Pest Megyei Hirlap, 1958. szeptember (2. évfolyam, 206-230. szám)

1958-09-02 / 206. szám

rtrr uit.rr.1 WCirlap 1958. SZEPTEMBER 2. KEBD A hétfői Eurőpa-bajn okok : női műugrás: Krutova, 100 m gyors: Pucci, 200 m mellúszás: Kolesnyikov, 100 m női gyors: Jobson Vasárnap délelőtt az ünnepi díszbe öltözött margitszigeti Sportuszodában ünnepélyes keretek között megkezdődtek a IX. úszó, műugró és vízi­labda Európa-bajnokság küz­delmei. 23 ország, mintegy 600 úszó, műugró és vízilabda verseny­zője vonult fel az egyhetes küzdelemsorozat megnyitásá­ra. A magyar Himnusz hang­jai után Murai István, az MTST elnökhelyettese mon­dott üdvözlő beszédet. Kö­szöntötte a verseny részvevőit, s annak az örömnek adott ki­fejezést, hogy Budapest ren­dezi ezt a nagy nemzetközi sporttalálkozót Murai István után Jan de Vries, az Európai Úszó Liga (LEN) alelnöke mondott rövid beszédet. Méltatta a magyar úszósport hagyományait, s annak a reményének adott kifejezést, hogy szép verse­nyeket hoz majd a budapesti Európa-bajnokság. A sportolók elvonulása után a 100 méteres férfi gyorsúszás időfutamúival kezdődtek meg az Európa-bajnoki küzdelmek. ★ Délután fokozott érdeklődés mellett folytatódtak a IX. úszó, műugró és vízilabda Eu­rópa-bajnokság küzdelmei. Először a női műugrás máso­dik részére került sor, majd ismét úszó számokat bonyolí­tottak lej A nap legjobb tel­jesítménye az olasz Pucci ne­véhez fűződik, aki a 100 m-es férfi gyorsúszás középfutamá­ban 56,1 másodperccel új Eu- rópa-csúcsot állított fel. A magyar versenyzők ezúttal váltakozó sikerrel szerepel­tek. A 100 m-es női gyorsúszás­ban 19 versenyző állt rajthoz négy időfutamban. A legjob­bak egyenesen a döntőbe ke­rültek. A mezőnyben kiemel­kedő teljesítményt nyújtott a holland Gastelaars, aki új Európa-bajnoki csúcsot úszott (1:04,7). A magyarok közül Frank kiesett, Takács pedig — aki a sérült Bajnógel he­lyett indult — nyolcadikként bekerült a döntőbe. Vasárnapi vízilabda-eredmé­nyek: Hollandia—Nagy-Britan- nia 4:2 (3:1), Jugoszlávia—Bul­gária 8":1 (3:0), Szovjetunió— NDK 5:2 (3:1), Magyarország —Belgium 7:0 (4:0), NSZK— Lengyelország 5:2 (1:2). ★ Hétfőn délelőtt kedvező .idő­ben kezdődtek meg a margit­szigeti Sportuszodában a bu­dapesti IX. úszó, műugró és Vízilabda EB második napi küzdelmei. Délelőtt rendkívül csekély érdeklődés mellett a 200 m-es női mellúszás idő­futamait bonyolították le, majd megkezdődtek a férfi műugrás selejtezői s 3 vízi­labda-mérkőzést is lejátszot­tak. A hétfőn délelőtt lejátszott vízilabda-mérkőzések eredmé­nyei a következők: NSZK—Bulgária 8:1 (5:0), NDK—Ausztria 4:1 (1:1), Fran­ciaország—Spanyolország 7:5 (6.1). ★ A kedd délutáni döntő rész­vevői pályabeosztás szerint a következők a 200 méteres női mellúszásban: Lehman (NDK), Kovalenko (szovjet), Usmees (szovjet), Den Haan (hollond), Ursel­mann (NSZK), Walter (NDK), Lonsbrough (angol), Jericevic (jugoszláv). ★ A férfi műguróversenyen 21- en indultak. Először négy ug­rást végeztek a részvevők, s a legjobb 16 jutott a középdöntő­be. Már az első gyakorlatok Újvári jó eredményét hozták, s így a magyar versenyző je­lenleg az első helyen áll. Már­ton 18. lett, így kiesett, ★ Zsúfolásig megtelt hétfőn délután a margitszigeti Sport­uszoda a IX. úszó, műugró és vízilabda Európa-bajnokság első döntőjére. Pontosan 5 óra­kor a női műugrás befejezésé­re került sor, majd három úszószámban dőlt el az Euró­pa-bajnoki cím sorsa. A női műugrást a szovjet Krutova nyerte, a 100 m-es férfi gyors­úszásban — a várakozásnak megfelelően — az olasz Pucci lett az első, á 200 m-es férfi mellúszásban a szovjet Koles­nyikov végzett az első helyen, míg a 100 m-es női gyors- úszásban nagy meglepetésre a svéd Jobson óriási küzdelem­ben legyőzte a nagy esélyest, a Eladó házak, telkek! TIK ceglédi kirendelt­ségén ház 30 000 fo­rinttól, telek 6000 fo­rinttól. Érdi kiren­deltségén ház 30 000 forinttól, telek 3000 forinttól. Váci kiren­deltségén ház 40 000 forinttól, telek 10 000 forinttól. Monori ki- rendeltségén ház 30 ezer forinttól, telek 4000 forinttól. Gödöllői kirendeltségén ház 40 000 forinttól, telek 15 000 forinttól. Duna- haraszti kirendeltsé­gén ház 50 000 forint­tól, telek 8000 forint­tól. Szentendrei ki- rendeltségén ház 50 ezer forinttól, telek 10 000 forinttól. Pest megyei Ingatlanközve­títő Vállalat, Buda­pest. V., Kálmán ut­ca 13. Vállalnám jobb csa­ládnál vidéken háztar­tás vezetését (40 éves nő). „Háziasszony” Je- Egére Nagykörös Ma­gyar Hirdetőbe. Sürgősen eladó hat csalód méh. Érdeklőd­ni lehet: Horváth, Kösd, Leányfalu és Szent­endre környékén el­adó házak 60 000 fo­rinttól, telkek 10 000 forinttól. Felvilágosí­tást ad a Pest megyei Ingatlanközvetítő Vál­lalat központja min­dennap 8-tól 4 óráig (Budapest, V., Kálmán u. 13.) és a szentend­rei kirendeltség szer­dán 8—12 óra között. Ráckevei járásban há­zak 40 000 forinttól, telkek 6000 forinttól. Felvilágosítást ad a Pest megyei Ingatlan­közvetítő Vállalat du- naharaszti kirendelt­sége: Dunaharaszti, Dózsa György út 1. Felvilágosítás adás reggel 8—12 óra kö­zött hétfőn, szerdán és szombaton. Tetőfedő betoncsere­pet házhoz szállítok! Gyönyörű színes min­tás mozaiklap kapha­tó! Vasbetonárukészi- tö, XL, Bocskay út 52. Eladó ingatlanok Gö­döllőn: házak már 30 ezer forinttól, telkek 4000 forinttól. Pest megyei Ingatlanközve­títő Vállalat kirendelt­sége, Gödöllő, Dózsa György út 12. Félfo­gadás 8—12 óra kö­zött minden kedden, csütörtökön és szom­baton. Érdi és érdligeti eladó Ingatlanok: házak 25 ezer forinttól, telkek 3000 forinttól, gyümöl­csösök 15 000 forinttól. Pest megyei Ingatlan­közvetítő Vállalat érdi kirendeltsége, Érd, Diósdi út 34. Félfoga­dás reggel 8—12 kö­zött kedden, csütörtö­kön és szombaton. Ceglédi és nagykőrösi eladó ingatlanok. Há­zak 40 OOO forinttól, telkek 8000 forinttól. Tájékoztatást ad a Pest megyei Ingatlan­közvetítő Vállalat ceg­lédi kirendeltsége: Cegléd, Kossuth tér 1. Hivatalos órák 8— 12 között kedden, pén­teken és szombaton. holland Gastelaarst. Részletes eredmények: 100 m férfi gyorsúszás Euró- pa-bajnoka: Paulo Pucci (olasz) 56,3 mp, 2. Polevoj (szovjet) 56,9 mp, 3. Dobay (magyar) 57,5 mp, Feszült csendben rajtolt a mezőny. Pucci — mint az elő­ző két versenyén is — ezúttal is rosszul indult és értékes ti- zedmásodperceket vesztett. Rendkívül érdekes és heves küzdelem alakult ki. 25 méter­nél Baumann vezetett, a for­dulóban azonban Voel 25 mp-es időeredménnyel ért elsőnek fa­lat. Dobay ekkor a 3—4. helyen úszott. A második hosszban .Szorokin tört előre és 75—80 méternél még vezetett. Mö­götte Voel, Pucci, Polevoj, Do­bay volt a sorrend. Az utolsó 15 méteren Szorokin és Voel visszaesett, Pucci és a többiek viszont nagy hajrát vágtak ki amelyből az olasz Európa- csúcstartó került ki győztes­ként. Igen dicséretes Dobay harmadik helye! A magyar versenyzők közül Zságot 117 ponttal ötödik lett női műugrásban, Takács pe­dig 1:07,8 perccel a nyolcadik helyen végzett 100 női gyor­son. Esti vízilabda-eredmények: Nagy-Britannia—Belgium 4:4 (3:2), Magyarország—Hollan­dia 5:1 (2:0). Jól szerepeltek ü midégmpaíok u megyei /. osztályú bajnokság első lordul ójában A megvei labdarúgó-bajnokság rajtja a vendégcsapatok sikere jegyében zajlott le. Nyolc mér­kőzés közül csak három talál­kozón született hazai győzelem. SZENTENDREI HONVÉD—Váci VASUTAS 4:1 (1:0) Vác, 300 néző. V: Bende. Az első félidőben a hazai csapat többet támadott. A vendégek Pó­lyák révén védelmi hibából szerez­ték meg a vezetést. A szentendrei jobbösszekötő 18 méterről küldött labdája a vetődő Takács előtt, a földről felpattanva jutott a hálóbe. A második félidő is hazái roha­mokkal kezdődött. Az ötödik perc­ben Jakab az alapvonalról, nehéz szögből az üres kapu mellé gurí­tott. Gyors ellentámadás végén Ta­kács mentett. Nemsokkal később Jakab- az ötös sarkáról küldött lö­vése a kapufa mellett suhant el, óriási helyzet volt. Közvetlen ez­után a gyors Németh elfutott. Sári „luftot” rúgott,, s Németh védhe- tetlenül vágta a kapu közepébe a labdát. Tíz főre olvadt a váci csapat, mert Drobnit, aki szándékosan belerúgott Pólyákba, kiállították. A vendégek harmadik gólját Né­meth beadásából Mayer szerezte, alti az ötös sarkáról talált a háló­ba. Ezután újabb váci játékos hagyta el a púíy it, Oraveez wgyan- is egy elfutás alkalmával meg­sérült és kiállt. Távoli, mintegy 25 méteres lövésből szerezte a negye­dik gólt a Honvéd. Gyetván lab­dáját Takács elnézte, azt hitte, hogy kapu fölé száll, s a labda közvetlenül a léc alatt esett a hálóba. A mérkőzés végefelé Vác szoron­gatott, s Márton góljával szépített. A befejezés előtt egy perccel Weiszet ieleseJés miatt kiállította a játékvezető. Két pont — idegenből Mindhárom KB ll-es csapatunk idegenben rajtolt vasár­nap, így értékesnek mondható, hogy a Váci Petőfi és a Csepel Autó döntetlent harcolt ki a nyugati csoportban. A Ceglédi Vasutas viszont alulmaradt a fővárosban a Bp. Előre vei szem­ben, a keleti csoport küzdelmei során. VÁCI PETŐFI—SZÁLLÍTOK 2:2 (1:0) Főtt út, 3500 néző. V.: Ka­tona. Vác: Kohlmann — Jeszensz­ky, Lóránt, Czuczor — Neu- gan. Farkas — Frick, Pintér, Bébi, Rásó, Cservenák. Szállí­tók: Dávid, — Jerabek, Mo- ravcsik, Blaska — Búza. Faz­onéra — Farkas, Nórái, Mak­rai II, Bajzák, Zárai, Mintegy ezer szurkoló kísér­te el a Váci Petőfit a főváros­ba. A vezetést a vendégek sze­rezték meg. Frick labdáját Báibi a kifutó kapus felett a hálóba továbbította. Nagyon szép gól volt. Az első 45 perc­ben a Petőfi játszott jobban. Fordulás után magára talált a hazai csapat, s két eléggé szerencsés góllal, a vezetést is megszerezte. Nem sokkal a befejezés eLőtt egyenlített a Pest megyei együttes. Neugan előretört a balszélen, begurí­totta a labdát a tisztán álló Bábinak, aki nem hibázott. Végeredményben igazságos döntetlen született Katona jól vezette a mérkőzést Jó: Jeszenszky. Neugan, Far­kas. ilL Blaska, Búza, Jera­bek. Kaposvár. 3500 néző. V.: Huszika. K. Kinizsi: Rajyp — Szigeti, Színi, Gergely — Barna, Már­kus — Tóth. Szentgróti, Hor­váth, Mózsi. Ács. Csepel Autó: Kohwt — Vigh, Kreisz. Kárpá­ti — Kiss, Szigetvári — Ka­lász, Nagy. Réti. Kerekes, Hon­do. Gólnélküli első félidő után Szentgróti szerezte meg a ha­zaiaknak a vezetést, melyet Kalász egyenlített Ebben a játékrészben a bíró hibájából eldurvult a mérkőzés. A Kini­zsi 11-est hibázott. Jó: Szigeti, Színi, Gergely, Márkus, ül. Kreisz, Kárpáti, Kiss, Kalász. További eredmények: Láng- gépgyár—Kistext 2:1, Komló —Budafoki EMTE 4:3, Pécsi Dózsa—Mosonmagyaróvár 4:1, Székesfehérvár—Pécsi VSK 2:2. Délbudai Spartacus—Sztá- linváros 2:1, Oroszlány—Zala­egerszeg 3:1. BP. ELŐRE—CEGLÉDI VASUTAS 3:0 (1:0) Sport utca, 1500 néző. V.: Horváth. Bp. Előre: Szőke — Reiter, Miksovszky, Majláth — Anda, Schlick — Németh. Láng, Kiss II, Egervári, Virágh. Cegléd: Madarast — Bakonyi, Gyikó, Várkonyi ér. — Csontos. Len­gyel — Kökény. Halász, Fodor, Kubinyi, Botos. Pintér betegsége miatt nem játszhatott, Gyikúnak pedig a mérkőzés eleién kiújult a lábsérülése. Ennek ellenére a Pest megyei csapat az első fél­idő nagy részében szebben és jobban játszott, többet táma­dott A játékvezető két 11-est nem adott meg javukra. A félidő végefelé elaludt a ceg­lédi védelem, potyagólt kapott a csapat Szünet után feljavultak a hazaiak, a második gól kapu- .előtti kavarodásból, a harma­dik pedig védelmi hibából esett. Kiss II. a második fél­idő 27. percében izomhúzódást szenvedett és kiállt. Ebben a játékrészben is volt a Cegléd­nek helyzete, de kihagyták a támadók. A játékvezető gyen­gén működött, még az Előre vezetői is kifogásolták munká­ját. Jó: Szőke. Schlick. Láng, Kiss, Virágih. ill. Csontos, Ha­lász, Botos. További eredmények: Debrecen—Szegedi EAC 1:0, Kecskeméti Dózsa—Pénzügy­őrök 1:1, Egyetértés—Salgó­tarján 7:0, Szolnok—Bp. Spar­tacus 2:1, Szegedi VSE—Jász­berény 1:1, UTTE—Özd 2:0. Dubovszky, a szentendrei kapus bravúros vetődéssel ment a Váci Vasutas—Szentendrei Honvéd mérkőzésen SZIGETUJFALU—.TÖKÖL 3:1 (1:1) Tököl, 1000 néző. V: Virágh. Szi- gipt-ujfalu gólratörőtoben játszott a tartalékosán felálló hazai csapat ellen. A vezetést Firniger szerezte meg, melyet Vigh Béla 11-esből egyenlített. Fordulás után Vigh László lövése Nikoliczáról pattant a hálóba, a harmadik gólt Vigh Béla, négy embert kicselezve sze­rezte. A második félidő 30. percé­ben a hazai szurkolók csoportja 11-est reklamált. Érdekesség, hogy a szögletarány 8:4 Tököl javára. Jó: Vigh Ferenc, Vigh Béla, Áb­rahám. ill. Vászin n, Rozgics, Firniger. CEGLÉDI ÉPÍTŐK—DUNAKESZI KINIZSI 4:1 (0:1) Cegléd, 800 néző. V: Bucsányi. Az előmérkőzésen a ceglédi ifi csapat 2:l-re nyert Dunakeszi el­len. A felnőttek találkozóján mind­két együttes sok gólhelyzetet ki­hagyott. az Építők lelkes játékkal megérdemelte a győzelmet, a gól- arány azonban túlzott. G: Halmi (ll-esből). Deli, Nye- nisza. Lengyel, ill. Tormai. Jó: Laborer. Gyikó. Nyenisza, Halmi, ill. Kalvach, Varga László. VECSÉS—ÜLLŐ 3:1 (1:1) Üllő. 1300 néző. V: Huszák. A vártnál alacsonyabb színvonalú mérkőzésen a vendégcsapat, az utolsó negyedórában mutatott jobb játéka alapján megérdemelten nyert. A hazaiak erőtlenül, szét­essen játszottak, csatáraik sok gól­helyzetet elidegeskedtek. G: Krész (2), Leimetter, ill. Ripp. GYÖMR Ö—SZIGETITJFALU 3:0 (1:0) Gyömrö. 600 néző. V: Tihanyi. Helyenként jó iramú mérkőzésen lelkesebben játszott és jobban ki­használta helyzeteit a hazai csa-i pat. A vendégek nem voltak ka­pura veszélyesek. A gyomról véde­lem jól rombolta az ellenfél erőt­len támadásait. G: Békeffi (2), Szabó. Jő: Szabói Karaba, Tóth, ill. Gere, Aradi, Majoros. PILIS—ALBERTIRSA 2:1 (0:0) Pilis. 2500 néző. V: Kaiser. Az első félidő irama a várt alatt ma­radt, komoly helyzet egyik csapat előtt sem adódott. Szünet után élénkebb lett a já­ték. Jobboldali beadást Kukucska fejelt közelről a hálóba, s ezzel megszerezte a hazaiaknak a veze­tést. Nemsokkal később az irsai Túri fejese a kapus lábát érve pattant a mezőnybe. Ezután, a ha­zai kapus rossz kiadását elcsípve, Földvárszki egyenlített, majd Per­jés! éles, kapáslövésévei előnyhöz juttatta a Kinizsit A hátralevő idő­ben Irsa gyönge támadásait biztos san hárította a pilisi védelem. FŐT—KISTARCSA 1:0 (0:0* Főt, 1000 néző. V: Kovács. A há­rom tartalékkal, kiálló Kistarcsa ellen lelkesebb játékukkal szerez­ték meg a győzelmet a hazaiak. A mérkőzést durvaságok tarkították:) a fóti Koreczet a második félidő­ben kiállították. A 10 főre olvadt hazai csapat befejezés előtt négy perccel szerezte meg a győzelmet Diósi révén. GÖDÖLLÖ—MONOR 1:0 (0:0) Monor. 800 néző. V: Varga E. Az első félidőben a széllel hátban ját­szó Monor többet támadott, hely­zete mégis inkább a vendégeknek akadt. Fordulás után Gödöllő át­vette a játék irányítását, s a 30) percben Tamás lőtte a győzelmet Jelentő gólt. Pécel döntetlenül játszott másik két csapatunk kikapott az NB lll-ban ÉSZAKKÖZÉP CSOPORT- KERÁMIA—PÉCELI MÁV 2:2 (2:0) Bp., Gergely urtrca, 700 néző. V* Keresztes. Pécel: Bláboti — Nagy. Sári. Semmelweis — Szebek, Holló II — Holló I, Kalmár, városi, Daróczi Farkas. ^ Idény eleji formában, lám/paiáza- san kezdett a Pest megyei csapat A Kerámia lerohanta Péoelt, a 6. percben már 2:0-ra vezetett. Ez­után magára talált a MÁV. A 30. percben Holló I az Ötösről m etilé lőtt, s már inkább a Pécel táma­dott. A második félidő 10. percében Farkas szépített néhány perccel később Holló 13 kihagyott egy 11-est. A 20. percben Kalmár egyenlített. EMTK—PILISI BÁNYÁSZ 2:0 (0:0) Pesterzsébet, ATRA-pálya. 25<K> néző. V: Markovi te. Pilisi Bányász: Kovács — Mar­kos, Bauer, Spamberger — Peiler. Gémesi — Máriái, Fazekas, Gecb- ter. Vízvári Kimmel. Vörösvárról is sokan jöttéik ki a mérkőzésre. Az első félidő erős iramot hozott. A 3. percben Mar­kos megsérült és végleg kiállt. A Bányász-védelem jól verte vissza a hazaiak rohamait, sőt a csonka csapat több támadást is veze­tett. Peller és Gechter lövését védte az erzsébeti kapus. Ebben a játékrészben az EMTK többet, a Bányász veszélyesebben támadott. Fordulás után szél ellen játszott a Pest megyei csapat, s beszorult a hazai rohamok alatt. A 20. perc­ben a jobbösszekötő talált a háló­ba, megszerezte a vezetést a ha­zaiaknak. Ezután Kimmel elfutott a szélen. Marjai lövését csak ne­hezen hárította a kapus. Az utolsó előtti percben közvetett szabad­rúgáshoz jutott az EMTK. s a lö­vés az egyik vörösván játékos lá­báról pattant a hálóba: 2:0. DÉLKELETI CSOPORT: MAKÓI VASAS-NAGYKÖRÖSI KINIZSI 5:0 (2:0)-Makó. 1500 néző. V: Hullai dr. Nagykőrös: Erdélyi — Soós Sza­bó I, Erdei Csikós I, Kovács » Kornyik, Bakonyi, Bélteki, Csikós II, Szabó II. Az NB H-ből kiesett Vasas meg­érdemelten. de túlzott gólaránnyal nyert a gyengébb testi felépítésű játékosokból álló Kinizsi ellen, A nagykőrösi csatársor mélyen for­mája alatt játszott és Erdélyi im gyenge napot fogott ki. A játék­vezető nem tett különbséget a ke­mény és durva játék között, a Pest megyei csapat három sérült­tel érkezett haza. Csikós I és Ko­vács játéka említhető. A labdarúgó NB I első fordulójának eredményei MTK_Ferencváros 1:0 (0:0), Nép­stadion. Miskolc—Szombathely 3:0 (2:0), Miskolc. Csepel—Dorog 2:0 (2:0), Dorog. Györ_Budapesti Hon­véd 0:0, Győr. Diósgyőr—Tatabánya 2:1 (1:1), Tatabánya. Vasas—Újpesti Dózsa 3:0 (2:0). Népstadion. Salgő- tarján—BVSC 3:1 (1:0). Salgótarján. Három telitalálat a totón A totó vasárnapi fordulójában három pályázó ért el telitalálatot, nyereményük egyenként 139 532 fo­rint. Tizenegytalálatos szelvény 85. tíztalálatos pedig 1076 darab akadt. Előbbiekre 4924. utóbbiakra ptdig 518 forintot fizetnek szelvényen­ként. A 12 találatos tippszelvény: 2. 1. x. 2. Z, 1. 1, X, 1, 2. I. 2. PEST MEGVEI HÍRLAP A Magyar Szocialista Munkáspárt Pest megvei Bizottsága ás ■ megyei tanács lapia. Szerkeszti a szerkesztő bizottsági Kiadia a Hírlapkiadó Vállalat. Szerkesztőség és kiadóhivatalt Budapest vm. Blaha Luiza tér i Telefon: 343—!0Ó 142—22». Szikra Lapnyomda, : Felelős vezető: Kulcsár Mihály. I KAPOSVÁRI KINIZSI—CSEPEL AUTÓ 1:1 (0:0)