Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején III. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita III. (Pannonhalma, 2018)

Bandi István: Árnyékok a boldog kádárizmusból. A bencés renddel szemben az 1960-as években alkalmazott fiatalkorú ügynökök történeti vizsgálata

ÁRNYÉKOK A BOLDOG KÁDÁRIZMUSBÓL... 249 ros honvédkórházában teljesített szolgálatot. Az év végén leszerelt, és apja nyomdokain haladva, a következő év elején a győri Richards-posztógyárban kezdett dolgozni, mint technikus. Személyi lapján különösen jól mutatott az első belügyes jellemzés, amely szerint: „A KISZ -nek megalakulása óta tagja, s a gyáron belül mint alapszervi titkár, jelenleg pedig mint csúcsvezetőségi tag tevékenykedik, 1960-ban vették fel jó munkája alapján párttagnak. A párton belül, mint pártvezetőségi tag tevékenykedik. KISZ szemináriumot vezet, és tagja a Munkásőrség Győri Zászlóaljának is. Az elmúlt évben jó munkája jutalmául 3 hétre a Szovjetunióba küldték ki.” 14 Nem meglepő tehát, hogy az üzem személyzeti vezetőjének javaslatára elindított felvételi eljárás sikerrel zárult. Az ígéretes politikai nyomozó sze­mélyiségprofiljában ugyan magatartásbeli hiányosságok előfordultak, de le­endő belügyi vezetői ezt megfelelő neveléssel kiküszöbölhetőnek tartották. A megelőlegezett bizalmat már 1962-es hadnaggyá előléptetése is igazolta, jó munkáját ekkor pénzjutalommal is díjazták. A kezdeti bizalmatlanság – hiszen pártiskolát nem végzett – 1962-es minősítésében még szerepel. Első munkaéve alatt, amely egyben próbaév is volt, Magyaróvár, Sopron és Győr városokban tevékenykedett. Felderítőmunkája főleg az ellenséges kategó­riába sorolt személyek ellenőrzéséből, és röpcédulás ügyekben személyek felkutatásá ból állt. Újoncként bizonyítani akart. Próbaideje szakmai mély ­vízbe dobás volt, amely alatt a Horthy-korszak hivatásosainak elhárításával foglalkozott. Rövid ideig tartó tevékenységének jelentősége (lenyomata) az archivált anyagokban nem mutatható ki. 1963-tól már véglegesített operatív beosztottként tevékenykedett. Véglegesítése utáni első (titkos)szolgálati helye a Győr megyei III/III. alosztályán, az egyházügyi vonalon volt. Ezen a területen nagyon gyorsan alkalmazkodott, sőt kezdeményező volt és „igen jó eredményeket ért el az egyházi iskolákban tanuló fiatalok beszervezése tekintetében, valamint a kö­zöttük, társadalmi jellegű kapcsolatok kiépítése vonatkozásában.” Minősíté ­sében dicsérő szavakkal méltatják, hogy a fiatal tiszt a fiatalkorúak beszerve­zésének terén szerzett tudását, „sajátos módszereit tanulmány formájában az egész állambiztonsági állomány részére hozzáférhetővé tette”. A szocia ­lizmushoz való hűsége vitathatatlan: „foglalkoztatási területén [...] magas műveltségű egyházi személyekkel dolgozott és dolgozik jelenleg is, ahol rugal­masan és következetességgel képviselte a párt politikáját.” 15 14 ÁBTL 2.8.1. Szervezeti egységekhez nem kapcsolódó állambiztonsági iratok, Személyzeti, munkaügyi és pénzügyi iratok, Állambiztonsági szervek nyílt állományú alkalmazottainak iratai, BM Jász-Nagykun-Szolnok megyei fogyaték 2106. Sollich Endre 24. 15 Uo.

Next

/
Thumbnails
Contents