Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején III. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita III. (Pannonhalma, 2018)

Bandi István: Árnyékok a boldog kádárizmusból. A bencés renddel szemben az 1960-as években alkalmazott fiatalkorú ügynökök történeti vizsgálata

248 BANDI ISTVÁN egy négy évfolyamos gimnázium esetén 16 kiskorú ügynök foglalkoztatása volt lehetséges. A nyolc gimnáziumban összesen így legfeljebb 128 kisko­rú ügynök lehetett. Ez azonban csak óvatos becslés. Ugyanis a beszervezés szabályából következik, hogy a beszervezett ügynököt ellenőriztetni kellett egy másik ügynökkel. Abban az esetben, ha ezt az ellenőrzést egy felnőtt ügynökkel valósították meg, az említett kiskorú beszervezettek száma ala­csonyabb lehetett. Arra vonatkozóan eddig nem bukkant fel forrás, hogy valójában hányan voltak egyházi és ifjúsági vonalon. Az egyházi iskolákban a kiskorúak beszervezése az 1960-as években a törvényi, illetve belső szabályozások hiányában is zökkenőmentesen zajlott. A beszervezés és tartás módszertanát ismertető, Győrben gyakorlatot szer­zett Sollich – Molnár szerzőpáros határozott álláspontot képviselt az eljá­rással kapcsolatban: „Célunk tulajdonképpen [...] bebizonyítani, hogy a te­rületen [kiskorú ügynökök ] jelentős fejlődést csak abban az esetben lehetséges elérni, ha az érdekelt elvtársak támaszkodnak az egyházi gimnáziumokban tanuló, operatív célokra felhasználható fiatalokra.” A beszervezés és ügy ­nöktartás egyetlen komoly akadályát abban látják, „hogy ezeknek a fiatalok ­nak a felelősségérzete megközelítően sem éri el a felnőtt , érett korosztályét. Ezért lényegesen nagyobb a kockázat, s ezzel együtt a dekonspiráció veszé­lye is, nem utolsósorban a befektetett munka, energia és türelem igénye.” 13 A két tiszt gyakorlati tapasztalata alapján úgy ítélte meg, hogy érdemes a viszonylag új, még töretlen úton elindulni. Az erkölcsi aggályok nélküli, csak szakmai alapokon érvelő, tapasztalt tiszt személyisége is kellett ehhez a munkához. A tiszt Sollich Endre Győrben született 1936-ban, iskoláit is itt végezte. Édesapja a győri Richards-posztógyár dolgozója volt. Lehet, hogy pályaválasztását ez is befolyásolta, ugyanis textilipari technikusként fejezte be tanulmányait szü­lővárosában. Rövid ideg Kőszegen dolgozott az ottani textilgyárban, de a forrásokból úgy tűnik, hogy kitörési lehetőséget keres ett és talált azzal, hogy önként jelentkezett katonának. Budapestre vonultatták be egészségügyes ­ként a Ságvári Endre tiszti iskolába. Kiképzése utolsó évében, az 1956-os forradalom alatt otthon, Győrben tartózkodott, és november végéig a vá-13 ÁBTL 4.1. A-3016/49. Molnár I. – Sollich E.: Egyházi gimnáziumokban végzett beszerve ­zések tapasztalatai i. m. 6.

Next

/
Thumbnails
Contents