Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején I. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita I. (Pannonhalma, 2017)

Soós Viktor Attila: Egy szigorúan titkos tiszt, Kovács István egyházügyi tanácsos egy évtizedes (1966–1977) felügyeleti munkájai és jelentései a bencés rendről

218 SOÓS VIKTOR ATTILA zásában: „Adatokat szerzek be és jelentést készítek a pannonhalmi és győri Bencés Gimnáziumok 1967/1968-as tanév beindulásáról, – tanulók összeté­teléről stb.” 46 1967. július 7-én kelt 189/1967. iktatószámú összefoglaló jelentése a megye 1967. első félévi helyzetéről. Ebben tartalmilag hasonló dolgokról írt, igaz lényegesen rövidebben, mint az 1966. évről szóló összefoglalóban. 47 1968. január 13-án kelt Kovács István áttekintése a megye 1967. évi helyze­téről. A bencés rend vonatkozásában a következőket tudhatjuk meg Kovács István beszámolójából: „Győrhöz közel Pannonhalmán működik a rend Főapátsága. Itt székel a főapát és annak különböző hivatalai. A rend 110 tagja részben a rendkor­mányzatban lát el különböző funkciókat, részben a rend által fenntartott 2 egyházi középiskolában, a Pannonhalmi, illetve a Győri Bencés Gimnázium­ban tanárként, nevelőként működik, – néhányan a rendi Teológiai Főiskolán és Tanárképzőn tanítanak és jó néhányan pedig már, mint idős nyugdíjasok, vagy betegek a Főapátságon belül elhelyezett papi szociális otthonban gondo­zottként élnek. A renden belül működő Hittudományi Főiskolának és tanárképzőnek – a rend tanári kara utánpótlására – 17 növendékük van. Ezek közül jelenleg már 13 fő Budapesten egyetemi tanulmányokat folytat. Tanulmányaik befe­jeztével ezek a rendi növendékek, mint tanárok a későbbiek során két Bencés Gimnáziumban, illetve a rendi Hittudományi Főiskolán fognak majd taní­tani. A Pannonhalmi Főapátsághoz tartozó épülettömbben van elhelyezve az állami költségvetésből fenntartott papi szociális otthon. Az otthonnak jelenleg 106 gondozottja van, akik egytől-egyig különböző szerzetes rendeknek tagjai. Az otthon alkalmazottainak a száma 32 fő, beleértve a vezetőket is. Az alkalmazottak is többnyire volt különböző szerzetesek. Maga az otthon gond­noka, aki egyébként polgári személy a múltban a Pannonhalmi Főapát volt inasa. Állami részről az Egészségügyi Minisztérium Szociálpolitikai Főosztálya, illetve a megyei tanács egészségügyi osztálya és a győri járási tanács v.b. szo­ciálpolitikai csoportja gyakorol felügyeletet. Igen jelentős azonban az egyházi szervek befolyása, hisz maga a beutalás is a katolikus egyházi szeretet-szol­gálat útján történik. Ennek vezetője Szörényi Gábor volt jezsuita szerzetes. 46 MNL OL XIX– A– 21– d– 0012-26/1967. (41. d.) 47 MNL OL XIX– A– 21– d– 007-10/1967. (40. d.)

Next

/
Thumbnails
Contents