Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)
Bandi István: A lelkiismeret útja embert próbáló időkben. Esztergomi bencés tanárok sorsa a kádári konszolidáció éveiben az állambiztonsági források tükrében
A LELKIISMERET ÚTJA EMBERT PRÓBÁLÓ IDŐKBEN 217 Norbertet, mindketten szeretnének már onnan elkerülni, mivel 10 éve vannak ott.” 24 Gombos Cézár személye a ’60-as évek második felében kerül t újra az állambiztonsági szervek asztalára, tanúként. A mondvacsinált fegyelmi és pressziós ügyek mellett, amelyekkel a korabeli állambiztonság é s egyház ügyi hatóságok a rend felügyeletét és irányítását akarták megvaló sítani, egy, a szocialista társadalmi jogrendet sértő eset is nyilvánosságot látott. Thurzó Árpád ügyét előbb operatív, majd később nyílt vizsgálati ügyként kezelték és ennek keretében számos rendtagot hallgattak ki, többek között Gombos Cézár atyát. Az ügy a rendi gazdálkodás nehézségeiben gyökeredzett, illetve azt a korabeli egyházi világ hétköznapi tevékenységének átértelmezésével a kádári fin omhangolású titkosszolgálat szülte. Vizsgálati eljárása komoly traumát okozott a berendelt rendtagoknak, többek között Gombos Cézár atyának is. 25 Jelentéktelennek tűnő, „nem mondtam semmit”- kategóriájú információk éveken keresztül keletkeztek az ügynökhálózatoknak köszönhetően, így az esztergomi tanárközösség majdnem minden tagjáról rövid profil kép került a munka-, illetve objektumdossziékba. Köszönhetően „Marosi”, „Feledi Zsolt” és „Gergely István” ügynököknek – rendtagoknak vagy volt rendtagoknak –, akik természetesen a személyes ismeretség vagy a rendi szájhagyomány alapján állították össze társaik jellemzését. A beszervezett személyek sokszor felszabadultan jellemezték és minősített ék rendtársaikat a tartók által megadott szempontok szerint: „A bencés rend aktív tagjait három fő csoportba sorolja: Az első csoportba tartozó személyek azok akik legjobban szembenállnak rendszerünkkel, a második csoportba sorolja azokat akik lojálisabbak, illetve saját érdekeiknek megfelelően tartózkodnak az aktív szembenállástól, a harmadik csoportba soroltak a passzívabb réteg tagjai. E csoportban lehet találni olyan személyeket, akik erősebb jellemű, aktívabb személyek által könnyen befolyásolhatók, önálló véleményüket politikai témáknál nem nyilvánítják ki.”26 Az említett három csoporton belül a máso dikba került a négy volt esztergomi tanár: Dallos Marián, Monsberger Ulrik, Kapuy Vitál és Kövér Alajos. Érdekes, hogy az ügynök semmilyen kategó riába nem sorolta be a lemondott Legányi főapátot. Az ügynöki találkozón 24 ÁBTL 3.1.2. M-37076/3. „Feledi Zsolt” 387. 25 ÁBTL 3.1.9. Hálózati, operatív és vizsgálati iratok, A központi operatív nyilvántartást végző szervezeti egységek által kezelt dossziék, Vizsgálati dossziék (a továbbiakban 3.1.9.), V-152435/2. Thurzó Árpád Kálmán 137–139. 26 ÁBTL 3.1.2. M-35633. „Gergely István” 206.