban győztek ellene. Pozsony—Budapest 3:1 (0:0) Pozsony, november 11. , (iSportszerkesztőségünk jelentése.) Remek őszi napsütéses időben mintegy >000 néző előtt folyt le a mérkőzés, mely a po­zsonyi csapat váratlan, de teljesen megérdemelt győzelmét hozta. A pozsonyi együttes főleg szü­lét utáni játékával szolgáit rá a győzelemre, ami­kor fölényét gólokban is kifejezésre tudta jut­tatni. Maga a mérkőzés nem hozta a várt magas- nivóju küzdelmet. Az első félidőben még a buda­pesti csapat volt inkább fölényben, mig szünet után a pozsonyi kerekedett felül. A budapesti csapat játéka nagy csalódás! keltett. Főleg a csa­társora volt nagyon gyenge és teljesen gólképíe- len. Ezzel szemben a pozsonyi együttes nagyszerű napot fogott ki. Főleg a közvetlen védelme re­mekelt, ahol Haulik kapus csapatának egyik leg­jobb embere volt. De a két hátvéd is végig bizto­san rombolt. Ezt a masszív védelmet a budapesti csatársornál jobb támadólánc is csak nehezen tud­ta volna áttörni. A halfsorban Daucsik nagy munkabírásával tűnt ki, mig a két szélső lial.f kö­zül Hédi volt a jobbik. A csatársor és a mezőny kimagaslóan legjobb embere Jávor volt, aki nemcsak mint előkészítő csatár, de mint góllövő is remekelt s magasan a mezőny fölé nőtt. Mel­lette Müller volt a legjobb csatár, aki főleg szü­net után mint jobbszélső remekelt s mindhárom erőit ő készítette elő. Maszarovics kiseé gyengébb volt a szokottnál, miig Seidl jól illeszkedett be ebbe a sorba, melyben egyedül csak Sors bizo­nyult gyengének. S igy nagyon helyesen cseleke­dett Kohut Pál szöv. kapitány, mikor a második félidőben Sorsot kitette a csapatból s helyére Müllert ál­lította. Ezen sakkhuzással a pozsonyi csapat gólokkal ja­vult A budapesti csapat nagy csalódást keltett. Szinte egyet’en elfogadható csapatrésze, de még egyetlenegy jól működő játékosa nem volt ennek íz együttesnek. Ilyen gyenge csapatot még nem áttunk Pozsonyban. A közvetlen védelemben a Győri—Korányi-hátvédpár csak az első félidőben volt biztos, mig szünet után a pozsonyi csapat fölénye mellett sorban hibáztak. Havas kapus volt még talán a csapat legjobb embere, aki több oarádés védést produkált. A halfsor szürke volt. Turay nagyjából megfelelt. Nagy hibája volt azonban, hogy csak a védelemnek segített, mig a. csatársort támogatás nélkül hagyta. Magda, Sebes, majd a szünet után beálló Nyilas gyenge volt. A csatársor vergődött a mérkőzésen s nem volt ennek a sornak egyetlen góllövő csatára sem. Még talán Pozsonyi volt a legkevésbé rossz. Mig Mészáros szánalmasan gyenge volt A két csapat az alábbi felállításban játszott: Pozsony: Haulik — Sta6zny, Meidlinger — Hédi, Daucsik Jurcsák — Sors, Seidl, Müller, Já­vor, Maszarovics. Budapest: Havas — Győri, Korányi — Magda, Turay, Sebes — Fenyvessi, Szikár, Kardos, Ba­log, Pozsonyi. Dr. Brüil Gyula sipjelére indul a játék, mely eleinte pesti támadásokkal kezdődik, majd a po­zsonyi csapat kerül némi fölénybe s Havas két esetben is csak nehezen tisztáz. Majd újra a pesti csapat kerekedik felül, de gólt képtelen elérni. Szünet után mindkét csapat átcsoportosít. A po­zsonyi csapatból kikerült Sors és Müller, Seidl, Jávor, Luknár, Maszarovics összeállítású csatár­sorral játszanak tovább. A budapesti csapatnál Sebes helyére Nyilas, mig Szikár helyére Mészá­ros áll be. Az átcsoportosítás után már a 2. percben Mül­ler ügyesen megugrik s beadását Jávor a kapu szájából nyomja a hálóba. A gól felrázza a po­zsonyi együttest s továbbra is erősen támad. A magyar csapat csak helyenként tudja meg­közelíteni Haulik kapuját. De erőtlen támadásai nem lehetnek veszélyesek a biztosan álló pozsonyi védelemre. A 18. percben Müller ügyesen dobja ki Jávort, aki a tizenha­tos sarkáról futtából hatalmas bombát ragaszt a hálóba. A nap legszebb gólja! Ritkaszép csatárakció! A pestiek átcsoportosíta­nak. A 27. percben újra ' Müller szökik meg s hiába nyomják, pontosan tálal középre, ahol Jávor vetődve fejeli be a beadást. Az újabb gól kissé fölrázza a feltűnően lanyhán játszó magyar csapatot s a 31. percben Pozsonyi átmegy Staeznyn e a kifutó Haulik fölött a há­lóba emeli a labdát. Dr. Brüil jól vezette a mérkőzést. * MAGYAR BAJNOKSÁG. Vírágvőtgy-SV Berg 3:0 (2:0). A múlt vasárnapról elmaradt utolsó nyugati kerületi bajnoki mérkőzés. Biztos győ­zelem. Góllövők: Stróbl, Ktieger II. és Krie­ger IV. A Sparta nagy győzelme Strasbourgban Strasbourg, november 11. A iondoni útra ké­szülő prágai Sparta Strasbourgban vendégszere­peit vasárnap, ahol a Racing Clubot 7:3 (3:1) arányban fölényesen legyőzte. A Középeurópai Serleg-győztes legjobb embere Kalocsay volt, aki bárom gólt rúgott. Nejedly és Boucsek osztozkod­tak íl többin, mig a honi együttes részéről a bécsi Rohr?(2) és a saazi Hoffmann volt eredményes. Gőlszüret az állami ligában Prága, november 11. A vasárnapi csonka for­dulóban a favorit-csapatok hatalmas gólaránnyal győztek. A tabellán a középmezőnyben történt lé­nyegesebb változás. Nyolc játékból vezet a Sparta 15 ponttal a 10 mérkőzést játszott Zside- nlce és Viktória Pilsen 13 pontjai előtt. Az ugyan­csak nyolc mérkőzést játszott Siaviának 12 pontja van. A vasárnapi eredmények voltak: Slavia—Pilsenii SK 5:1 (1:1). — Zsidenice—DFC Prága 3:0 (2:0). — Viktória Pilsen—Moravská Sla­via, Brünn 6:0 (2:0). — SK Prostejov—SK Náchod 6:0 (4:0). — AFK Kolin—<SK Kladno 2:1 (2:1). A Slavia a prágai mérkőzés után azonnal vo­natra ült ée Londonba utazott. Cseh- és morvaországi eredmények CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ. Bohemians—SK Nusle 6:3, Viktória Zsizskov—Slavoj VTEL 9:1, Union Zsizskov—Sparta Kosire 2:1, CsAFC-—Meteor VIIL 0:0, Ceechie Kariin—Nueeleky SK 4:2, SK Lysá—Sparta Kladno 1:0, Rapid—Viktória. Nusle 3:3. Vezet a Viktória Zsizskov 20 ponttal az SK Nusle 15 pontja előtt. CSEH-MORVA DIVÍZIÓ. Őszi bajnok lett a pre­raui SK a Slezská Ostrava és az SK Baf-a Zlin előtt. CSEH-VIDÉKI DIVÍZIÓ. Őszi bajnok a kö­nigrátzi SK a jungbunzlauj SK és a Bökm. Bud- weiss előtt. CSEH-NÉMET DIVÍZIÓ. FK Warnsdorf—Karls- bader FK 4:0. őszi bajnok a WFK 15 ponttal az SV Bódénbach előtt BARÁTSÁGOS MÉRKŐZÉSEK. Teplitzer FK— SV Bodenbach 3:1. — DSV Saaz—DSV Schmied- berg 4:2. — AC Sparta, Prága komb.—Ceeeké Budejovice (Budweiss) 3:3. — DSK Brüx—DSK Dux 1:0. Zsolnai SK — Trencséni TTS 4:1 (1:0) Zsolna, november 11. Ideális ideiben ját­szotta le Zsolnán a két klub első sérlegunér- közését, mely a honi csapat teljesen meg­érdemelt győzelmiével végződött. Már az első félidőben ás a zsolmaiak domináltak, amit az elért kom éra rá ny (6:1) is igazol, de a kapu­nál nagy balszerencsével küzdöttek. Szünet után sikerült is a trencsénieket lehengerelni. Mindkét csapat tartalékosán játszott. A zsol­nai csapat fiatalokiból összeállított csatársora nagyon szépen váltotta be a hozzáfűzött remé­nyeket. Beniae-s a középcsatár helyén sokszor egészen nagyvonalú játékot mutatott. Igen jó volt Virgovics is. A fedezetsor ellenben gyen­gébben játszott. A vendégeknél a közvetlen védelem volt jó. A bécsi Novak nem sokat mutatott. A gólokon Virgovics 2, Beniacs R. és Vyletel osztozkodtak, mig a vendégek -becsületgólját Nórák szerezte meg. A mér­kőzést Beinhacker vezette. Előmér kő zésen a Zsolnai SK ifj. csapata szintén 4:1 arány­ban győzött a zsolnai Rapid ellen. Sok nő ajkáról hangzik eJ a sóhaj bámulattal é? irigységgel vegyest Használati utasítás: Esténként mossa arcét a LET0N szappan króm- szadi habjáról. E gyengéden haté kré ir.es habot hagyja arcán néhány másodpercig. Utána öblítse lo bö melegvízzel, majd közvetlenül hidegvízzel. Ez az egész 1 Másnap reggel friss, bársonyosan Udt ara fogja a tükörben mosolyogva üdvözölni. isiyii SZAPPA^^^^i 6-­Füleiakit: D. Ingei, Britlslm, Venturská 12 és Misarykovo 6. Franciaország — Svédország 2:0 (1:0) Páris, november 11. A Parc de? Prinees-eta- ilionban 35.000 néző -előtt a franciák 2:0 (1:0) arányban csupán lelkesedéssel tudták legyőzni a kitünően játszó svédeket. Az első félidőben a svédek egy kapufát, majd pedig egy öngólt (Axel- son) lőttek. A II. félidőben a vendégek állandó fölényben voltak ennek ellenére a franciák sze­reztek gólt Courtois révén. Biró az angol Barton volt. KÜLFÖLDI EREDMÉNYEK )( ANGLIA. A szombati forduló után a-z L di­vízióban az élre a Sunderland került a Derby County, Hudderefield és A-rsenal előtt. — A TI. divízióban a Leiceeter City vezet, míg a londoni derbyí a Westham United és a Tottenham H. kö­zött 2:2 arányban eldöntetlenül végződött. — Skó­ciában az Aberdeen egy ponttal vezet a Celtic és a Rangers előtt. Az I. divízió eredményei voltak: Arsenal—Derby Co. 1:1, Blackburn—Huddersfield 2:1, Sunderland—Preston 4:2, Stoke—Bolton 1:2, Leeds—Sheffield W. 7:2, Manchester C.—Everton 1:0, Westbromwich A.—Portsmout.h 2:0, Grimsby T.—Wolverhampton W 2:1, Cheleea—Middles- brough 2:1, Birmingham—Brentford 2:1, Liver­pool—Aston Villa 3:2. )( BÉCS. Az Admira 2:1 (1:0) arányban legyőzte a Favoritner AC-ot és igy 17 ponttal áll az élen a Vienna előtt, amely a Hakoah-val 2:2 (0:1) el­döntetlenre játszott. Harmadik helyre került a Ra.pid. amely nagy meglepetésre 1:2 (0:2) arány­ban kikapott a Libertástól. WSC—WAC 3:0 (0:0). —- Austria—FC Wien 3:3 (2:1). — Wacker—Flo- ridsdorfer AC 5:4 (3:2) )( BELGIUM. Standard Lüttich—Beensehot AC 4:2, Antwerp FC—Berchem Sport 11:0, FC Meelie- len—SC Anderleckt 0:4, Union St. Gillis—Racing Mechelen 3:0, White Star AC—CS Brugge 3:2, FC Brugge—TSV Lyra 4:1, Liersche SK—Daring Brüsszel 2:2. )( FRANCIAORSZÁG. Olympique Lilié—Ser­vette Genf 4:4, US Valeneiennes—Riga város 2:0, Belgrádi SK—CS Caen 4:2, Red Star Olympique Párás—Lettország XI. 3:1 (2:1). Nemzetközi mér­kőzések. )( LUXEMBURG. Franciaország B.—Luxemburg 2:2 (1:1). )( JUGOSZLÁVIA. Beigrádi ASK—Zsák 3:2, Concordia, Zágráb—Slavia, Eszék 7:1. )( LENGYELORSZÁG. Ruch—Warszawianka 1:1, PoLonia—Lodzi SK 0:3, Wisla—Légia Varsó 5:0, Pogon—Gabarnia 4:2, Cracovia—Warta Po- sen 3:1. )( MAGYARORSZÁG. Bajnokság: Debrecenben a Bocskai a Kispesttel 1:1 (1:0) arányban eldön­tetlenre játszott, mig Szegeden az FC a miskolci Attilát 4:2 (3:1) arányban győzte le és igy a ne­gyedik helyét a tabellán megőrizte. )( NÉMETORSZÁG, Brandenburg—Keletporosz- ország 1:0. Szövetségi mérkőzés. — Serlegmérkö- zésék: Freiburger FC—Hanau 2:1, IFC Nüruberg— Minerva Berlin 4:1, Schalke 04—Benrath 4:1, SV Waldhof—Sportfr. Drezda 1:0. — Bajnokság: For­tuna Leipzig—Tennie Borussia 4:2, ASC Niirn- berg—FC München 3:0, Augeburg—Bavern Mün­chen 2:0, Sp. Vgg. Fürth—FC Bavern 1:0,Wacker München—1860 München 1:0. )( OLASZORSZÁG. Vezet a Bologna 13 ponttal az FC Torino (10) ée a Juvent-us, Róma, Genova (9) előtt. Orth György csapata, a Genova Paler­mói 1:0 arányban győzte le. Egyéb eredmények: Alexandria—Ambrosiana 2:2, Torino—Nápoly 1:0, Brescia—Lazio, Róma 3:1, Sam.pierda.rena—Tries­tin o 2:2, Fiorentina—AS Róma 1:0, Bologna.—Mi­lánó 2:1, Juventus—Bari 0:0. )( SVÁJC. Kreuzlingen: Svájc II.—Baden 3:1 (2:1). — Zürich—Bern 2:0. — Exceleior Roubaix— Basel 3:2.