Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején I. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita I. (Pannonhalma, 2017)

Soós Viktor Attila: Egy szigorúan titkos tiszt, Kovács István egyházügyi tanácsos egy évtizedes (1966–1977) felügyeleti munkájai és jelentései a bencés rendről

EGY SZIGORÚAN TITKOS TISZT, KOVÁCS ISTVÁN... 201 tevékenységének figyelését, ellenőrzését, amelyet a III/III–1–b újonnan lét­rehozott önálló alosztály hatáskörébe utaltak. Belügyi tisztek az ÁEH-ban Az ÁEH munkájáról 1967 decemberében készült jelentés a Belügyminisz­tériummal kapcsolatban a következőket emelte ki: „Jó munkakapcsolatot létesítettünk a Belügyminisztériummal, a Külügyminisztériummal, a Mű­velődésügyi Minisztériummal is. A Belügyminisztérium és a köztünk lévő kapcsolatban helyesen tisztázódott a politikai és adminisztratív módszerek megfelelő egysége, és hogy meghatározó szerepe a párt egyházpolitikájának van, amit a hivatalnak és a Belügyminisztériumnak egyaránt szolgálni kell. Jó módszernek bizonyult, hogy a Belügyminisztérium illetékes munkatár­sai a hivataltól rendszeres egyházpolitikai tájékoztatót kapnak, és hogy az egyes BM munkatársakat is bevonjuk a hivatal elvi-politikai munkájának kidolgozásába.”14 A megállapítás utal az ÁEH és a BM ellentétére, és arra, hogy lassan, a megelőző néhány év alatt a két szerv között együttműködés alakult ki. Az ÁEH-nak 1951 és 1989 között több mint 340 munkatársa volt. Meg­közelítőleg teljes névsorral rendelkezünk arról, hogy kik dolgoztak ott, arról viszont nem tudunk teljes képet adni, hogy kiknek lehetett a hivatali mun­kaviszony előtt, után vagy alatt BM-es munkaviszonya is. Az eddig feltárt nevek csak jelzik, hogy érdekes kutatandó téma az ÁEH munkatársainak BM-es kapcsolata. A kutatás jelenlegi állása szerint 23 olyan munkatársra sikerült rábuk­kanni, aki az ÁEH-s munkaviszonya előtt, után vagy alatt dolgozott a Bel­ügyminisztérium szervezetében. Ez az 1951–1989 közötti viszonylatban, amikor közel 340 fő dolgozott az ÁEH-ban, 6,76 %-os aránynak felel meg. 1969-ben került sor az ÁEH szerkezetének nagyarányú módosítására. Az átszervezésre azért volt szükség, mert a Belügyminiszter és az ÁEH el­nökének titkos megegyezése alapján a belügy egy belső rezidentúrát hozott létre az ÁEH-n belül.15 A „Világosság” rezidentúra működése elsősorban a 14 MNL OL XIX–A–21–d Állami Egyházügyi Hivatal, Visszaminősített TÜK iratok (a to ­vábbiakban: XIX–A–21–d) 002a-5/a/1967. 10. (37. d.) 15 Erről lásd bővebben: Szabó Csaba – Soós Viktor Attila: „Világosság” – Az Állami Egyház ­ügyi Hivatal és a hírszerzés tevékenysége a katolikus egyház ellen. Bp. 2006.

Next

/
Thumbnails
Contents