Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)

Soós Viktor Attila: „Az ellenséges arculatú vezetést politikailag loyális, együttműködésre kész vezetés váltotta fel.” A bencés rendre vonatkozó megyei rendőr-főkapitánysági jelentések az 1970–1980-as évekből

A BENCÉS RENDRE VONATKOZÓ MEGYEI RENDŐR-FŐKAPITÁNYSÁGI JELENTÉSEK... 227 politikai nyomozó osztályok munkáját.4 A forradalom utáni megtorlás első hullámának határa Nagy Imre és társainak elítélése, így az első nyomozati, vizsgálati eljárások lezárásáról, az ügyek összefoglaló áttekintéséről kapha­tunk képet. A Győr-Sopron megyei Politikai Nyomozó Osztály munkájának értékelése kifejezetten az 1956-os forradalmat követő megtorlásról ad ké­pet, ebben sem az egyház, sem a bencés rend nem jelenik meg. Ellenben az 1958. június 6-án kelt jelentés, melyet a Győr-Sopron Megyei Rendőr-főka­pitányság készített és Gerendai László rendőr alezredes, megyei főkapitány, illetve Dejcző Károly rendőr őrnagy, osztályvezető jegyzett, fontos forrása a Győr-Sopron megyei politikai nyomozó szervek munkájának.5 Ekkor fogalmazták meg határozati javaslatban, hogy tovább kell javítani az ügy­nökség minőségét és növelni kell a belső reakciós erők, köztük az egyházi szervezetek ellenséges elemeinek létszámát. 1956 után három egyházi ügy­nökséget létesített a Politikai Osztály, melynek munkatársai két előzetes operatív ügydossziét nyitottak. Tíz egyházi személyt vettek őrizetbe, ötöt rendőri felügyelet alá, négyet szabadlábra helyeztek. 6 Másodszor 1965. január 18-án tárgyalt a BM Kollégium Győr-Sopron megyét érintő témát. 1964. május 21-én vitatták meg a „Jelentés a legális be­hatolási csatornák elhárítása a III. fő csoportf őnök ség 1964. május 21-i orszá ­gos értekezletén meghatározott feladatok megszervezéséről Győr-Sopron megye területén” című anyagot. 7 A jelentés az idegenforgalom jelentőségéről, szerepéről, a beutazók tevé­kenységéről szól. Itt már érintőlegesen megjelenik a győri püspökség, de még inkább Pannonhalma. A belső reakciós körökből nyilvántartott „veszélyes” elemek közel fele rendelkezett nemzetközi kapcsolatokkal, mivel a beuta­zók, látogatók felkeresték a győri püspökséget és/vagy Pannonhalmát, és ott vezető személyekkel tárgyaltak, ez pedig kiemelt bűn volt, amit kifejezetten üldözött az állambiztonság. A másik tevékenység, amiről a jelentés szól, a ha ­tárátkelőkön titokban behozott vallásos tartalmú, egyházi vagy emigráns szervezetek által készített sajtótermékek terjesztése. Ezeket a róluk szóló információk megszerzését követően lefoglalták.8 A jelentés a bencés rend 4 MNL OL XIX-B-1-z (10. d.) 1958. június 18. 6. napirendi pont: Jelentés a Győr-Sopron megyei RFK politikai nyomozó osztály munkájáról. 5 Uo. 6 Uo. Kimutatás a Politikai Osztály 1956. decembertől 1958. május 1-ig végrehajtott opera ­tív intézkedéseiről. 7 MNL OL XIX-B-1-z (24. d.) 1965. január 18. 1. napirendi pont: Jelentés a legális behatolási csatornák elhárítása a III. fcsfs. 1964. 05. 21-i országos értekezletén meghatározott felada­tok megszervezéséről Győr-Sopron megye területén. 8 Uo. 1–2.

Next

/
Thumbnails
Contents