Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)

Bandi István: A lelkiismeret útja embert próbáló időkben. Esztergomi bencés tanárok sorsa a kádári konszolidáció éveiben az állambiztonsági források tükrében

220 BANDI ISTVÁN Összegzés helyett A vizsgált időszakban (1950-től az 1960-as évek második feléig) s zerzetesi hivatásukat élő atyák igencsak rögös kényszerpályát voltak kénytelenek be­járni. Sokaknak kísértések sorával kellett szem benézni, főleg ezeket a kihí ­vásokat dokumentálja az ÁBTL-ben őrzött irategyüttes. Az esztergomi ta­nári közösség szaklevéltári források alapján elvégzett rövid vizsgálata olyan keresztmetszetét adja az életútvizsgálatnak , amely további árnyalatokkal gazdagíthatja az áldozat–együttműködő, illetve az egyház–hatalom viszony paradoxális természetét. A vizsgált állambiztonsági forrásanyag nem tud teljes képet nyújtani az esztergomi bencés tanári közösség egyéni életsorsairól, de kiegészíthet más természetű forrásokat, illetve érzékeltetni tudja azt a „foncsortükör” ké­pet, amely a rendi keretből kisiklatott rendtagok egyik meghatározója volt azokban az embert próbáló időkben. Ez a furcsa, a titkosszolgálati beavatko­zásnak köszönhetően „tükör által homályosan” állapot, a 20. század végéig, a rendben megjelenő új generációk túlsúlyba kerüléséig jelentősen befolyá­solta a rend történeti identitását.

Next

/
Thumbnails
Contents