Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején I. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita I. (Pannonhalma, 2017)

Soós Viktor Attila: Egy szigorúan titkos tiszt, Kovács István egyházügyi tanácsos egy évtizedes (1966–1977) felügyeleti munkájai és jelentései a bencés rendről

220 SOÓS VIKTOR ATTILA szakemberek, jogászok, ügyvédek, posta és máv főtisztviselők, magániparo­sok és kereskedők, de ugyanakkor egyszerű fizikai szakmunkások és mező­gazdasági dolgozók gyerekei is szép számmal vannak. A Győri Bencés Gimnáziumnak Győr-Sopron megye a bázismegyéje. Most is 161 fő a megyei lakosú tanuló. Említést érdemel még Komárom, Veszprém, Vas, Somogy, Tolna, sőt még Borsod-Abaúj-Zemplén megye is. A Pannonhalmi Bencés Gimnázium tanulói elsősorban a fővárosból és Pest megyéből jöttek. Bázismegyének számít továbbá Győr-Sopron megye, Veszprém, Komárom, Zala, Somogy és Fejér megye. A két egyházi középiskolát elemző részletes jelentésemet egyébként 1967. októberében 271/1967. szám alatt az illetékes állami és pártszerveknek meg­küldtem. A megye területén elszórtan úgy a városokban, mint a falvakban kb. 200 fő, főleg női volt szerzetesrendi tag él. Ezek többnyire a plébániák alkalmazot­tai, házvezetőnői, sekrestyései, kántori, vagy pénzbeszedő beosztásban. Van­nak, akik hozzátartozóik családi körében élnek.” 48 Kovács István első éves munkáját jelentései fényében így láthatjuk. Évről évre jelentős mennyiségű összefoglalót írt, küldött az ÁEH országos köz­pontjába. Működésének további feltárása szétfeszítené ezt a tanulmányt, de bízom benne, hogy a közeljövőben egy önálló munkában sikerül feltárni teljes tevékenységét. Az ÁEH gyakorlata szerint a megyei egyházügyi tanácsosok rendszeresen, a korai időkben hetente, kéthetente, havonta, majd negyedévente, félévente küldtek jelentést az adott közigazgatási egység területén végbement esemé­nyekről. Mint láthatjuk, Kovács István Győr-Sopron Megyei Egyházügyi Ta­nácsos a félévente szokásos jelentéseiben aktívan írt a győri egyházmegye és a bencés rend helyzetéről, és külön jelentésekben is kitért egy-egy személy­re, ügyre, oktatási, a rend vezetésével kapcsolatos helyzetre. Ezeket a félévi jelentéseket az adott egyházügyi tanácsos „Szigorúan titkos!” minősítéssel felküldte az ÁEH központjába, ahol az adott területtel foglalkozó politi­kai munkatárs, illetve főosztályvezető kapta meg a jelentést. Időközönként ezekből az anyagokból összefoglaló jelentés is készült. Egy ilyen összegző feljegyzés készült a bencés rendről 1970 októberében. Szabó Csaba egyháztörténész kiváló forrásközlést adott közre Adalék a magyarországi bencések történetéhez a létezett szocializmus időszakában-48 MNL OL XIX–A–21–d–007-35/1967. (40. d.)

Next

/
Thumbnails
Contents