Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)

Soós Viktor Attila: „Az ellenséges arculatú vezetést politikailag loyális, együttműködésre kész vezetés váltotta fel.” A bencés rendre vonatkozó megyei rendőr-főkapitánysági jelentések az 1970–1980-as évekből

A BENCÉS RENDRE VONATKOZÓ MEGYEI RENDŐR-FŐKAPITÁNYSÁGI JELENTÉSEK... 243 vezetése személyi problémák miatt belső válsággal küzd, ami az állammal való kapcsolatuk alakulását háttérbe szorította.”63 Nem sok információt tar ­talmaz ez az éves jelentés, és az is belső problémákra utal. Jelen ismereteink szerint későbbi időszakra vonatkozó éves összefogla­ló jelentés nem található a Magyar Nemzeti Levéltár Győr-Moson-Sopron Megye Győri Levéltárának megyei rendőr-főkapitányságra vonatkozó iratai között. Bízzunk benne, hogy a közeljövőben kerülnek még elő jelentések az 1978 utáni évekből. Az 1979-es és 1980-as év munkatervei még fellelhetők a győri levéltárban , az 1980 utáni évek munkatervei az éves összefoglaló jelentésekhez hasonlóan azonban már nem. Pedig a kommunista diktatúra utolsó évtizedében a me­gyei állambiztonság bencés renddel kapcsolatos munkája érdekes informá­ciókkal szolgálhatna, mint azt a két utolsó megtalált munkaterv bencés vonatkozásaiból láthatjuk: „A pannonhalmi Szent Benedek Rend területén adatokat szerzünk az 1979. évi nagykáptalan és a rendi tanácskozás esélyei­re és lehetőségeire. Operatív úton, az ÁEH és a BM III/III-1. Osztály segítsé­gével támogatjuk a lojális, vezetésre alkalmas személyek funkcióba történő megválasztását. A szélsőséges, reakciós személyek kiszorítására koordinált intézkedéseket hajtunk végre.” 64 Mint látjuk, a megyei és országos állambiztonság egyházi reakciót elhárí­tó szervei és az ÁEH továbbra is teljes szimbiózisban működtek egymással. A korábban kialakított hatékony és eredményes munkakapcsolat a további­akban is gyümölcsöző volt. Az 1980-as esztendő munkaterve újabb hasznos információkat ad szá­munkra arra vonatkozóan, hogy miként lépett fel a megyei állambizton­ság a bencés rendet illetően: „A pannonhalmi Szent Benedek Rend területén operatív erőink felhasználásával igyekszünk korlátozni a reakciós személyek befolyásolási lehetőségeit. Hálózati úton figyelemmel kísérjük és támogatjuk a rendkormányzat és a főapáti tanács működését, vizsgáljuk fontosabb intéz­kedéseik egyházpolitikai hatását. Szélsőséges, reakciós személyek kiszorításá­ra intézkedéseket hajtunk végre.” 65 A ’70-es évekből nagy mennyiségű vezetői értekezlet jegyzőkönyve ma­radt fenn, amelyek a megyei rendőr-főkapitányság munkájának egy-egy 63 MNL GyMSM GyL XXIV. 12. (9. d.) Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság 0524/ 1978. Összefoglaló jelentés a Győr-Sopron megyei RFK 1978. évi tevékenységéről, Győr, 1979. január 5. 15. 64 MNL GyMSM GyL XXIV. 12. (7. d.) Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság 0524/78. Munkaterv a Győr-Sopron megyei RFK 1979. évi tevékenységére, Győr, 1979. február 1. 21. 65 Uo. 21–22.

Next

/
Thumbnails
Contents