Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)

Bandi István: A lelkiismeret útja embert próbáló időkben. Esztergomi bencés tanárok sorsa a kádári konszolidáció éveiben az állambiztonsági források tükrében

216 BANDI ISTVÁN Ismerünk néhány olyan rendtagot, akikről csak nyilvántartási adatok ké­szültek, ilyen például Gonda Celesztin21 és Dallos Marián. 22 E forrástípus, jellegéből adódóan, csak jelzeteket és rendkívül rövid, néhány szavas kivo­natokat tartalmaz. Az említett két esetben csak annyit tudunk meg, hogy Gonda és Dallos a bencés rend tagjai voltak, és szerepeltek egy Győr megyei állambiztonsági – nagy valószínűséggel megyei egyházi objektumokat listá­zó – dossziéban. Ennél informatívabb forrástípusnak számítanak azok a dossziék, ame­lyek rendtagok vagy a bencés rendhez valamilyen formában kötődő szemé­lyek együttműködési tevékenysége nyomán keletkeztek. E források között is jelentős tartalmi eltérések mutatkoznak attól függően, hogy a vizsgált személy milyen környezetben élt, és ki volt az, aki jelentést készített róla. A vezényelt, telepített ügynököknek ugyanis számos „változata” létezett : alkal ­mi ismerőse a célszemélynek, és csak klerikális mivolta miatt küldték mellé; esetleg vele azonos környezetben élt, de nem rendtag – ez utóbbi módszer általában a kincések esetében fordult elő. A legmélyebb, leg árnyaltabb képet természetesen azok az ügynökök vázolták fel, akik maguk is rendtagok vol­tak, és rendtársaikról jelentettek. Egészen sajátos leírás rajzolódik ki az esztergomi tanári közösség volt tagjáról, Gombos Cézárról, akiről egy „Feledi Zsolt” fedőnevű ügynök 23 – volt rendtag – az utókor számára rendkívül egysíkú képet festett. Gom­bost jelentéktelen személynek mutatta be, és ezzel a blazírt leírással a tar­tótiszt számára is érdektelenné tette: „Elmúlt héten [1967. július második hetében] hivatalos kiküldetéssel Ménfőcsanakon részt vettem ásatáson. Ott [...] bemen tem a plébániahivatalba, hogy megnézzem, hogy ki van ott. Mivel bencés plébánia, ott találtam: Vönöczky Fábiánt, mint plébánost és Gombos Cézárt, mint káplánt. Bár harmadmagammal voltam /feleségemmel és egy amerikai kollégámmal/ mindjárt ottfogtak ebédre, majd szállást is ők biz­tosítottak nekünk a szomszédos házban, ingyen. Ezentúl minden étkezésünk a plébánián volt, és közben elbeszélgettünk velük. Mindketten meglehetősen primitív emberek, szükséges papi munkájukon és a kerti kapálgatásokon kí­vül nem tevékenykednek aktívan. Nem szeretik a mostani főapátot, Legányi 21 ÁBTL 2.2.1. Szervezeti egységekhez nem kapcsolódó állambiztonsági iratok, Operatív és hálózati nyilvántartások, Operatív nyilvántartások (a továbbiakban: 2.2.1.), III/1.1. 298. Gonda Gyula. 22 ÁBTL 2.2.1. III/1.4. 308. Dallos János Marián. 23 Kiszely István Márk „Feledi Zsolt” néven volt rendtag ügynöki karakterelemzését Tabajdi Gábor készítette el, lásd: Tabajdi Gábor: Egy III/III-as ügynök fejlődéstörténete: a Fele ­dy-dosszié. In: Elhallgatott múlt i. m. 214–227.

Next

/
Thumbnails
Contents