Prágai Magyar Hirlap, 1925. november (4. évfolyam, 247-271 / 990-1014. szám)

1925-11-10 / 254. (997.) szám

fCedd, november 10. t Magyarország eldíMetlenül mérkőzött Olaszországgal A hetedik olasz—magyar mérkőzés 1:1 arányban végződött — Sáros pályán, nivótlan játék folyt — A kassaiak súlyos vereséget szenvedtek Budapesten — Svájc legyőzte Ausztriát — (Klebrudalták Nagydaróc községből ííod- zsa magyar korteseit.) A magyar nemzeti párt országos választási irodája közli: A nógrád­megyei Nagydaróc községben gyűlést hirdetett a Hodzsa-féle csehszlovák agrárius párt és meg is jelentek a gyűlésen a párt agitátorai és hozzá­kezdtek a nagyhangú szónoklathoz, melyben he­vesen támadták a magyar nemzeti pártot és a szlovák nemzeti párt akcióit. Az első szónok azonban beszédének végére sem érhetett, mert a magyar nemzeti párthoz lelkesen ragaszkodó nagydaróciak oly fenyegető módon léptek fel a szónokkal szemben, hogy az kénytelen volt be­szédét abbahagyni és elmenekülni a községből. A szónok rossz helyen ígért földet, amikor Nagy- daróc magyar gazdaközönségét akarta ezzel a kortesíogással megnyerni, mert a nagydaróciak gyakorlatból tudják már, mit jelent a Iiodzsa-íé1e földosztás, hiszen a község határához tartozó 500 holdnyi fiilöpszálíási földből egy ölet sem kaptak .a magyar földigénylők, hanem csehszlovák tele­peseket hoztak oda, leiknek számára már falut is építettek. — (Négy perc alatt végzett a hóhér egy rablógyilkossá!.) Klagenfurtból kapjuk a hírt, hogy a szlovéniai Novomesíóban Munser hóhér a napokban halálos Ítéletet hajtott végre egy rablógyilkoson. Klaszics József az elmúlt évben több fejszecsapással agyon­ütött egy jómódú hentesmestert- Elfogták s a törvényszék kötéláltali halálra átélte. Ke­gyelmi kérvényét visszautasították .s Kla­szics a napokban állott a bitófa alá. Mauser gyorsan végzett vele s az orvosok négy perc után már a beállott halált konstatálták. Mau­ser teljesítménye szinte rekordszámba megy, mert eddig rendesen 6—7 percig tartott az akasztást. — (A snagyar kormány milliárdos be­fektetései az. aggteleki cseppköbarlang fej­lesztése érdekében.) Budapestről jelentik: A magyar kormány az aggteleki cseppkőbar­lang modern kiépítését határozta el. Hatmil- liárd korona költséggel fogják a legtökélete­sebben rendbehozni ennek a barlangnak utalt,' hidakat, átszelő korlátokat, biztos, tisz­ta pihenőszakaszokat illesztenek ebbe a cso­dálatos látványokkal elkápráztató, hatalmas barlangba, ami eddig egészen primitív, elha­nyagolt állapotban volt. Azonkívül hatalmas uh üt építését is megkezdették! amely csak­nem 40 kilométerrel rövidíti meg a csepp­kőbarlanghoz vezető eddigi útszakaszt. Az átalakítás és újjáépítési munkálatokat a ta­vaszig be akarják fejezni­— („A földreform uj magyar földönfu- fói") elmen . november ő-lki számunkban csallóközi tudósítás alapján cikket közöltünk, melynek egy részében Kálnoky Sándor gróf csicsói uradalmáról is szó esett- Kálnoky gróf jogi képviselőjétől most azt az értesítést kap­tuk, hogy telepítések csak Rakottyás és Zsemlékes majorokon történtek, azonban sem Aszód és Túzok puszták átvétele, sem ped'g a nagymegyeri birtok átvételezési eljárása nincs folyamatban. — (Öngyilkos lett, mert nem volt állása.) Kassai tudósítónk jelenti telefonon: Tegnap éjfélkor az Oderbergbc-1 befutó személyvo­nathoz telefonon hívták a mentőket, akik a vonatról egy eszméletlen állapotban lévő nőt szállítottak a kórházba. Kitűnt, hogy a sze­rencsétlen Cibrik Jozefa, 18 éves bártfai leány, aki morfiummá! akart véget vetni éle­tének, mert már hosszabb idő óta állás nélkül volt. lg! ón keresett a napokban állást, de itt is sikertelenül'. Tegnap érkezett vissza Igeié­ről s a vonaton követte el tettét. Gyomor­mosást végeztek rajta s remélik, hogy meg tudják menteni az életnek. — (Egy asszony élet-halál harca egy hhnszarvással.) Munkácsi tudósítónk jelenti: Beifk bércei erdész felesége gályát ment szedni az erdőbe. Hirtelen egy hatalmas himszarvas termett előtte, az asszony egy doronggal próbált védekezni az állat ellen, amely megtámadni, íöldreteperte és szarvai­val borza1masa,u megsebesítette. Az asszony nagy nehezen felíápászkodott a földről, sike­rült visszajutnia az erdész-lakba, ahol órákig cáziméle:lenül feküdt. Súlyos sebeivel be­szállították a kórházba. Faragó Ödön színtársulatának műsora Losoncon: Kedd: Feleségem babája, operett. Szerda: Feleségem babája, operett. Csütörtök: Magnetic, színmű Péntek: Ma akarnám! Vígjáték. Szombat: Marlea grófnő. Vasárnap délután: Nóta vege. Vasárnap este: Marlea grófnő. Hétfő: Marink a, a táncosnő'. Kodd: Lengyelvér. Pozsonyban: Hétfő: Ha akarnám! Kedd: Gyurkovics-lányok. Herczcg-est. faragó felléptével. Prága, november 9. Az európai futball szezon utolsó két nagy mérkőzése nem múlt el meglepetés nélkül. Budapesten a magyar csapat csupán eldön­tetlent tudott elérni az olasz válogatottal szemben, ’ amely eredményt elsősorban a rósz talajon lefolyt irreális játéknak köszön­hette. — Bernben az osztrák reprezentatív XI. váratlan, de megérdemelt vereséget szen­vedett a svájciaktól. Az osztrák csatársor ezúttal teljesen csődöt mondott. — A kassai kerület kiküldöttjei is súlyos vereséget hoz­tak haza Budapest II. osztályú válogatottjá­tól; lelkes és szép játékukkal azonban ked­vező benyomást hagytak maguk után. Prá­gában a várakozásnak niegfelelőleg folytak le a futball események, amelyekről eredeti tudósításunkban számolunk be. Magyarország—Olaszország 1:1 (0:1) Budapesti szerkesztőségünk telefonálja: Más- félhüvelyknyi sáros, helyenként óriási tócsás pá­lyán folyt le a hetedik magyar-olasz mérkőzés az FTC Üllői-uti sporttelepén. A pálya az esőzés­től puhára ázott, egy előző mérkőzés pedig erő­sen feltúrta. A folyton szitáló eső dacára 25.000 főnyi nézőközönség jelent meg. A magyarok a következő felállításban szerepeltek: Zsák, Sen­key I, Dudás, Fuhrmann, Klé'ber, Reiner (Vasas), Rázsó, Molnár, Pataky, Opata, Jenny. Az olaszok a már jelzett együttessel játszottak. Olaszország kezd, de a magyar csapat a támadást átveszi és Molnár éles lövését Combi kapus védi. A nagy­szerű magyar lapos kombinációk a sárban ragad­nak, vagy a puha talajon nem jutnak oda, ahová szánták.-Váltakozó mezőnyjáték fejlődik ki; mind­két részről- heves játékkal. A 15. percben Conti lefut, de erős lövését Zsák lábbal védi. Az ola­szok áttörik a magyar védelmet és az olasz bal­szélső gyönyörű beadását De Valié, dacára, hogy zavarják, nagyszerűen a kapura fejeli. Zsák nyúl a labda után, amely azonban a balkezéről gólba pattan. A játék közben Slavik francia biró a pá­lyát folyton javíttatja, a lyukakat földdel tömet! be, ezalatt a játék folyton szünetel. A 25. percben Pataky nagyszerűen tolja a labdát Molnárnak, aki hajszálra mellé 15. Pár pillanat múlva ugyan­csak Molnár egy szabadrúgást lő el. A 28. perc­ben Zsák bravúrosan ment. A 34. percben a ma­gyarok erősen belefekszenek a játékba, Molnár, majd Pataky labdáit az olasz kapus elvetéssel védi. A 40. percben Conti lefut, labdáját Zsák ki- ökiözi, amelyet azonban a lesben álló Magnozzi kapuba 15. A bíró a gólt nem Ítéli meg. Az utolsó percben Molnár Pataky precíz beadását a kapus kezébe lövi. Az első félidő korneraránya 4:0 a magyarok javára. Helycsere után a magyarok is­mét heves támadásokat intéznek, de a talajon nem érvényesülnek. Főleg a 25-ször válogatott Pataky és Molnár brillíroznak. A játék kezd erőssé válni és a 15. percben Zsák megsérül. He­lyét Fiseher foglalja el, kinek mindjárt alkalma nyílik bravúros védésekre. Váltakozó, erős játék folyik, a játékosok folyton elesnek. A közönség kezd türelmetlenkedni és kiegyenlítésre ösztönzi a hazaiakat. A pályán a játékosok között mind­untalan átférek támadnak, de a bíró erélytelen. Az olaszok'nyíltan durváskodnak. A 30. percben Rázsót biztos helyzetben elgáncsolják,’ Slavik lí-est itél. Hosszas vita után Molnár a büntető rúgást góllá érvényesíti. Sorozatos szabadrúgá­sok jegyében folytatódik a meccs és a játék ez­után általában az olaszok térfelében folyik le, akik azonban erős védekezéssel megakadályoz­zák a magyar győzelmet. A magyar csapatban kitünően játszott a jubiláns Pataky, Molnár, Fuhr- tnann és Fiseher. Opatán és Jemiyn még meglát­szott a hosszú betegség. A játékosokról különben a rossz talaj miatt tárgyilagos kritikát mondani nem lehet. Az olaszok meglepték gyors'-játékuk­kal és kitűnő helyezkedésükkel. A kedvező be­nyomást azonban lerontották erősen belemenő já­tékukkal. Slavik -bíró néhéz helyzetében nem elé­gített ki, bár a szaugvinikiis olaszok sok bosszú­ságot okoztak neki. Budapest II. oszt.—Kassa válogatott 7:1 (4:0) A kassaiak nem érdemelték meg a súlyos ve­reséget, mert különösen a halisoruk nagy lelke­sedéssel játszott. . A játék elején ötperces buda­pesti fölény, mely után Kassa felnyomul, de két szép labdája a kapu mellé jut. A 15. percben rúgja Dán center a budapestiek első gólját. A kassai kapus ügyesen veti rá magát, de a síkos talajon a labdát nem foghatta. Pár perc múlva Mazics szabadkai bíró indokolatlan li-est itél, amelyet Lutz 2. góllá érvényesít. A 25. percben Dnrmits a harmadik, a 40. percben Berkes a ne­gyedik gólt lövi. A kornerarány ebben a félidőben 4:3 volt a kassaiak javára. A második félidő ele­jén a kassai együttes belefekszik a játékba és Kencdy balszélső révén elérik becsiilctgóljukat. Mezőnyjáték után azonban a kassai fiuk vissza­esnek és a budapestiek állandó fölénybe kerülnek. A 25. percben Fröhlich lövi az ötödik gólt. A 30. percben Duma gáncsa miatt a biró újabb 11-est itél, amelyet azonban Répás bravúrosan kivéd. A 34. percben Dán a nap legszebb gólját fejeli és a 34 percben ugyancsak ő hétre szaporítja a gól- arányt Ezután a magyarok lefékeznek és a já­ték ellanyhul. A kassai csapat lelkesen állotta meg a helyét, de a budapestiek fejlettebb techni­kájával és rutinjával szemben nem érvényesült. Svájc—Ausztria 2:0 (0:0) Bernből táviratozzak: A svájci csapat, amely két héttel ezelőtt súlyos vereséget szenvedett a németektől, tegnap szép és lelkes jáékával kikö­szörülte a csorbát. Megérdemelt győzelmet ara­tott az osztrák együttes ellen, amely ezúttal ta­lán először nem váltotta be Meisl számításait. Az első gólt a svájciak — egyenrangú első félidei já­ték után — a második félidő 16. percében lőtték. Abegglen éles lövését Edi már nem tudja parí­rozni. Nemsokára rá Pasello a 12.000 főnyi kö­zönség nagy lelkesedése között a második gólt helyezi az osztrákok kapujába. Az osztrákok ez­után támadásba mennek át, de csatáraik gyönge akciói megtörnek a robusztus svájci védelmen. Ivancsics magyar biró a meccset elfogulatlanul vezette. Prágai eredmények. Sparta—Vrsovice 3:2. A Sparta nem szerezte meg a bajnoksághoz szük­séges gólarányt. Slavia—Csechie Kariin 8:1:. A Slavia csatársora nagyszerű formában. CsAFC— Nuselsky 4:2. Union Zsizskov—Rapid 3:2. Ama­tőrbajnokság középdöntő. Meteor VIII—Liben 3:0. DFC—Csechoslovan Kosire 5:2 (3:1). A DFC a javulás képét mutatta. DFC amatőr—Rádlicky AFK 4:2 (2:2). Jugoszlávia—Olaszország II. válogatottja 3:1. A mérkőzés Nápolyban a jugoszlávok biztos győ­zelmével végződött. Szeged nyerte a Corínthian-dijat. Budapesti szerkesztőségünk jelenti: Á .Corinthián-dij döntője tegnap folyt le Debrecenben. A Szegedi AC a Debreceni Vasutasokat 2:0 (0:0) arányban ler győzvén, a klasszikus dij ezidei védője lett. Belföldi futball. DSV Brünn—Zsidenice 3;2. Moravská Slavia—Brünner SC 3:1. A.FK Kolin— Slavoj Zsizskov 6:0. Bécsi futball. Slovan—-Pozsonyi cseh és ma­gyar válogatott 3:2 (1:1). Amateur—Vienna 3:1. Serlegdöntő mérkőzés. Németországi eredmények. VFR Fürth—IFC Nürnberg 0:0. Sp. Fürth—Tennis Borussia Berlin 3:1. ASV Nürnberg—1860 München 1:0. Külföldi eredmények. Anglia—Írország 6:4 (4:1). A két ország amatőrjeinek válogatott meccse Maidstonéban. Délhollandia—Luxemburg 2:1 (1:0). Belga nemzeti csapat—Belga II. oszt. válogatott 2:5. Meglepő eredmény. Svájci baj­nokságok : FC Zürich—St. Gálién 3:1. Young Fel- lows—Bíue Star 3:0. FC Lugano—Briihl St. Gál­ién 3:1. A Viktória Zsizskov Parisban a Red Start 5:1 (2:1) arányban legyőzte. A cseh csapat be­mutatkozása 8000 néző előtt folyt le. A Viktória góljait Novak (4) és Kristal lőtték, akik a mezőny legjobb emberei voltak. A franciáiknál kitűnt a kapus. Spanyolok Prágában. Zamora csapata, az FC Espagnol szombaton a Slavia, vasárnap a Sparta ellen játszik. Koreny Montevideóban. Az ungváriak, majd a DFC kitűnő kapusa, Koreny, a világbajnok uru­guayiakhoz, az FC Montevideóhoz szerződött. Kozeluh Károly, a profi-tenniszvilágbajnok, Caunes-ba trénernek szerződött, ahová már el- is utazott. Útközben Stockholmban a. svédek jelen­leg legjobb játékosával, Söderströmmel játszott, akit 6—1 6—0 6—1 arányban fölényesen legyő­zött. A párosban Tammal a Söderström és Ek- man kettős felett 7—5 6—0 6—1 score-ral arat­tak diadalt, A közönség melegen ünnepelte a nagyszerű tenniszjátékost. Finn-ugor olimpiász terve Budapesten. Budu^ pestről jelentik: Érdekes tervnek megvalósítású­ra készül a Magyar Atlétikai Szövetség. Finn­ugor olinnpiáS'Zt akar megrendezni Budapesten az 1927. év folyamán, amikor tudvalevőleg nagy iinni-ugor kongresszus lesz a magyar fővárosban. Német csapat Londonban. A Frankfurter Sportclub november 16-án Londonban a Orcy Hounds ellen rugbyt játszik. Hosszú idő után ez lesz az első német-angol sportburátkozás. Houbeii Amerikában. A neves német sprintért az amerikaiak vendégszereplésre hívták meg. Houbeii elfogadta a meghívást és januárban a tengerentúlra utazik. Első startja február 4-én lesz New Yorkban a leg­jobb amerikai futók ellen. jf mi gjy&szeifíimtínfi a& t<st év’sflvMiedLI ytíűéwi nevva. vaÉw <u cun^Oon, mifitor uéé a íieíiyied? .■.TT1T--T ygg-yTT—wr--" Nagy sikerrel járt a Csehszlovák Nemzeti Bank részvény] egyzése Prága, november 9. A pénzügyminisztérium bankhivatala tegnap a következő hivatalos jelentést adta ki: A Csehszlovák Nemzeti Bank részvény­jegyzése oly fényes eredménnyel vég- zdött, hogy az még a legoptimisztiku- sabb várakozásokat is felülmúlta. Az eddigi felületes becslések szerint a kibo­csátott 80.000 részvényt több mint két és félszeresen túljegyezték a magán-felek, amelyhez tehát még az államjegyzés is járulni fog. Ra§in valutareformja óta elsőizben for­dult az állam a köztársaság lakosságához, hogy részvényjegyzések által tőkét létesít­hessem Csehszlovákia önálló jegybankjának. A csehszlovák valuta stabil voltába gyöke­redzett és a Nemzeti Jegybank szükséges­ségébe vetett bizalom az alig öt napig tartó részvényjegyzési idő alatt nem várt sikert hozott az állam pénzügyi vezetőinek. A magántőke éppen a legnehezebb pénzügyi szezon, az őszi kampány elejém több mint 700 milliót ajánlott fel a Jegybank tőkéje számára. Ebből az összegből természetesen elsősorban a bankok és takarékpénz­tárak nyújtottak jelentős mennyiséget. A bankok kommitenseik által 100.000 rész­vényt jegyeztek, ami maga egy millió dollár né vártéknek felel meg, A prágai és cseh takarékpénztárak összesen 23.616 részvényt jegyeztek 80 millió cseh- korona névértékben. A német bankok —• értesüléseink szerint — az alaptőke mintegy egyharmad részét jegyezték le. A részvények elosztását a bizottság még e héten foganatosítja. Úgy hirlik, hogy a kisebb jegyzéseket — valószínűleg 10 da­rabig — teljes egészében kielégítik. A na­gyobb jegyzések elosztását a megmaradt :r4$zyéiíyek';és a jegyzés arányához képest eszközük. — A hadikölcsönök becserélése. Az osz­trák-magyar hadikölcsönök becserélésének határideje még június 31-ével lejárt. Mind- ezideig azonban a becserélt mennyiségről tiszta képet alkotni nem lehet, miután az teljes mértékben még nem történt meg. A múlt év végével összesen 5.8 milliárd korona értékű hadikölcsönt jelentettek be, mig az országban lévő összes mennyiséget kb. 9 millióra becsülik. — A pénzügyminisztérium most tisztára jogi személyek részére meg­engedte, hogy alaposan indokolt kérelem alapján hadikölcsöneik kicserélését negyedik államkölcsönr - utólagosan kérhessék. Pénz­ügyi körökber remélik, hogy az utólagos bejelentések revén befut még a hiányzó három milliárd korona értékű liadikölcsön. — Konkordáfmegegyezés a csehszlovák- magyar-oszfrák biztosítók között. A régi monarchiában a biztositó intézetek között a gyár-- és hasonló jellegű építkezések egy­séges biztosítási tarifájára vonatkozólag konkprdátn? "egyezés létezett. — Novem­ber 12-én a csehszlovák, magyar és osztrák biztosító intézetek képviselői megbeszélést tartanak egy hasonló zsánerű konkordát- megegyezés létesítése céljából. — Csehszlovákia legközelebbi kereske­delmi tárgyalása Németországgal lesz. A tárgyalásokra mindkét országban megtették már az előkészületeket és amennyiben az anyaggal elkészülnék, a megbeszéléseket de­cember hónapban folytatják. Mint budapesti szerkesztőségünk jelenti, a magyar-cseh­szlovák tárgyalásokat csak ezen tárgya­lások befejezése után, valószínűleg csak a tavasz folyamán fogják folytatni. — A szlovenszkói cukorsaMrak cukor- mennyisége. Mint értesülünk, a szlovenszkói cukorgyárak cukorkontingensét összesen 358.000 mm-ban állapították meg. Ez idén azonban a gyárak nem kapnak egyformán arányosan elosztva raffinériát, hanem a Dinit évben feldolgozott cukorrépának meg­felelő mennyiségben. Miután úgy vélik, hogy a 11 szlovenszkói cukorgyár összesen 16 millió métermázsa cukorrépát dolgozott fel.' a kontingens 1 métermázsa raffinériájára 45 métermázsa répa esik. — Ezen a bázison fogják elosztani a szlovenszkói cukorgyárak között a megadott kontingenst. Az uj far- kasdini cukorgyár, amely 550.000 répát dol­gozott fel, a kontingensből 13.500 méter- mázsa raífiaiériát kau.