Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején I. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita I. (Pannonhalma, 2017)

Soós Viktor Attila: Egy szigorúan titkos tiszt, Kovács István egyházügyi tanácsos egy évtizedes (1966–1977) felügyeleti munkájai és jelentései a bencés rendről

208 SOÓS VIKTOR ATTILA az egyházpolitikai munka gyakorlati vonatkozásaival. Megegyeztek abban, hogy Kovács intézkedései előtt – ameddig annak szükségét érezte – előzete­sen konzultált az ÁEH központi munkatársaival. Április második felében bemutatták a győri szemináriumban, a győri és a pannonhalmi bencés gimnáziumban. 20 Kovács István minősítései Fennmaradt egy dátum és aláírás nélküli, de feltehetően 1969-ben kelet­kezett minősítése. Ebből értesülhetünk Kovács István egyházügyi tanácsos életútjáról, munkakörének betöltésével kapcsolatos fejleményekről: „Üzemi dolgozóként került a tanácshoz bizalmas munkakörbe 1966-ban. Erre a bizalomra a szocialista rendszerünkhöz való hűsége, politikai tisztán­látása, felkészültsége és becsületes emberi magatartása tették alkalmassá. Pártunknak 1945. óta tagja és a párt munkájában mindig aktívan részt vett. Több alkalommal töltött be választott pártfunkciót. Jelenleg a tanácsi I. sz. alapszervezet titkára. Korábban középkáderképző tanfolyamon vett részt, 1968-ban pedig befejezte a marxista-leninista esti egyetemet. Az 1956. évi ellenforradalom alatti magatartása nem esik kifogás alá, osztályához hű magatartást tanúsított. A munkásőrségnek 1958. évtől kezd­ve tagja; érdemeiért „A haza, a nép hűséges szolgálatáért” kitüntetést, és a 10 éves munkásőri szolgálatáért „Szolgálati Érdemérem” kitüntetést kapta. Üzemi munkahelyén is helytállt a munkában és több esetben kapott ki­tüntetést, elismerést: sztahanovista oklevél, kiváló dolgozó 3 alkalommal és miniszteri elismerés. Polgári iskolát, gépipari technikumot és felsőfokú szaktechnikumot vég­zett. Ezzel és politikai képzettségével munkakörének ellátásához megfelelő általános műveltséggel rendelkezik. Aránylag rövid idő alatt elsajátította a munkaköréhez szükséges szakmai ismeretanyagot, jól megismerte munkate­rületét, így feladatait önállóan, eredményesen tudja megoldani. Önállósága mellett szoros kapcsolatot alakított ki a pártszervek vezetőivel és közvetlen felettesével, akiket rendszeresen tájékoztat munkaterületéről, a felmerült, a megoldandó problémákról, egyúttal igényli irányításukat, segítségüket. Munkamódszerére jellemző a megfontoltság és az ügyek sokoldalú, néha aprólékos vizsgálata. Tárgyalókészsége jó, logikusan érvel, az emberekkel való érintkezés során rendszerint halk szavú és szerény, de határozott kiállású. 20 Uo.

Next

/
Thumbnails
Contents